Пригоди

Сєнкевич хоче витратити 2,5 мільйона, щоб зрозуміти, що робити зі сміттям у Миколаєві

Саме стільки коштує техніко-економічне обґрунтування проєкту

Цей материал також доступний

На засіданні сесії Миколаївської міськради 31 липня 2023 року обговорювалося питання щодо розробки техніко-економічного обґрунтування проекту з переробки сміття на полігоні. Але поки що не зрозуміло, про який саме проект йтиметься — сортувальна лінія, сміттєпереробний або сміттєспалювальний завод, – повідомляють “Новини-N“.

За словами міського голови Олександра Сєнкевича, саме техніко-економічного обґрунтування має дати відповідь на питання про те, що робити зі сміттям у Миколаєві. І все було б добре, якби вартість цього самого ТЕО не становила 2,5 мільйона гривень — саме це стало каменем спотикання.

Ще на початку засідання Сєнкевич анонсував розгляд питання і несподівано нарвався на суперечку зі своїм вернуим соратником, головою бюджетної комісії Федором Панченком. Депутат здивувався, навіщо платити комусь мільйони за розробку незрозумілого ТЕО, і також вимагав відповісти на запитання: хто перероблятиме ТБО — міське КП чи залучений невідомий інвестор?

“Щоб встановити переробну лінію треба технічне обгрунтування, потрібно розробити техніко-економічне обгрунтування (ТЕО). Після цього буде зрозуміло, яка потрібна лінія. Виходячи з ТЕО прийматиметься рішення – чи можна реалізувати проект самотужки, за рахунок міського бюджету, чи потрібно оголосити конкурс на виконавця цієї послуги”, – переконував мер.

Підтримував міського голову та заступник директора департаменту ЖКГ Ігор Набатов, який спробував пояснити депутатам необхідність замовити ТЕО, без якого далі рухатися у вирішенні питання зі сміттям ніяк не можна.

“Ми отримаємо шляхи вирішення проблеми. Якщо ми говоримо про сортувальну лінію, то які потужності потрібні. Щоб було відомо: сьогодні закон включає 13 операцій із відновлення відходів. Все це ми хочемо отримати у техніко-економічному обґрунтуванні. Подібні документи розробляються тривалий час, якщо не почнемо сьогодні, то можемо отримати ситуацію зі сміттям, яке свого часу виникло у Львові”, – запевнив Набатов.

Що стосується суми в 2,5 мільйона, яку потрібно заплатити за розробку ТЕО, то, за його словами, департамент направив звернення до трьох підприємств, які займаються цим видом діяльності, із запитом про те, скільки коштуватиме така робота. Виходячи з відповідей у ​​середньому і вийшло два з половиною мільйони.

“Тобто, за два з половиною мільйони ми отримаємо відповідь, чи потрібен нам завод, і скільки він буде коштувати?”, – поцікавився Панченко.

Набатов закликав не зациклюватися на заводі, оскільки закон прописує 13 варіантів відновлення твердих побутових відходів. Можливо, для Миколаєва рішенням буде застосування одразу кількох методів поведінки з побутовими відходами.

Депутат Сергій Кантор сказав, що розуміє, що ТЕО необхідно, але чому це коштує два з половиною мільйони?

“А чому не 23 мільйони? Два з половиною мільйони – це великі гроші! Якщо три інститути дали таку вартість, давайте ще пошукаємо. Давайте подивимося, що вони там замовляють взагалі, може, вони там «місто щастя» замовили розробити. Тоді, звичайно, буде або три, або п’ять (мільйонів)! З ТЕО не розпочинаються такі проекти”, – висловив свою думку депутат.

Мер Олександр Сєнкевич на це здивувався, що якщо депутати, “освічені люди”, не розуміють. Отже, можуть не зрозуміти і рядові городяни. У властивій повчальній манері Сєнкевич почав розповідати про те, що подібні проекти вже розробляють в інших містах України — наприклад, у Житомирі та навіть у Коблеві.

“Щоб зрозуміти, що робити з нашим сміттям, з його обсягом, нам треба, згідно з нормами, розробити техніко-економічне обґрунтування. Виходячи з ТЕО ми вирішуватимемо, що ми робимо після. Беремо кредит у Європейському банку, як це зробив, наприклад, Львів, і там за 30 мільйонів євро будуємо свої потужності та переробляємо. Або ми оголошуємо конкурс, визначаємо переможця і він за свої гроші все робить. Але передувати будь-якому інвестиційному конкурсу має бути розробка ТЕО. Питання про фінансування наступного етапу робіт також прийматимемо разом із депутатами міськради”, – сказав мер.

Депутат Ганна Норд заявила, що вона вражена, що в такий тяжкий час два з половиною мільйони хочуть віддати “кудись на Київ”: “у нас що своїх немає організацій?”.

“Без всяких тенедерів! У нас є два технічні інститути, які володіють кадрами, вони однозначно можуть провести експертизу та розробити ці обґрунтування. Якщо хочете їм заплатити — заплатіть, але ви можете в принципі зробити це для міста безкоштовно або на якихось прийнятних умовах”, – заявила вона і додала, що треба віддати цю послугу “нашому КП, а не віддавати набік”.

Сєнкевич запропонував, щоб фахівці, про яких говорила Норд, взяли участь у тендері “і зробили це за 20-80 тисяч, і ми разом заощадили”.

Депутат та однопартієць мера Дмитро Іванов заявив, що займався питанням півроку, і за цей час “прилипло до мене стільки аферистів”. Він підтримав необхідність проведення тендеру та розробки ТЕО.

“Жадібний платить двічі, скупий тричі, а лох ​​- все життя!”, – навів він аргумент і запропонував підтримати пропозицію “і буде нам слава, коли ми закінчимо зі сміттям у Миколаєві”.

В результаті після тривалих дебатів мер поставив питання на голосування, але для ухвалення рішення не вистачило двох голосів.

Однак згодом депутат Володимир Топчій повідомив, що не встиг проголосувати, і навіть якщо одного його голосу не вистачить для ухвалення рішення, “то, можливо, хтось ще не встиг”. З аналогічним проханням про повторне голосування звернувся до мера депутат Микола Капацина.

У результаті наприкінці сесії мер повторно поставив питання на голосування, проте й удруге голосів не вистачило.

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button