Проєкт відновлення Жовтневого водосховища буде представлено Зеленському
Конгрес відбудеться вже цього тижня
Проєкт щодо відновлення Жовтневого водосховища, розташованого в Корабельному районі Миколаєва, буде представлений на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України, про що повідомив міський голова Олександр Сєнкевич. Конгрес відбудеться вже цього тижня, учасники розглянуть теми, які важливі для всіх громад України: відновлення об’єктів критичної інфраструктури, будівництво бомбосховищ, підтримка ЗСУ тощо.
“Є і теми, які важливі для Миколаєва окремо. А саме – відновлення роботи Жовтневого водосховища. Раніше цей проект я презентував на обласному засіданні конгресу.
Його бюджет колосальний, тому нам потрібна підтримка як держави, так і наших міжнародних партнерів. Тож будемо просувати це питання на вищий рівень”, – зазначив мер Миколаєва.
Сєнкевич також відзначив, що формат роботи конгресу дещо змінився, тепер громади попередньо можуть напрацювати свої пропозиції на обласному рівні і потім їх висувати на обговорення у вигляді конкретних проєктів. Також на спеціально створеній платформі міські голови заздалегідь опрацьовують питання, які будуть обговорюватись з керівництвом країни, та голосують за ті питання, які стосуються саме їхніх громад.
Читайте також: На відновлення Жовтневого водосховища потрібно до 300 млн грн, – “Миколаївводоканал”
Жовтневе водосховище було збудоване у 1957 році та використовувалось як стратегічний запас прісної води для промислового та побутового водопостачання Миколаєва.
Проект Верхньоінгулецької зрошувальної системи, куди входило Жовтневе водосховище, було розроблено Одеською філією “Укрдіпрокомунбуд” у 1954 році. Його обсяг на момент початку експлуатації становив 15 тисяч м3, а пізніше виріс і до 32 тисяч м3 води (при максимальному наповненні), а глибина в окремих місцях була до 28 метрів. Воно заповнювалося щорічно, в осінньо-зимовий період (160 днів), дніпровською та інгулецькою водою.
У 2006 році внаслідок уповільненого водообміну сталося замулення водойми, значно підвищилася мінералізація води. Поряд з появою у воді сильного гнильного, що переходить у меркаптановий, запаху, відзначалося підвищення кольоровості води з 30 до 75 градусів, сухого залишку з 300 мг/дм3 до 1120 мг/дм3, вмісту хлоридів та сульфатів вдвічі, окислюваності.
Керівництвом міста було ухвалено рішення спустити воду Жовтневого водосховища для очищення ільного шару. Крім того, утримання та охорона водосховища стали непідйомними для бюджету міста. У зв’язку з цим міська влада Миколаєва, мером якого тоді був Володимир Чайка, неодноразово зверталась до Кабінету Міністрів України щодо виділення державної судвенції на виконання відновлювальних робіт для забезпечення роботи Жовтневого водосховища. Проте на той час це питання було не надто актуальне для державної влади.
У 2008 році проект очищення та відновлення водосховища відклали. Протягом 8 років ніхто не піднімав питання щодо доцільності проведення робіт з відновлення водосховища, ні в місті, ні на рівні держави.
У 2016 році у мережі було опубліковане відео, зняте за допомогою квадрокоптера, на якому можна побачити територію «Жовтневого «моря», як називали водосховище. У 2018 році журналісти телеканалу «Інтер» зняли сюжет, де показали, що на території колишнього водосховища вже утворилося звалище.
«Ще якихось 10 років тому усе було інакше: велике водосховище, багато риби та густий ліс. Тепер водойма засохла, а на її місці з’являються все нові і нові купи сміття. А ще ями. Метикуваті громадяни вивозять звідти грунт», – йшлося у сюжеті “Інтера”.
У 2020 році на новий рівень проблему відновлення Жовтневого водосховища підняла депутатка Миколаївської міської ради Олена Кісельова. Тоді вона висловила думку, що комунальному підприємству «Миколаївводоканал» слід серйозно зайнятися вирішенням проблеми із запасами води та відновити роботу Жовтневого водосховища.
“Страшно думати, що буде якщо… Мені здається, що стратегічні об’єкти, які мають бути у монополіста – водоканалу, який також є стратегічним підприємством, не можуть бути предметом обговорення. Предметом обговорення має бути можливість та поетапність їх відновлення. Коли всі забули про те, що водоканал не має запасу води – це дуже сумно. А смуток цей відбувається потім у нас у квартирах. Вже сьогодні обумовлюються плани, що рано чи пізно водоканал зможе погодинно давати воду, ми знаємо приклади багатьох міст, де так відбувається. Ті, кому ця тема цікава, і вона дійсно миготить у ЗМІ, що пророкують посушливий не лише рік, а й п’ятирічку… Ми приходимо до природних катаклізмів. А результатом катаклізмів є достатня кількість питної води. Я не хочу зараз ні на кого наздоганяти остраху, але ми чудово пам’ятаємо таку мантру: питна вода та продукти харчування колись стануть найбільшою цінністю на планеті. У деяких країнах це справді цінується, Україна була благословенною країною, Микола особливо. Ми не мали дефіциту води, ми ніколи цього не відчували. Більше того, культура нашого побуту дозволяє не ділити воду на питну та технічну. Але зі зростанням та розвитком нових мереж водоканалу ми чудово розуміємо, що якщо збільшується кількість абонентів і не вирішується питання зі стратегічним обсягом, то рано чи пізно ми станемо перед фактом дефіциту, який можна буде перекрити лише годинним графіком подачі води”, – сказала вона.
Депутатка тоді наполягала на тому, що міська влада мала у 2021 році поставити собі за пріорітет вирішення питання відновлення роботи Жовтневого водосховища: “Ця проблема має бути записана першим пунктом на 2021 рік, якась увага, якась робота у цьому напрямі обов’язково має вестись. Це не обговорювана тема”.
Вона пропонувала залучити для цього кредит Європейського банку реконструкції та розвитку. Було озвучено, що на ці роботи необхідно близько 300 мільйонів гривень, яких у міста не було.
Однак, і тоді це не було пріоритетом.
Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич в коментарі “НикВести” зазначив, що сьогодні місто опрацьовує варіанти відновлення водосховища та загалом над проектом нового водозабору.
“Його стан не дозволяє нам це оперативно зробити, адже є ризики підтоплень будинків жителів Корабельного району, як це було багато років тому. Ми опрацьовуємо це питання. Я доповідав про це на останньому засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Паралельно ми працюємо над проектом нового водозабору. У цьому нам допомагають міжнародні партнери. Наразі триває розробка попереднього техніко-економічного обґрунтування щодо визначення місця альтернативного водозабору. Це для нас робить міжнародна компанія Egis за фінансування Європейського інвестиційного банку. Бюджетні кошти ми на це не витрачаємо. До кінця року маємо отримати ТЕО. Далі будемо так само з міжнародними партнерами опрацьовувати сам проект і шукати фінансування на власне будівництво. Відновлення якісного водопостачання в Миколаєві – процес довгий і дорогий. Але для мене як міського голови – це пріоритет”, – каже Сєнкевич.