СуспільствоТема дня

"Корвалол", "Німесіл", протизаплідні... Які ліки тепер можна буде купити лише за рецептом

З 1 квітня 2023 року

Тепер в Україні всі рецептурні ліки мають виписувати за електронним рецептом, інакше заклади втратять ліцензію. Так, з 1 квітня 2023 року відпустка всіх рецептурних ліків здійснюватиметься лише за рецептом. Паралельно з електронним діятиме і паперовий рецепт.

В Україні рецептурними є близько 60% зареєстрованих лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Інші ліки, які не вимагають обов’язкового призначення лікарем, можна буде як і раніше придбати в аптеці без спеціального рецепту.

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпустці виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

Знеболювальні та жарознижувальні

Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену й надалі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта,  але тільки упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток – тільки за рецептом, так само як і “Анальгін” в ампулах.

Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболюючий та протизапальний засіб “Німесіл” та його аналоги.

Ліки проти кашлю

Більшість популярних сиропів та пігулок від кашлю й надалі будуть у вільному доступі,  зокрема, “Мукалтін”, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі популярний “Беродуал”.

Гормональні препарати

Всі гормональні препарати відпускатимуться за рецептом, у тому числі й гормональні контрацептиви. Навіть “екстренний” протизаплідний засіб “Постінор”, який найбільш ефективний у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта.

Люди, які мають захворювання щитовидної залози та постійно приймають “Тироксин” (L-тироксин або еутирокс), також щоразу змушені будуть відновлювати електронний рецепт. Щоправда, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно.

Рецепт знадобиться навіть на деякі мазі та креми, які містять гормони, зокрема, на “Момедерм”. “Феністіл” все ще буде у вільному доступі.

Антигістамінні (протиалергічні)

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: “Діазолін”, “Лоратадін”, “Супрастин” і т. д. Проте “Супрастин” в ампулах – тільки за рецептом.

“Дексаметазон”,  який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.

Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань

Ця категорія залишила мінімальний перелік лікарських засобів, які ще можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску: “Каптоприл”, “Каптопрес”, “Бісопролол” – виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати “Фуросемід” та “Діакарб”, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.

Краплі “Корвалол” та “Валокордін”  без рецепта можна придбати тільки в маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл вже потрібно рецепт. Зрештою, як і на звичайний етиловий спирт. Це також, виявляється, рецептурний препарат. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик мурашиного спирту, на 100 г вже потрібний рецепт.

Люди, які мають проблеми із серцем, часто щодня використовують засоби для розрідження крові. Але тепер їх також можна буде придбати лише малими упаковками. “Магнікор” або “Кардіомагніл” на 100 таблеток – лише за рецептом.

У МОЗ кажуть: хоч би якими звичними та безпечними здавались ліки, його застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання ліків може призвести до серйозних побічних ефектів, спричинити залежність або нести ризик зловживання.

В Міністерстві відповіли на найбільш поширені питання щодо зазначеного нововведення.

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button