"У нас проблем з водою немає", - староста сіл Лимани і Лупарево
Наталія Панашій запевняє, що люди не скаржаться на якість води в Галицинівській ОТГ
Говорячи про якість води, яку п’ють жителі Миколаївщини, перш за все потрібно враховувати географічне розташування нашої області. Адже склад води напряму залежить від природних пластів, через які вона проходить. Більшість сільських населених пунктів та райцентрів області для питних потреб користуються виключно підземними водами. Як показують дослідження, майже половина із всього водовідбору області — це води з підвищеною мінералізацією. Один із небезпечних елементів — арсен (миш’як) восени 2023 року знайшли у воді Галицинівської громади. Регулярне вживання такої води може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям.
Нагадаємо, ми писали:
Миш’як у воді в селах біля МГЗ в 3,4 рази вище допустимої концентрації, – центр контролю від МОЗ
Миш’як у воді з Галицинівської громади фіксували і у 2024 році. У пробах води, відібраних у січні, видно, що концентрація миш’яку в свердловинах з села Лимани становила 0,012 мг/дм3, в селі Лупареве — 0,014 мг/дм3, також в двох пробах води з водопровідної мережі виявили 0,012 мг/дм3 та 0,017 мг/дм3, – передають Миквісті.
Також у 2024 році Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ зафіксував миш’як в селі Лупареве, де його концентрація у різних пробах перевищувала гранично допустиму норму від 1,1 разів до 3,6 разів.
Крім того, занепокоєння викликають і інші показники води у громаді. У пробах води з сіл Лупареве та Лимани у 2024 році фіксують загальні коліформи (бактерій, які є індикатором фекального чи іншого органічного забруднення), Е. сoli (бактерії, які походять із фекального забруднення, найчастіше зі стічних вод або гною) та ентерококи (також свідчать про фекальне забруднення). І якщо таку воду не знезаражувати, то вона може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям.
У першому кварталі 2025 року в селі Лимани було відібрано проби води з двох водозабірних свердловин та одну пробу з водопровідної мережі. Миш’як у воді цього разу не знайшли, проте вода з водопровідної мережі не відповідає санітарним вимогам, там і досі присутні коліформи та E.coli.
Однак староста сіл Лимани та Лупереве Наталія Панашій зазначає, що у громаді немає проблем з водопостачанням. За її словами, жителі сіл мають централізоване водопостачання з технічною водою. Крім того, в населених пунктах встановлено системи доочистки води. Також вона запевнила, що люди не скаржаться на якість води.
«Я цій інформації жодного разу не вірила, тому що в мене немає жодного доказу цим аналізам. Вони можуть бути підробними. Я не знаю, де вони беруть таку воду. У нас на сьогоднішній день в кожному селі є установки доочистки води. Туди люди приходять і безкоштовно беруть воду. По трубах у нас тече технічна вода», — говорить староста сіл.
Варто зазначити, що наразі немає результатів аналізу води з села Лупареве (відбір проб перенесено на інший термін, у зв’язку з небезпекою, викликаною воєнними діями рф), і невідомо, чи й досі там є миш’як.