ЕкономікаСуспільство

Зеленський анонсував можливу націоналізацію енергоактивів росіян, Жеваго і Фірташа

Можуть постраждати декілька олігархів

Цей материал також доступний

Президент Володимир Зеленський у вчорашньому інтервʼю Наталії Мосейчук анонсував подальшу націоналізацію енергетичних активів. За його словами, “там, де можливо, Україна повертатиме те, що олігархи незаконно забрали під час перерозподілу капіталу”. Forbes розбирався, про кого саме з “олігархів” йдеться?

В умовах війни держава повинна повернути під своє управління деякі стратегічні енергетичні об’єкти, якщо це можливо за законодавством, заявив Зеленський.  “…Щоб уникнути ризиків”, – сказав він. Президент відповідав на питання, чи повертатиме собі держава те, що олігархи приватизували в епоху стрімкого накопичення капіталу.

“Якщо це можливо за законодавством – так”, – сказав Зеленський. “Якщо неможливо, питання стоїть так: “Хто ти після 24 лютого? І не треба згадувати, що було раніше. Хоча декому – треба”, – відповів президент.

Forbes поспілкувався з п’ятьма високопосадовцями, які мають безпосереднє відношення до енергетичної сфери або процесу націоналізації, щоб розібратися, кого саме мав на увазі президент.

Коротка відповідь – усі співрозмовники вважають, що йшлося про газовий бізнес Дмитра Фірташа, активи групи VS Energy, яку повʼязують із підсанкційними росіянами, можливо, про енергетичний бізнес Костянтина Жеваго. Найбільша енергетична приватна компанія країни – ДТЕК Ріната Ахметова – на зараз не знаходиться в зоні ризику. Forbes звернувся до ОП із офіційним інфозапитом, але на момент публікації тексту відповіді не отримав.

Похід проти облгазів Фірташа

Президент міг говорити про передачу під контроль державного “Нафтогаза” облгазів “Регіональної Газової Компанії”, яку пов’язують із Дмитром Фірташем, та можливу націоналізацію обленерго VS Energy, яку повʼязують із підсанкційними росіянами, вважає голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Геруc.

“Це два процеси, вони публічні”, – додає він.

Держава вже понад 1,5 роки намагається взяти під контроль газовий бізнес, який повʼязує з Дмитром Фірташем. Йдеться про 20 обласних газорозподільних компаній, які входять до групи РГК.

Держава націлилася на обленерго VS Energy

VS Energy володіє п’ятьма обленерго, зокрема “Херсонобленерго”, “Житомиробленерго”, “Кіровоградобленерго”, “Чернівціобленерго”, “Рівнеобленерго”, а також має частки у “Севастопольенерго”, “Хмельницькобленерго” та “Миколаївобленерго” й неенергетичні активи, за даними Мінʼюсту, які наведені у судовому позові. До великої війни ці обленерго розподіляли близько 10% електроенергії в Україні. Вони приватизовані за $120 млн на початку 2000-х років, крім “Чернівціобленерго”, приватизованого протягом 2012–2014-го.

Держава Україна з весни минулого року намагається отримати контроль над активами VS Energy. У квітні 2022-го суд відмовив ДБР в арешті майна, заявивши, що існування правових підстав для цього не доведене. Довести звʼязок підсанкційних росіян із VS Energy непросто.

Україна у обличчі Мін’юста змінила тактику. І з 28 червня цього року намагається переконати Вищий антикорупційний суд (ВАКС) у тому, що, по-перше, реальні власники VS Energy – все ж підсанкційні росіяни. По-друге, що офіційні власники мають зв’язки з рф, достатні для націоналізації.

“Удар також направлений проти номінальних власників, які могли співпрацювати з рф вже після передачі їм компанії”, – казав у липні перший заступник голови антикорупційного комітету Верховної Ради Ярослав Юрчишин, ознайомлений з матеріалами справи. У травні 2023-го президент України Володимир Зеленський ввів санкції проти нібито номінальних власників енергокомпанії VS Energy.

У відповідь на запит Forbes Валтс Вігантс від імені VS Energy запевняв, що не має відношення до громадян Росії й не підтримує їхні переконання.

“Ми захищатимемо свої права власності, як робили це неодноразово, – казав він. – У тому числі й у міжнародних судах”.

Наразі справа перебуває на розгляді у ВАКС. На 31 серпня призначений черговий раунд дебатів, є шанс на рішення, повідомляє Юрчишин.

“Але номінальні власники затягують розгляд, використовуючи всі можливості процесуальних механізмів”, – додає він.

Дві жертви чи є третя. Чи третій?

Один з керманичів партії “Слуга народу” каже, що будуть націоналізовані також енергоактиви Костянтина Жеваго. Він спілкувався на умовах анонімності й зазначив, що не знає деталей, про які саме компанії йде мова. З публічних енергоактивів Жеваго – Білоцерківська ТЕЦ, 40% акцій якої в заставі у Нацбанку, який планує продати їх на відкритому аукціоні. У травні 2023-го в інтерв’ю Forbes бізнесмен зазначав, що наразі на ТЕЦ частина менеджменту його, а частина – державна.

В Україні найбільша приватна енергетична компанія – ДТЕК Ріната Ахметова. Чи мав президент на увазі активи найбагатшого українця?

“Я не чув про таке, – зізнається Герус. – Президент говорив про правові законні механізми, на сьогодні таких процесів є два, вони публічні”.

Націоналізація ДТЕК не має сенсу через репутаційні ризики у випадку важкого опалювального сезону. До того ж не зрозуміло, навіщо Офісу президента вступати в конфлікт з Ахметовим та які від цього бенефіти, каже консультант ОП на умовах анонімності, бо не уповноважений коментувати такі питання.

Схожа позиція у депутата з керівництва “Слуги народи”: “Не чув про такі плани. Ахметов керує енергетикою краще, ніж держава. Це не логічно”, констатує він.

ДТЕК має вертикальну інтеграцію, тому якщо забирати – то все, а це дуже великий актив, знайти для нього альтернативну команду й джерела фінансування – виклик, каже чиновник з енергетичної сфери.

“Головне – не зрозуміло, навіщо забирати управління ДТЕК. Компанія у конструктивному діалозі з владою: ремонти робить, гроші на це знаходить”, – додає він.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button