Пригоди

Через держзраду командира, майже 300 морпіхів опинилися в полоні в Маріуполі

Повідомили в Держбюро розслідувань

Цей материал також доступний

Одному з керівників 501-го Окремого батальйону морських піхотинців, через якого 277 військових цього батальйону опинились в полоні, повідомили про підозру у державній зраді. При цьому з його підлеглих зняли підозри.

Про це повідомили у Держбюро розслідувань.

З кінця лютого 2022 року військовослужбовці батальйону здійснювали оборону міста Маріуполь.

У квітні цього ж року пропагандистські засоби масової інформації рф розповсюдили інформацію, що начебто морпіхи 501-го батальйону добровільно здалися у полон в оточеному Маріуполі.

«Слідство встановило, що насправді начальник речової служби тилу 501 ОБМП зрадив присягу та перейшов на бік ворога. Він вступив у змову з росіянами та фактично вмовив командира здатися. Користуючись важкою ситуацією, в якій опинилися сили оборони в Маріуполі, зрадник спонукав командира припинити оборонні дії, здати зброю та особовий склад. 277 військовослужбовцям батальйону був відданий наказ на передислокацію, а насправді їх переправили до «днр». Військових ввели в оману, й тому вони не усвідомлювали й не могли усвідомлювати протиправного характеру наказу чи розпорядження про здачу в полон», – сказано у повідомленні.

ДБР ухвалило рішення щодо закриття проваджень відносно 277 військовослужбовців 501 ОБМП за підозрою у дезертирстві. Це дає підстави уповноваженим органам відновити порушені права полонених морпіхів щодо виплат їх родичам.

Також слідством встановлено, що начальник речової служби тилу 501 ОБМП продовжив свою зрадницьку діяльність і після його диверсії в Маріуполі.

«Переїхавши до рідного Бердянська, Запорізької області він знову почав агітувати українських військових переходити на бік ворога та за винагороду надавати йому відомості щодо розміщення сил та засобів оборони України. Слідство встановило принаймні три відповідні факти протягом квітня-червня 2022 року», – додали у відомстві.

Начальнику речової служби тилу 501-го ОБМП ВМС Збройних Сил України повідомлено про підозру у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України). Санкція статті передбачає довічне позбавлення волі.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

Встановлюються інші особи, які можуть бути причетними до злочину.

Процесуальне керівництво здійснює Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Офісу Генерального прокурора.

Відомство не називає ім’я фігуранта, проте ймовірно мова йде про Костянтина Безсмертного. Раніше його після здачі в полон бачили в кафе в окупованому Бердянську Запорізької області.

Ситуацію, яка відбувалася 3 квітня 2022 року в одному з бункерів на металургійному комбінаті ім. Ілліча, переповіла військовослужбовиця цього батальйону Наталія, передає «Новинарня».

«У наш бункер на заводі ім. Ілліча зайшов старший лейтенант Костянтин Безсмертний. Він сказав зібрати всю зброю та боєприпаси — ми виступаємо на підмогу хлопцям у Мирному (на околицях Маріуполя)», — розповідає вона. І додає, що на той час частину хлопців уже забрали на позиції в район цього селища.

Наталія згадує, як здивувалась та запитала: «Пораненого теж брати?» На що почула ствердну відповідь. Далі уточнила: «А з речей що брати?» «Нічого, вони вам не знадобляться», — сказав Безсмертний.

Після цього Наталя прийшла в ангар, було вже темно, приблизно 23:00: «Там стояв бус. Нас було 15 осіб. Знову підійшов Безсмертний, у руках тримав сумку в клітинку.

«Здаємо зброю, патрони, гранати, ножі. Усе, що маєте», — наказав він. «Це було дивно», – каже Наталя.

Приблизно в цей час Анатолій, військовослужбовець того ж підрозділу, разом із побратимом був на чергуванні в одному з ангарів на території «Азовмашу».

Він говорить:

«Була десь друга година ночі 4 квітня. По рації з нами зв’язався Костянтин Безсмертний, сказав прибути у підвальне приміщення. Коли ми прибули, нам наказали здати зброю, сказали, що йдемо на підмогу іншому підрозділу. На той момент там було десять осіб, уже без зброї. Знаєте, спершу ніяких підозр не було, хоча питання виникали. Ми навіть запитали: «Навіщо зброю лишати? Хоч щось можна взяти?» У відповідь почули: «Ні, нічого не беріть із собою».

Анатолій згадує, що командир його взводу теж був присутній, він теж здавав зброю:

«Ми зробили те саме. Безсмертний наказав зачистити телефони та залишити на собі бронежилети. Ми погрузились в автомобіль «Форд» із тентованим кузовом. На півдорозі зупинилися, до нас підсіли наші медики. Машину вів командир мого взводу, поруч сидів Безсмертний».

Один зі свідків, опитаних МІПЛ, стверджує, що коли військові їхали машиною в бік Мирного, Безсмертний кілька разів говорив по рації.

«І це не були наші. Припускаю, що це були представники «днр». Я почув, як він вимовив позивний «Ворон» (цей позивний чули й інші морпіхи, які здавалися в полон 4 та 12—14 квітня). Ця людина сказала їхати далі», — каже свідок. «Ми ще трохи проїхали і машина зупинилася, — продовжує Анатолій. — Усі почали вигружатися, я виходив майже останнім. Пам’ятаю: виставляю голову з-за тенту, а там уже росіяни. Дивлюся, наші вже всі вишикувані стоять, став до них. Усім сказали скинути всі документи і телефони. Нас обшукали. У мене ще знайшли гранату, правда, без запалу. Нам сказали: «Ви тепер військовополонені «днр» і російської федерації».

Також на відео росЗМІ помітно, що старший лейтенант Костянтин Безсмертний, виводячи морських піхотинців, в руках тримає рацію.

«Ти уже п’ятий раз здаєшся в полон», — звертається до Безсмертного пропагандист Сладков.

Після в розмові зі Сладковим Безсмертний відповідає на питання, чому здалися в полон:

«Не хочемо жертв, кровопролиття. Набридло дивитися, як люди вмирають».

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button