ПолітикаСуспільство

Зеленський про переговори з рф, саміт миру, ЄС та НАТО: Президент виступив перед ЗМІ

Розповів журналістам про Харківщину, російські війська та кадрові зміни

Цей материал також доступний

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з журналістами, де обговорив різні аспекти ситуації у Харківській області, висловив своє бачення щодо виведення російських військ і згадав позицію міжнародних партнерів та їхні страхи. Крім того, він відповів на запитання про кадрові зміни в уряді та адміністрації президента. Про це розповів Президент України журналістам  РБК-Україна.

Ситуація, що склалася у Харківській області

Під час обговорення ситуації в Харківській області, президент зазначив, що провів зустрічі з різними представниками, зокрема з головком Олександром Сирським, командувачами ОСУВ “Хортиця” Юрієм Содолем та ОТУ “Харків” Михайлом Драпатим, а також з головою ДПСУ Сергієм Дейнеко і представниками Нацполу.

Згідно з висловлюванням Зеленського, сили оборони України стабілізували розташування російських військ на території, де вони знаходяться зараз. Найбільше просування окупантів складає 10 кілометрів. Проте на деяких напрямках бригад ворога взагалі немає просування, і ніколи не було.

“А у нас є дуже потужні бригади, я їм вдячний. Зараз ми посилили кілька напрямків окремими батальйонами – те, що можна було забрати десь з резерву і з деяких напрямків. Перетин росіянами кордону пов’язаний з тим, що не вистачає ППО. Вони на відстані, де у них є перевага, діють авіабомбами, артилерією… 8 місяців паузи в ухваленні рішень партнерами. Зрозуміло, що наших воїнам було непросто”, – пояснює Президент.

Щодо оборонних споруд, Зеленський зауважив, що ніхто ще не досягав бетонної лінії оборони, вважаючи “розмови про це” неправдивими:

“Ворог дійшов до першої лінії. Перша лінія – це не кордон, там неможливо будувати, тому що через відповідну зброю, якою працювали росіяни, наші люди гинули. Вони приблизно там зараз й знаходяться. Це є перша лінія, лінія, яку побудували на війні, під постійним вогнем, наші військові. Першу та другу лінію будують військові, а третя лінія побудована місцевими владами. Вона найпотужніша – не тому, що вони краще за військових, а просто тому, що вона далі від зброї, від снарядів, від обстрілів”, – зауважив Зеленський.

За висловами президента, головна мета російських сил – місто Вовчанськ. Крім того, їм потрібна “відповідна зона на 10 кілометрів“, і вони завжди прагнуть розвивати успіх, якщо його досягають. Проте наразі найважливіше, що ситуація за участю наших Збройних сил стабілізована.

Щодо дозволу на використання західної зброї на території РФ

Президент вважає, що не повинно бути заборон на використання українською армією західної зброї для ударів на території росії, оскільки це не стосується наступу українських військ з використанням цієї зброї на російську територію.

“Це – захист. Це так само, як превентивні санкції, про які ми всім говорили перед повномаштабним вторгненням. Це те саме. Це попередження. І мало того, у них же там така сама “сіра” зона. У них там виселення людей тощо. У них також на прикордонні цивільних людей майже немає, з їх сторони. Зі зрозумілих причин”, – акцентує Зеленський.

Про візит Блінкена

Президент пояснив, що візит держсекретаря США Ентоні Блінкена до України має кілька цілей:

“По-перше, пакет у 2 мільярди доларів. По-друге, пропозиції від США щодо гарантій безпеки. Драфт Договору про гарантії безпеки вже є. По-третє, обговорили наше бачення Саміту НАТО. Вони почули наше бачення, прийняли цю інформацію і повернуться зі зворотним зв’язком”, – поділився Зеленський.

Замість цього, він акцентував увагу на тому, що основне питання – це (ППО):

“На якій стадії знаходиться діалог з тією чи іншою країною, в якої є відповідні системи. Де ми їх бачимо, де партнери їх бачать, коли це може бути і що для цього потрібно зробити”, – додає Зеленський.

Переговори з рф

Президент, спілкуючись з журналістами, також наголосив, що західні партнери не тиснуть на Україну, щоб та сідала за стіл переговорів з росією.

“Партнери не штовхають нас. Хоча мені здається, що в атмосфері світу це є. І тут нам потрібно бути просто дуже стійкими і сильними. І обраний сьогодні правильний майданчик, де у нас є ініціатива – Саміт миру”, – вважає Зеленський.

Про цілі на саміті миру

Під час обговорення глобального саміту миру у Швейцарії, який запланований на 15-16 червня 2024 року, президент зазначає, що Київ сподівається на прийняття комюніке як результату цієї події:

“Якщо ми будемо мати серйозну кількість країн і буде відповідне комюніке, я вважаю, це буде наша дипломатична перевага. Після цього можна організовувати вже майданчики в тих чи інших країнах, де технічно буде пропрацьований кожен із цих пунктів. І тоді вже цей план давати представникам росії. Як це було з зерновою ініціативою: погодили план з ООН і з Туреччиною, а вони потім окремо погодили цей план з рф, першого коридору”, – сказав він.

Зеленський підкреслив, що ключовою є не участь двох країн, а, навпаки, участь широкого кола країн.

“Інакше росіяни вистрибнуть, як це було з “зерновим коридором” і нам довелося будувати інший коридор. Було дуже важко. І тому ось такий план по цих 3 пунктах. Якщо нам вдасться, це точно відкриває шлях до наступної зустрічі, де всі інші важливі речі повинні бути розроблені”, – зауважує президент.

За його висловлюванням, українська влада вважає, що перед будь-якими переговорами з рф необхідно мати докладний план, затверджений міжнародним співтовариством.

“Працюємо в різних напрямах. Я розмовляю з лідерами. Дипломатами Андрій Єрмак займається. Вчора він презентував із Расмуссеном в Данії аналітичний документ щодо України в НАТО. І в Брюсселі він із нашою командою зустрічався з багатьма послами, включаючи Китай і Глобальний Південь, щодо саміту”, – додав президент.

Щодо приєднання України до ЄС та НАТО

Під час обговорення вступу до Європейського Союзу та НАТО, президент висловив переконання, що Україна вже виконала всі можливі заходи зі свого боку на сьогоднішній день.

“Залишилася тільки політика. Тобто інструментально і операційно ми зробили все для того, щоб у червні в ЄС відкрили Україні перемовини. Я думаю, що там все вийде. Навіть складні партнери сьогодні стали трішки простішими. Ми активно з ними працювали”, – каже Зеленський.

Про ротації в уряді та ОП

Президент коротко прокоментував питання кадрових змін у Кабінеті Міністрів та в Офісі Президента, зауваживши, що це питання “потребує вирішення”.

“Ми говорили про це з прем’єр-міністром. На сьогодні у нас є виконуючі обов’язки в кількох міністерствах. Треба це вирішувати”, – говорить Зеленський.

Ситуація зі зброєю і чеська ініціатива

Президент заявляє, що навіть щодо чеської ініціативи щодо артилерійських боєприпасів, є певні позитивні зрушення.

“Вперше за роки війни жодна із бригад не скаржиться, що немає артилерійського снаряда. І це відбувається упродовж останніх 2 місяців. Втім, ще прийдеться дуже багато працювати. Чеська ініціатива буде йти. Про гроші з усіма партнерами ведемо перемовини”, – проінформував він.

За словами Зеленського, наразі розпочинається ініціатива, за якої партнери будуть інвестувати кошти у виробництво українських РЕБів – безпілотних літальних апаратів, спрямованих саме на цю конкретну сферу. Він також зазначив, що технічні характеристики українських дронів постійно покращуються.

“Ми починаємо їх багато виробляти, а на них немає грошей, можемо виробляти більше, ніж є грошей”, – констатує президент.

Щодо поглядів партнерів та їхніх занепокоєнь

Згідно з висловлюванням Зеленського, партнери мають страх перед можливим поразкою російської федерації у цьому конфлікті.

“Вони хотіли би, щоб Україна перемогла так, щоб росія не програла. Бо це буде непередбачуваний програш і непередбачувана геополітика. Я вважаю, що так воно не працює. Щоб Україна перемогла, нам треба дати все те, з чим перемагають”, – заявив він.

Щодо пропозиції Макрона про розгляд можливості розміщення військ Заходу в Україні

Також Зеленський прокоментував заяву президента Франції Емманюеля Макрона щодо можливої відправки іноземних військ в Україну.

“Тренування в Україні логічне – ми про це вже говорили. Швидше, ніж їхати, наприклад, у Францію, навіть в Польщу. А потім – співпраця з розмінування, можна зробити хаб із ремонту французької ж, наприклад, техніки прямо в Україні, щоб не відправляти це у Францію. Я на це дивлюсь дуже позитивно, скажу чесно. Все це могло би бути кроком, який підштовхнув би і інші країни. Тобто це відкриває якусь нову сторінку в цій війні”, – вважає президент.

Про можливе перемир’я під час Олімпійських ігор та , як довго може тривати війна

Президент України висловив сумнів у можливості досягнення перемир’я з росією під час літніх Олімпійських ігор.

“У нас вже було припинення вогню. Але воно не дуже працює з цим ворогом. Крім того, є ризик – хто буде фіксувати, що в час припинення вогню їхні сили не підійдуть до нас? Припинення вогню ж не заважає технікою заїхати ближче, а потім включити наступ. Тобто я не розумію деталі. Для мене поки що це звучить, як нежива історія”, – каже Зеленський.

Президент вважає, що російському диктатор Володимиру Путіну не вигідно вести діалог з міжнародним співтовариством, оскільки навіть Китай може вимагати пояснень щодо анексії територій.

“Тому, що Китай виступає за територіальну цілісність будь-якої держави. На сьогодні ґрунт має бути для того, щоб Путін шукав так само вихід з цієї ситуації. Бо зараз у нього немає дискомфорту. Тому що – куди ми стріляємо? Що ми можемо атакувати? Чим? Наскільки економічно нам будуть допомагати? Санкції дотиснемо – не дотиснемо? Трибунал буде – не буде? Треба відповісти собі на кожне з цих запитань. І щодня працювати і просуватися по кожному з цих напрямків”, – підсумував президент.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button