Російська в освіті ще жива? У школах почали масштабну перевірку мовного режиму!
У школах стартував масштабний мовний моніторинг: перевірятимуть, чи справді українська звучить скрізь — навіть у бомбосховищах
28 квітня 2025 року в закладах загальної середньої освіти по всій Україні стартував третій етап моніторингового дослідження щодо дотримання мовного законодавства в освітньому процесі.
Це частина спільного проєкту Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя та Державної служби якості освіти України (ДСЯО). Метою ініціативи є не просто перевірити, чи звучить українська мова в школах, а глибоко проаналізувати мовне середовище, мотивацію до вдосконалення володіння державною мовою, а також оцінити якість навчальних та цифрових ресурсів для її вивчення.
Серед ключових завдань дослідження:
- виявлення актуальних мовних тенденцій в освітньому середовищі;
- вивчення мовних практик не лише під час уроків, але й на перервах, у бібліотеці, спортзалі, та навіть у бомбосховищах;
- аналіз рівня мотивації учасників освітнього процесу до вивчення державної мови;
- оцінка доступності та ефективності методичних та цифрових матеріалів.
Тарас Кремінь наголосив:
«Освітній процес охоплює всі види діяльності, що відбуваються на території будь-якого закладу. Українська має лунати не лише на уроках, на перервах, на батьківських зборах, в бібліотеці, спортзалі та бомбосховищі. Вона має бути скрізь! Дослідження, яке ми проводимо разом з ДСЯО четвертий рік поспіль, сприяє утвердженню державної мови. Підвищення якості викладання, контроль за застосуванням української, створення додаткових можливостей для учасників освітнього процесу – краща інвестиція у майбутнє».
Він також акцентував увагу на важливості дотримання статті 21 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яка прямо зобов’язує заклади освіти використовувати українську мову в усьому освітньому процесі.
Також було нагадано, що у період з 2022 по 2025 роки в межах аналогічних щорічних моніторингів вже опитувались учні, вчителі та батьки щодо мови спілкування під час навчання, перерв, у побуті та використання цифрового контенту.
главное что стадо молчит)