ІсторіяСтатті

Валерій Коба: «Нас має об'єднувати наша історія»

Таке трапляється: знайомі багато років люди, представники непростих початкових професій, раптом постають у несподіваній іпостасі: один, виявляється, живописом на дозвіллі займається, інший вірші пише, і непогані, третій — історико-краєзнавчі праці.

З Валерієм Кобою, нині відомим адвокатом та правозахисником, ми знайомі давно, ще з часів його роботи у міліції. Спілкувалися як журналіст, який не цурався теми криміналу, і начальник міського, а потім заступник. начальник обласного управління внутрішніх справ. Звичайно, вести про те, що він наполегливо «розорює» пласти історії Корабельного району, систематизуючи розрізнені відомості, іноді долинали. І інформація про його першу книгу, презентація якої відбулася 8 років тому, також була на слуху. Тому, коли у видавництві Ірини Гудим до рук потрапив величезний том його нової книги «Борщ із бичками» («Як, ти не бачила? Візьми, погортай, — це шедевр!»), — інтерв’ю з її автором стало лише питанням часу.

Поговорити хотілося багато про що, в тому числі, і про події минулих днів, учасником яких він став через свою професію.

Почнемо спочатку. Валерій Коба закінчив юридичний факультет Харківського Національного університету внутрішніх справ, після чого став слідчим у рідному Корабельному райвідділі. А за 9 років очолив цей райвідділ і три роки пропрацював його начальником.

Про службу, врадіївські події, Майдан

– Що було далі?

— Після мене перекинули до відділу боротьби з торгівлею людьми, де було заарештовано начальника, а особовий склад — деморалізовано. Потім відділ розділили на дві частини, і я очолив той, що займався боротьбою з кіберзлочинністю.

— Це при вас пролунала на всю Україну історія про кримського торговця галюциногенним кактусом пейотль, якого затримали у Миколаєві?

{%CAPTION%}

— Цим займалося управління боротьби з незаконним обігом наркотиків. А наша функція полягала в тому, щоб обчислювати людей, які використовуючи соцмережі, користуючись спеціальним програмним забезпеченням, чинили злочини — починаючи з розбещення малолітніх, дитячої порнографії і закінчуючи розкраданнями та шахрайством. Ми боролися зі злочинцями, які отримують несанкціонований доступ до інформаційних систем, що займаються хакерством, кардерством, DDоS-атаками, зламуванням паролів, розповсюдженням вірусів. Свою роль в історії з «кактусоводом» також відіграли. При цьому наша матеріальна база спочатку складалася лише з чотирьох комп’ютерів. Потім «трапилася» Врадіївка (йдеться про згвалтування та звіряче побиття мешканки селища Врадіївка Ірини Крашкової влітку 2013 р., у причетності до якого підозрювали співробітників місцевого райвідділу, — прим. авт.). Моєму синові тоді виповнилося три місяці. Але керівництво терміново, вночі, наказало виїжджати до Врадіївки , де було спалено райвідділ.

— Чому ви? Адже кіберзлочинність далека від таких речей, як масові протести?

— Сказали, що я маю досвід — адміністративний і керівний, і я зможу навести лад. Рішення, я так розумію, ухвалювали до МВС. Я поїхав та півроку провів там. Розумів, що їжу для того, щоб заспокоїти місцевих мешканців та налагодити наново роботу райвідділу, відновити довіру до міліції, показати, що вона може перебувати на боці людей, забезпечуючи їхній захист, охорону та нормальне розслідування злочинів. Адже правоохоронцям, насамперед, має бути властива сервісна функція, а не каральна. При цьому нікуди не подітися слід було притягувати злочинців до відповідальності. Вважаю, що я і нова команда (у райвідділі половина співробітників на той час була звільнена або сама пішла) впоралася з цими завданнями. Нам вдалося налагодити нормальні стосунки з населенням, я ввів щоденний особистий прийом, поширив інформацію по селах про «телефон довіри», на який кожен міг анонімно повідомити мені будь-яку інформацію. А також давав щотижневе телеінтерв’ю на місцевому телебаченні: година, протягом якої розповідав про те, що сталося — що в когось вкрали, когось ми шукаємо, хтось торгує самогоном, чому ми зробили так, а не так… І райвідділ закінчував рік дуже непогано, населення заспокоїлося. Що й казати — мені й досі дзвонять врадіївці, ми спілкуємось… Може, тому начальник УМВС генерал Юрій Седнєв запропонував мені очолити міську міліцію. Це сталося наприкінці 2013 року. Потрапив я з вогню та в полум’я: у самому розпалі було протистояння на місцевому миколаївському Майдані — за київським.

— Непрості часи…

— У 20-х числах лютого розпочався період напівбезвладдя, міліція була деморалізована. Ми змогли залучити до патрулювання вулицями небайдужих громадян, підприємців. Це тривало 2-3 дні, але ми забезпечили громадський порядок. Наступні півтора місяці міліція міста «жила» на вулицях, охороняючи порядок та життя громадян, які розділилися на два табори. Нам вдалося уникнути жертв і це заслуга всього особового складу. Потім ситуація почала заспокоюватися, але наближалося 9 травня: свято могло бути використане для провокацій і навіть терактів. Ми одними з перших у країні зняли детекторні рамки в будинках судів і «зарежимували» ними головну площу — вхід до меморіалу вільшанців здійснювався лише через рамки. І міліція дотримала людського натиску, не допустила на площу озброєних людей. Лише коли святкові заходи було закінчено, частина відомих комуністами дідусів і бабусь прорвалася натовпом через одну з рамок, але ми розуміли, що вони не мають зброї.

— Проте зброї у місті було чимало.

— Так, ми багато його вилучили, особливо 7 квітня, коли після штурму, що не вдався, антимайданівцям обласної адміністрації, почалися зіткнення між ними і патріотами. Я знаходився біля автозаку, куди супроводжували найагресивніших правопорушників. Там гора зброї валялася: вогнепальна, гладкоствольна, травмати, ножі, навіть шаблі. Під час зіткнення сторони використовували також димові шашки та великі петарди, до яких прив’язувалися газові балончики для заправки запальничок. А 9 травня був пік нервової напруги , після цієї дати ми “видихнули”. Я вдячний своїм підлеглим, які не «захворіли» та не звільнилися, адже з січня 2014-го вони «жили» на мітингах. Ми заважали і тим, і іншим, адже кожен із них вважав себе правим. А ми, міліція, у свою чергу, вважали, що маємо стояти на варті закону та забезпечувати безпеку людей.

– Як склалася подальша кар’єра?

— Міськуправлінням я керував до березня 2015 р., а потім став заступником. начальника обласної міліції із громадської безпеки. Брав участь у створенні нової патрульної поліції, у роботі київської комісії, яка формувала комісії з відбору «нових патрульних». Основне завдання було не допустити до їхніх лав, на хвилі заперечення всього старого людей, які мали проблеми із законом. Багато претендентів раніше притягувалися до відповідальності за керування у нетверезому стані, за хуліганство, опір працівникам міліції. Можливо, моя позиція — я принципово голосував проти таких горе-кандидатів, — і спричинила «видавлювання» мене з лав правоохоронців.

— Так, це були «долоносні часи», як висловлювався колишній генсек: розгін Миколаївської ДАІ, перший в Україні, народження нової правоохоронної структури…

— Поштовхом до цього стали неправомірні дії співробітників коблевського посту ДАІ Було прийняте політичне, вважаю, рішення: на догоду невеликій кількості незадоволених розформувати миколаївську Державтоінспекцію. Адже спочатку питання так гостро не стояло: йшлося про те, щоб провести повну переатестацію за участю представників громадськості, главку, відділу внутрішньої безпеки МВС. Але цього здалося мало: приїхав міністр Арсен Аваков і ухвалив радикальне рішення. Пару місяців безпеку на дорогах забезпечували патрулі спецпідрозділу МВС «Кобра» та бійці батальйону «Миротворець», а згодом, аж до створення нової патрульної поліції, область була єдиною в Україні, де ДАІ просто була відсутня. Це сумно позначилося на дорожній ситуації. Зараз, коли спілкуюся з колишніми колегами, думки при відповіді на запитання: «Що ж краще — стара ДАІ чи нова патрульна поліція?» – Різняться. Хоча я пам’ятаю, що у першому наборі до патрульної поліції, у багатьох хлопців горіли очі, вони хотіли працювати. Не будучи фахівцями до кінця, вони вчилися. А потім Миколаївщина потрапила під ковзанку всеосяжної реформи правоохоронної системи… 7 листопада 2015 р. усі міліціонери України стали поліцейськими, але лише на папері: на кожного чекала атестація. Наша область опинилася серед перших п’яти, де міліцію по-справжньому «відформатували» до поліції. Мене перевіряли повністю, а потім продовжили перевірку у Києві: напевно, не сподобався чимось Хатії Деканоїдзе, яка приїжджала сюди в ролі радника першого заступника. голови МВС Екі Згуладзе. У той час Х. Деканоїдзе вже була головою Національної поліції і дуже болісно поставилася до моєї принциповості при відборі нових патрульних. Крім того, у комісії, яка атестувала мене в столиці і винесла вердикт про неприпустимість залишатися в лавах нової структури, були присутні люди, які раніше притягувалися до кримінальної відповідальності. Їм, мабуть, не до душі довелося, що я не підлабузнююся перед ними і мені не соромно дивитися в очі людям. Я був звільнений зі служби. Незабаром відновився через суд, знову обійняв свою посаду, проте певна команда знову надійшла з Києва, і мене звільнили, цього разу — скорочення. Я знову пішов до суду та відновився вдруге. Керівництво не знало, що зі мною робити, але я вже вирішив для себе, що працювати з такими людьми не буду. І втретє, коли я повернувся, керівник Департаменту кіберполіції України Сергій Демедюк згадав, що я колись підняв з нуля кіберполіцію в області. Мені запропонували аналогічну роботу щодо південного регіону. Підібрали до команди молодь, так званих, «офіційних хакерів», які можуть ефективно протидіяти роботі шкідливих «колег». Колектив треба було організовувати, бо там були зовсім не «служиві» люди, які абсолютно не знайомі з поняттями дисципліни та діловодства. Це хлопці з червоними від безсоння очима, що працювали ночами, особливо не стежать за своєю зовнішністю. Але при цьому вони є унікальними! І зараз, після 5-6 років роботи у правоохоронній системі, вони приносять величезну користь у боротьбі з хакерами, протидіючи зламам систем, поширенню вірусів.

— То була регіональна група?

— В Україні було створено п’ять міжрегіональних управлінь, Південне управління базувалося у Миколаєві і я пішов туди заступником начальника. У мене залишилися найкращі враження від цієї роботи.

Професія – адвокат

— До адвокатури, як прийшли?

— Я за фахом слідчий, юрист-правознавець, маю безпосереднє відношення до кримінально-процесуального законодавства.

— У вас є своя адвокатська контора?

— Я займаюся індивідуальною адвокатською діяльністю близько двох років, тим що мені цікаво — правозастосування та захист людей.

— Кримінальної чи цивільної?

— Здебільшого кримінальну, але буває, що й цивільну, веду адміністративні справи, бо свого часу сам пройшов через адмінсуди. Багатьох співробітників органів внутрішніх справ мені вдалося відновити у лавах Нацполіції, тому що їхні звільнення були незаконними. До роботи ставлюсь трохи філософськи, намагаюся допомагати, навіть якщо клієнт винний. Якщо він кається, відшкодовує завданий потерпілому збитки, офіційно працевлаштовується, у разі, суспільство має позбавлятися свого члена. Крім того, вважаю, що адвокат — це не лише людина, яка захищає підозрюваних. Через непрофесіоналізм у правоохоронній сфері адвокат має представляти і потерпілих. Приходять клієнти та кажуть: ми звертаємося до правоохоронних органів, але нас не чують, заяви залишають без реакції, злочини не розслідують, винних не притягають до відповідальності. Чому? Тотальний некомплект, відсутність досвіду, низька мотивація. Нещодавно я допоміг співробітнику поліції відновитися в Очаківському райвідділі, де його звільнили за скороченням штатів… за наявності 9-ти вакантних посад! Дехто все ще не може змиритися з тим, що закон не є приватною лавкою.

Спочатку було хобі…

— За напруженого графіка у вас був час для роботи над книгою? Знаю, що одного разу, зацікавившись краєзнавчими публікаціями, ви поставили завдання: збирати по крихтах історію рідного району, знаходити давно забуті факти та видати книгу – легку для читання та розуміння людьми різних поколінь.

книга Валерія Коби
{%CAPTION%}

— Підготовкою першої своєї книги « Богоявленському роду немає перекладу » став займатися, коли був відряджений до Врадіївки. Цю книгу згодом було видано саме у Врадіївці, а презентовано наприкінці 2014 р. у рідному Корабельному районі. Природним для кожного є бажання краще дізнатися історію свого краю та роду. Особливо гостро відчувається в цьому потреба, коли знаходишся далеко від дому, тобі за 35 років, у тебе є діти, дякувати Богу, живі батьки, а серед знайомих є такі ж, як ти, ентузіасти. Я й раніше набирав матеріал, це було хобі. А коли приїхав до Врадіївки… Перший тиждень взагалі у робочому кабінеті, бо ніхто не хотів здавати житло.

– Навіть так?

— У Врадіївці міліція на той час взагалі боялася ходити вулицями. А через півтора місяці, коли пристрасті вщухли, з’явився час, і я до глибокої ночі, систематизував матеріал, копався в електронних бібліотеках. На одній із сесій райради познайомився з Анатолієм Коваленком, місцевим видавцем-краєзнавцем. Він показав свої роботи, і я спитав, скільки коштує видати книгу про Богоявленськ? На той час я зібрав багато розрізненої інформації.

– І справа пішла?

— Після врадіївських подій я цю інформацію систематизував, віддавав Анатолію Григоровичу, коли він до Миколаєва приїжджав. Тоді ж познайомився з Іриною Купрієвич-Бойком, відомим краєзнавцем. Хочу зазначити, що багато мешканців нашого району цікавляться його історією. Із Ольгою Ясько, багаторічним керівником бібліотеки №18, Ірина займалася Богоявленським парком, надала мені багато інформації для книги, зокрема, з газети «Южанин», яка виходила наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. До речі, ці книги — чистої води подвижництво, я їх не продаю, а роздаю: бібліотекам, тим, хто допомагав збирати матеріал, місцевим мешканцям. «Богоявленському роду немає перекладу» — свого роду «вінегрет», у ньому немає системності, науковості, легкої авантюри, простоти. А ось «Борщ із бичками» замислювався як народна історія Богоявленська. Мені хотілося додати народності та одночасно академічності, але щоб читалася вона легко.

— По суті, ви продовжуєте традицію, якою започаткував ще Костомаров: показати роль в історії не лише державних мужів, а й народу. Тож у чому народність вашої книги?

— Народність у тому, що всі 300 сторінок присвячені 16 інтерв’юерам, яким більше 85-90 років. З ними я спілкувався протягом чотирьох років, з деякими по дві доби, наприклад, з Василем Стахорським, якому у квітні виповниться 98. Розмовляв він зі мною у ясній пам’яті 8 годин у суботу та 8 годин у неділю, за його розповідями можна писати книгу, знімати фільм. І глава “Непроста історія простих людей: спогади сучасників”, мабуть, моя кохана в книзі. Більшість спогадів записано від першої особи, у тексті є мої пояснення. Маючи бажання передати цікаві історії співрозмовників мовою оригіналу, я навмисно залишив їхню вимову слів. Природно, в оповіданнях старожилів є «русизми», богоявленський діалект, частково – «суржик». Однак саме виклад дозволить читачеві ближче познайомитися з мовними особливостями краю, поринути у його історію, дізнатися про звичаї, обряди, легенди.

— Нещодавно на сторінці краєзнавця Миколи Пономаренка побачила посаду про Івана Мартиновича Кобе — у зв’язку з десантом Костянтина Ольшанського. Це…

– Так, мій родич. Дядько мого прадіда. Знаєте, всі богоявленці пов’язані незримими нитками спорідненості. Особливо ті, чиї предки жили в районі від колишньої вулиці Карла Маркса (Металургів) до Приозерної за річкою Вітівкою, колишньої Млинової. Таким чином, всі, хто мешкає в історичній частині Богоявленська, — далекі родичі. Я, наприклад, у шостому поколінні богоявленець, і дізнався це завдяки тому ж Пономаренко. Окремий розділ я присвятив людям, які вивчають історію нашого району. Небіжчику Наталі Кухар-Онишко, яка народилася на західній Україні, Ірині Купрієвич, яка родом з Луганської області, Віктору Мниху з Донецької області. Тільки ми з Пономаренком — місцеві, богоявленські. Їхня інформація використовувалася під час написання книги. І, звісно, архіви Валентина Касьяновського, краєзнавця, який присвятив Богоявленську все життя. Після його смерті їх було передано до обласного держархіву. Цінні документи незадовго до трагічної загибелі надав і Володимир Щукін, відомий миколаївський історик. Це списки виборців 1906 р. у Богоявленську. Використовував я й матеріали професора Котляра, який писав про богоявленську воду і сакральне місце — джерело. Але якщо говорити «дякую», треба починати з Вітовта, князя Литовського, Російського та Жемайтського, українського козацтва, князя Потьомкіна, доктора Самойловича, архітектора Івана Старова, Михайла Фалєєва, чия ставка була колись у Вітівці…

— Чи можна сказати, що Богоявленськ є унікальним місцем на території області, її історичним «серцем»? Ви, мабуть, не забули відзначити це у новій книзі?

– Звісно. Вітівка з’явилася раніше Очакова, Сокільця (Вознесенськ) як опорний пункт Великого князівства Литовського – в 1399 р. Це була одночасно і митниця. У нас з давніх-давен існувала переправа на той бік лиману, до неї можна було вийти по вулиці Фонтанній. Вона довго існувала, до появи переправи у Миколаєві. Крім того, величезний блок «Борща з бичками» присвячений хронологічному викладу історичних подій на території Корабельного району, починаючи з ямно-катакомбної культури 5-6 тис. років тому, про що свідчать розкопки поселення неподалік пивзаводу «Янтар», і до 1991 року .

— Тут життя затеплилося раніше, ніж в Ольвії?

– Набагато раніше. У книзі Касьяновського про Богоявленськ та околиці археолог Іван Снитко малює карту узбережжя лиману, і весь його правий берег усіяний стародавніми поселеннями. Далі перехід на лівий бік лиману, і поселення закінчуються в районі урочища «Маяк». Далі до села Лимани — прогалина, я вважаю, що то була толока чи священне місце для сходів, ярмарків…

— Старе богоявленське джерело може здобути друге життя?

— Джерело, яке професор Котляр називає сакральним місцем, можна відновити. Хоча до питання треба підходити комплексно, адміністрації району та міста мають бути зацікавлені у його облагородженні, відновленні первозданного виду та охороні. Але як це зробити, якщо немає рішення про надання джерелу статусу гідрологічної пам’ятки, тільки розмови ведуться… От і змушені ініціативні мешканці самотужки влаштовувати цю історичну місцевість.

— Чим визначається цінність нової книги?

— Книга потрібна для того, щоб люди знали, в якому історично значущому місці вони живуть і передавали це знання дітям. Тим нині це нецікаво, молоді сьогодні — глобалісти із розмитою самоідентичністю. Але вони мають знати історію роду, сім’ї, землі, де живуть.

— Ви згадали Потьомкіна, він, як відомо, звертав свою яскраву увагу на ці місця. А чи не могло статися, що Миколаїв виник би на землях Богоявленська?

— Такого бути не могло, але справді Потьомкін будував свою резиденцію на території Богоявленського парку, там і другий палац добудовувався, для графині Браницької, був отриманий від Катерини ІІ дозвіл на будівництво тут Спасо-Миколаївського монастиря, функціонувала перша в імперії школа землеробства професора М. Ліванова. Тут була штаб-квартира Фалєєва, куди приїжджали Ушаков, Кутузов.

— А чому так далеко?

— Та тому, що 1788 р., Миколаїв був просто верф, а в Богоявленську вже була інфраструктура, був військовий лазарет доктора Самойловича, який врятував Суворова на Кінбурнській косі у битві з турками. Лазарет був розрахований на 500 солдатів, які лікувалися там, у тому числі водою з нашого джерела. Тут жив Мордвінов, головний командир Чорноморського флоту, створив чудовий парк відомий європейський садівницький Гульд, який проектував сади в Петербурзі та Єлисаветграді. Але в 1791 р. помирає Потьомкін, у якого було багато ворогів, і все починає занепадати. А проживи він, як припускав Сумароков, ще років 10, і Миколаїв міг би змагатися з Москвою. Думаю, і Одеси в такому разі не було б, бо до заснування цього міста доклав зусиль останній фаворит імператриці Платон Зубов, якому після смерті Потьомкіна не давала спокою його слава засновника міст на чорноморському узбережжі.

— На перший погляд, «Борщ із бичками» — несерйозна назва для великої праці…

— Чому «Борщ із бичками» — я пояснив у вступі. Різні були варіанти назв: спробуй у три слова «укласти» 820 сторінок! Але такий борщ — споконвічно богоявленська рибальська страва, відома всім, хто хоча б у третьому поколінні є богоявленцем.

— Тобто ви порівнюєте духовну їжу із земною?

– Абсолютно вірно. Борщ – українська страва, автентична, можна сказати. А бички – основна їжа наших бабусь та дідусів, які виросли на лимані. «Борщ із бичками» — той самий «вінегрет», як і «Богоявленському роду нема перекладу», але на іншому рівні. Це мікс загальноукраїнський із місцевим — звичаями, вимовою, фольклором, традиціями.

— Чому ж на обкладинці зображений «Хлопчик із бичками», встановлений за десятки кілометрів від Корабельного району, а не тарілка борщу?

– На обкладинці – асоціативний ряд: причал, річка, бички, діти. Це місток між минулим та майбутнім. Книга написана для наших дітей та онуків. Але й нині живим вона стане в нагоді, особливо тим, хто цікавиться краєзнавством. Колись моєї доньки поставили в школі написати твір про свій край. А знайти цікаві факти виявилося практично ніде. Це також послужило поштовхом до появи «Борщу з бичками», народної історії вітівсько-богоявленського краю, суміші академічної історії із спогадами очевидців. Вважаю, що у тих, хто був задіяний у виданні, все вийшло. Ми вклали багато сил, часу, душі. Мені допомагало близько сотні однодумців.

— Чи думаєте ви над наступною книгою, чому вона була б присвячена?

— Якщо така буде, то у співавторстві, бо є багато людей, які мають унікальний краєзнавчий матеріал. Є бажання присвятити поки що не написану книгу історії нашої місцевості під час Другої світової війни. Тому, як почалася війна, як відбувалася окупація, як звільняли район, як воювали наші земляки. Це була б данина пам’яті і тим, хто загинув, і тим, хто таємно допомагав нашим військам, а потім відновлював нормальне життя, тим, хто причетний до звільнення Миколаєва. Лише один факт: творець повітрянодесантних військ генерал Маргелов, виявляється, під Богоявленськом дізнався про те, що отримав звання Героя Радянського Союзу — «за форсування річки Дніпро та оволодіння Херсоном». У Корабельному районі є вулиця 295-ї Стрілецької дивізії, яка звільняла місто з боку Балабанівки. А вулиці 49-ї гвардійської стрілецької дивізії, якою командував Маргелов, немає. Немає і вулиці імені Першого гвардійського укріпрайону, бійці якого з моряками-десантниками 384-ї ОБМП під керівництвом майора Котанова першими вривалися в населені пункти, змушуючи своєю безстрашністю і мужністю втікати румунів і німців.

— Але й зараз ваша книга є результатом величезної праці, і кожен, хто візьме до рук «Борщ із бичками», не зможе його не оцінити…

— Так, ми розмістили багато довідкової інформації, наприклад про всі вулиці району, про те, як вони називаються і як називалися раніше, історії тих, чиї імена вони носять. Безліч карт – від перших, де поселення Вітівка хоч якось позначено, до випущених 1991 року. Заповіти, купчі, складені міщанами, унікальні списки осіб, які мали право голосувати 1906 року — тих, кому виповнилося понад 25 років, несудимі чоловіки. У цих списках кожен богоявленець може виявити прадіда, встановити, як того звали… Попрацювавши в архівах, ми, вітівсько-богоявленські краєзнавці, вступаємо в полеміку з товариством «Пам’ять», вважаючи, що серед прізвищ тих, хто визволяв Богоявленськ, на плитах братської могили у сквері «Солдатський» не вказано близько 80 бійців. На ділі там мають бути 328 прізвищ.

Я замовляв хімічний аналіз води зі знаменитого джерела, яка сьогодні вже не відповідає Держстандарту, і порівнював його з аналізом 1896 року професора Ерісмана, який шукав, де брати воду для Миколаєва. Про це також йдеться у книзі.

З Іриною Гудим ми готували її до видання більше року, але, звичайно, всі матеріали до неї не увійшли.

— Значить, ще одна книга просто потрібна: була б «вітовсько-богоявленська трилогія»!

– Це дуже дорого в наш час.

— А місто з його програмою підтримки книговидання?

— «Борщ із бичками» подавався на міську програму, і для бібліотек місто сплатило 5 екземплярів. Я особисто зміг сплатити півсотні, їх роздарував аксакалам і тим, хто допомагав у роботі над книгою.

— Миколаївці цікавляться, де можна придбати цю книгу?

— Раджу звертатися до видавництва Ірини Гудим на вул. Чкалова, 20, і вона на замовлення додрукує тираж. А я вже знайду час підписати її кожному охочому.

— Що ж, хай таких буде якнайбільше!

Вечірній Миколаїв
Розмовляла Олена Кураса.

Нагадаємо, ми писали:

Читайте новини першими

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button