Суспільство

Реєстр військовозобов'язаних тепер буде цифровим: що слід знати про новий закон

Дані для Реєстру збираються від Мінфіну, МВС, Міністерства освіти і науки та з інших джерел

Цей материал також доступний

Верховна Рада України 16 січня ухвалила загалом законопроект №10062 про створення єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних та автоматичного отримання учасника бойових дій (УБД).

Закон №10062 про цифровізацію армії, зокрема, передбачає створення єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних, прив’язаного до єдиного реєстру виборців, та автоматичне набуття статусу учасника УБД під час військового стану.

ТСН.ua  зібрав усі подробиці про військовий облік в Україні. Так, закон №10062 також має значно розширити персональні та службові дані, які вноситимуть до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Що таке держреєстр військовозобов’язаних

Єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних – державний реєстр, що містить інформацію про всіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів віком від 18 до 60 років.

Дані для Реєстру збираються від Міністерства фінансів, МВС, Міністерства освіти і науки, Державної судової адміністрації, Пенсійного фонду, МОЗ, Міністерства соціальної політики, ЦВК, Державної прикордонної служби та інших відомств.

Законом створюється єдиний реєстр мобілізованих, який привʼязаний до єдиного реєстру виборців. Він передбачає обробку зібраних особистих даних.

Про що цей закон:

  • удосконалення реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо;
  • створення реєстру військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який забезпечить надання онлайн-послуг військовослужбовцям;
  • створення порталу електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних.

Хто займається реєстром та хто матиме доступ до нього

База державного реєстру належить Міністерству оборони України, а розпорядником є Генеральний штаб ЗСУ.

Доступ до реєстру матимуть Міноборони, СБУ, органи розвідки, оперативні командування, а також ТЦК областей.

Які правки до закону про військовий облік провалилися

Закон про військовий облік не передбачає наявність у реєстрі даних про те, чи внесена особа до списку боржників, дані про адміністративні правопорушення та отримані підозри (до вироку суду).

Як розповіла народний депутат Ірина Фріз, у законі залишили спрощену систему надання статусу учасника бойових дій українським військовим.

Щодо надмірного втручання при зборі персональної інформації для реєстру військовозобов’язаних, резервістів та призовників, система буде певним чином відкоригована.

“Бо частина правок була поставлена ​​на підтвердження при розгляді законопроекту у другому читанні і вони були відхилені залом. Тому для остаточної редакції зараз чекатимемо на підписи Руслана Стефанчука. Тому що вона (редакція – ред.) потребуватиме юридично-технічного доопрацювання”, – Розповіла Ірина Фріз.

Закон не передбачає:

  • врахування відомостей про наявність кримінальної відповідальності;

“Наполягали що ці відомості можуть бути включені виключно за рішенням суду і за вироком, який набрав законної чинності”, – прокоментувала нардепка.

  • створення електронного сертифікату (цифрового військово-облікового документа).

“Ця правка була відхилена залом”, – уточнила вона.

Ще одним спірним аспектом закону є норма про можливість використання закордонних “хмарних технологій” для зберігання і обробки даних з реєстрів Міноборони.

При підготовці законопроєкту до другого читання депутати внесли правку про можливість використання “хмарних технологій” країн НАТО.

“Певні недоліки, які все ж таки залишилися, хтось оцінює як негатив, хтось – як позитив, стосовно використання хмарних послуг на серверах за кордоном. Тобто є різні точки зору на це питання. Будемо дивитись далі, як воно буде розгортатись. Якщо буде потребувати змін, то безпосередньо будемо їх вносити”, – резюмувала Ірина Фріз.

Як зазначив Роман Костенко – нардеп, ветеран АТО, учасник повномасштабної війни та секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, розміщувати таємну інформацію на серверах за кордоном не можна.

“Не можна розміщувати таємну і цілком таємну інформацію на серверах за кордоном! Тим більше системи бойового управління під час війни! Це приклад “простих рішень”, що можуть призвести до катастрофічних наслідків, які виправити потім буде неможливо”, – наголосив він.

Що кажуть в Міноборони

У Міністерстві оборони наголошують, що законопроєкт №10062 є “критично важливим для обороноздатності України”.

Там зазначили, що реалізація закону сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також переведе послуги та процеси для військовослужбовців у цифровий формат.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Back to top button