ПригодиСуспільствоТема дня

На реконструкції водогону до Миколаєва ціни завищені у 2-3 рази, - розслідування

Поки що жодної копійки не витрачено, - виправдовується Кім

Цей материал також доступний

У Миколаєві відбуваються тендери щодо відновлення водопровідної мережі в місті, до того ж всі вони ретельно контролюються. Про це повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім у своєму відеозверненні.

“Жодної копійки не витрачено. Дякую всім, хто слідкує. Дякую, що не “злили” дані секретних закритих договорів. Але ми не можемо собі дозволити, щоб тут хтось щось вкрав. Тому ми будемо моніторити і прозвітуємо про кожку копійку. Не вірте поганим новинам”, – сказав він.

Також він додав, що коли виготовлявся проєкт, бралися прайсові ціни заводів-виробників. Зараз проходить стадія оформлення дозвільних документів на виконання робіт, а при закупівлі труб враховуватиметься співвідношення ціна – якість – терміни поставки.

“Ціна буде нижчою. На скільки? Це буде відомо після того, як підрядники запропонують підтверджуючи документи на вартість труби та узгодять із замовником вартість придбання. Дякую всім за увагу до процесів, які у нас відбуваються. Все буде максимально прозоро”, – додав він.

Варто зазначити, що видання “Наші гроші” проаналізувало закупівлі Департаменту містобудування, архітектури, капбудівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської обласної військової адміністрації на реконструкцію водогону в Миколаєві загальною вартістю 836 мільйонів гривень, та заявило, що ціни завищені у 2-3 рази. Голова ОВА Віталій Кім, у свою чергу, пообіцяв відзвітувати за кожну витрачену копійку.

Йдеться зокрема про тендери на заміну водогону вздовж проспекту Богоявленського, вулиці Молодіжна, проспекту Центрального (до 3 Слобідської та до Малої Морської), вулиці Новозаводської та проспекту Миру, проспекту Героїв України, вулиць Садової та Набережної, а також окремо вулиці Садової.

Підрядниками обрано ТОВ “Миколаївміськбуд” (355 мільйонів гривень), ТОВ “Одесаспеценерго” (242 мільйонів гривень) та ТОВ “Газводмонтаж” (240 мільйонів гривень).

Ще три процедури на 209 мільйонів гривень наразі заблоковані в Антимонопольному комітеті через скаргу учасника, який запропонував найменшу вартість за виконання послуг, однак пропозицію якого замовник відхилив.

У підсумкових відомостях ресурсів найбільше коштів витрачатиметься на водопровідні труби. Ціни труб завищені у 2-3 рази порівняно з ринковими, пишуть «Наші гроші».

Видання наводить приклад: “Миколаївміськбуд” врахував в кошторисі водопровідну трубу ПЕ-100 SDR 17 1000 мм по 42 732 грн/м. На сайті «All Electro» її пропонують по 21 468 грн/м, але виданню підтвердили, що насправді її ціна дещо вища – 29 518 грн/м, однак навіть ця ціна на 45% нижча від кошторисної. Водночас виробник «Трубполімергруп» продає таку трубу по 18 112 грн/м, що більше ніж вдвічі дешевше від кошторису.

За даними “Наших грошей”, на тендерах Держвідновлення по будівництву магістральних водогонів через знищення росіянами Каховської ГЕС поліетиленова труба 1000 мм коштувала 29 500 грн/м.

Отже з урахуванням обсягів поставки лише на трубах ПЕ-100 SDR 17 1000 мм підрядник Миколаївської ОДА отримає 58 мільйонів гривень маржі.

Трубу сталеву електрозварну 1020х12 мм замовили “Миколаївміськбуду” по 57 000 грн/м. На сайті компанії “ЮТМК” її продають за 65 500 грн/т, що в перерахунку складає 19 552 грн/м. Виданню підтвердили готовність поставити її по 17 910 грн/м, що втричі дешевше від кошторису.

Лише на придбанні сталевих труб 1020х12 мм цей підрядник отримає 25 мільйонів гривень маржі.

Крім того, “Миколаївміськбуд” врахував пісок природній рядовий по 1 656 грн/куб. м. При цьому інший підрядник «Одесаспеценерго» вказав у кошторисі пісок по 365 грн/куб м, що в 3,5 рази дешевше. А “Миколаївводоканал” у цей період закуповував пісок по 400 грн/т, що в перерахунку орієнтовно дорівнює 572 грн/куб. м. Тобто принаймні у 2,5 раза дешевше.

Ринкові ціни на пісок в Миколаєві різняться від 572 до 786 грн/куб м.

Переплата сумарно по позиціях із піском на підрядах “Миколаївміськбуду” склала 14 мільйонів гривень.

Отже, загальна маржа «Миколаївміськбуду» складає 97 мільйонів гривень. Для порівняння: цих грошей вистачило б на відбудову пошкодженого окупантами багатоквартирного будинку в Бучі по вулиці Яблунська, 17.

«Одесаспеценерго» врахувало водопровідну трубу ПЕ-100 PN10 SDR 17 630×37,4 мм по 15 034 грн/м. «All Electro» на сайті пропонує її по 7 656 грн/м, але у телефонній розмові нам повідомили, що насправді її ціна становить 9 396 грн/м. Це все рівно на 60% дешевше від кошторису. Виробник “Трубполімергруп” підтвердив готовність поставити її по 5 903 грн/м, що в 2,5 рази дешевше, ніж у кошторисі. На придбанні труб ПЕ-100 PN10 SDR 17 630×37,4 мм підрядник отримає 47 мільйонів гривень маржі.

На придбанні труб ПЕ-100 PN10 SDR 17 630×37,4 мм підрядник отримає 47 мільйонів гривень маржі.

Водопровідну трубу ПЕ-100 PN10 SDR 17 560×33 мм замовили “Одесаспеценерго” по 11 880 грн/м. “Трубполімергруп” може поставити її по 5 616 грн/м, тоді як «All Electro» вказує на сайті ціну 5 170 грн/м, але підтвердив наразі 7 425 грн/м. Це принаймні на 60% дешевше.

На придбанні труб ПЕ-100 PN10 SDR 17 560×33 мм підрядник отримає 20 мільйонів гривень маржі.

Таким чином, загальна маржа “Одесаспеценерго” становить 67 млн грн. Для порівняння: за таку суму Укренерго замовляє захист від шахедів потужних автотрансформаторів.

“Миколаївська ОДА виявилась дуже екстравагантним замовником. Вона встановила вимогу до учасників торгів, яку раніше «Наші гроші» не бачили в інших закупівлях. Замовник повідомив, що якщо якийсь учасник знизить ціну своєї пропозиції більше ніж на 8% від очікуваної вартості, то ціна будматеріалів від нього має бути твердою. Тобто у подальшому вона не має змінюватись навіть якщо під виконання контракту через ціни будматеріалів зростуть через об’єктивні обставини. Для учасників з меншою знижкою обіцяли динамічну ціну, тобто таку, що у подальшому може змінюватись у більшу сторону в випадку погодження з замовником”, — пише видання.

Також “Наші гроші” пишуть, що замовник вимагав, аби учасник з більш ніж 8-відсотковою знижкою вже на день участі в торгах (тобто навіть до перемоги і укладання контракту) вже мав документальні підтвердження від виробників будматеріалів чи дилерів про те, що ця фірма має необхідні для будівництва водогону будматеріали у відповідній кількості та по заявленій ціні.

Це призвело до того, що вищевказані переможці торгів падали на визначені відсотки, а у конкурентів було лише два шляхи. Там де єдиним конкурентом “Одесаспеценерго” було ТОВ “Промін Буд Сервіс” – вони робили однакові копієчки пропозиції. І «Одесаспеценерго» виграло, бо завантажувало свою пропозицію у “Прозорро” на годину раніше від “Проміна”.

Але в трьох закупівлях на загальну очікувану суму 209 мільйонів гривень з’явилась фірма, що наважилась кинути виклик замовнику, повідомляє видання. ТОВ «Вік технології» зробило сумарні пропозиції розміром 159 мільйонів гривень – на 14% дешевше від «антидемпінгового» бар’єру ОДА. При цьому фірма не могла мати на цей час підтверджуючі документи про наявність у неї вже законтрактованих обсягів будматеріалів, і замовник відхилив її завдяки своїй «заточці», додали «Наші гроші». Також, за даними видання, замовник знайшов ще кілька невідповідностей своїм вимогам. У тому числі те, що фірма не врахувала у своєму кошторисі автогрейдери, крани, дорожні котки та трактори.

Відхилений «Вік» вирішив не оскаржувати в Антимонопольному комітеті всю суму підстав для його відхилення. Однак фірма подала скаргу в тендерну колегію АМКУ про те, що замовник за аналогічні порушення не відхилив пропозицію дорожчого переможця. Наприклад, «Одесаспеценерго» вказала у своєму кошторисі автомобілі та крани. Але не вказала вартість їхнього використання, чим порушила будівельні норми та призвела до неправильних розрахунків ціни. Також переможець вказав наявність зварювального апарату для труб діаметром 800 мм, тоді як по цих тендерах треба варити труби більшого діаметру 900 мм. Рішення АМКУ очікується найближчими днями.

Більше того, пишуть «Наші гроші», відхилений дешевший учасник в скарзі до АМКУ вказав на те, що фірма-переможець у своїх розрахунках взяла завищені ціни. Наприклад, «Одесаспеценерго» вказала щебінь по 1200 грн без ПДВ і доставки, тоді як за даними дешевшого скаржника така «ціна взагалі не має аналогів на внутрішньому національному ринку». Та були наведені дані про відпускні ціни щебню місцевих виробників «Софія-граніт» та «Микитівський граніт» на максимальному рівні 392-442 гривні за кубометр без ПДВ і доставки.

Так само «Вік» вказав, що у «Одесаспеценерго» завищені ціни труб.

«За наслідком лише у підрядах однієї фірми «Миколаївміськбуд» на загальну суму 355 мільйонів гривень маржа тільки на трубах і піску, за нашими підрахунками, складає 97 мільйонів гривень, тобто чверть від ціни. А у «Одесаспеценерго» тільки по трубам – 67 з 242 мільйона гривень підрядів. А загалом Миколаївська ОДА викотила на торги 1,05 мільярда гривень», — додали «Наші гроші».

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button