У Миколаєві депутат вимагав прибрати з назв шкіл імена Героя Радянського Союзу і підпільника
На засіданні постійної депутатської комісії Миколаївської міської ради з питань освіти виникла сварка щодо того, чи повинна школа No4 міста носити ім'я Бориса Молчанова — учасника підпільного руху, який боровся з нацизмом під час війни, і школи No14 — Героя Радянського Союзу Геннадія Пшеніцина, — повідомляють Новости-Н. Питання про те, "як називається школа", порушив народний депутат Станіслав Мартиросов: за його словами, він розуміє, хто такий Пшеніцин, але не знає, чим відрізнявся Молчанов. Він запропонував прибрати ці назви з назв навчальних закладів. Голова комісії Анна Норд розповіла, що Борис Молчанов народився в Миколаєві, був розвідником в загоні Лягіна, займався агітаційною діяльністю — під час окупації міста друкував і розвішував листівки з оперативною обстановкою на фронті. Його заарештували в 1943 році, відправили в гестапо, катували, а потім стратили в Миколаєві.
— Ця людина боролася проти нацизму. Так, він був першопрохідцем, він був комсомольцем. Я не знаю, наскільки правильно прибрати з прізвища людину, яка боролася за незалежність Миколаєва", — сказала вона.
Однак, за словами народного депутата Станіслава Мартиросова, під час Другої світової війни "ніхто не боровся за свободу і незалежність України", але "дві тоталітарні держави боролися".
"Деякі окупанти воювали проти других, і Україна не отримала жодної свободи внаслідок Другої світової війни", — сказав він. — Вибачте, моя бабуся боролася за звільнення Миколаєва, в місті були нацисти… Чоловік також воював проти нацистів, наполягав Норд, і тоді їх аргументація виглядала так:
Мартиросов: Я розумію, але хто замінив нацистів? Норд: До чого це має відношення? Чоловіка стратили на території Миколаєва, за те, що він намагався звільнити … Та система була, вільної України не було… Мені ваші слова здаються дивними. У Другій світовій війні йшла боротьба з нацизмом… Мартиросов: Між двома тоталітарними режимами точилася боротьба. Всі. Норд: Отже, ви не повинні були воювати проти нацистської Німеччини? Дуже філософський, навіть теж… Мартиросов: З точки зору незалежної України нічого філософського немає, все однозначно. Начальник відділу освіти Анна Личко розповіла, що школі було присвоєно ім'я Молчанова в 2015 році. За її словами, зміна назви можлива лише після проведення громадських слухань.
— Ми можемо змінити тип установи, але з огляду на існування закону, змінити назву неможливо. Дуже складно провести дискусію, тому ми або виїжджаємо з власними іменами, або даємо якусь рекомендацію від комісії", — сказав Личко.
У підсумку голова комісії попросив Анну Личко підготувати офіційну відповідь щодо того, чому школа носить ім'я Молчанова, а також відповідь юридичного відділу — чи підлягає це ім'я декомунізації. Однак Мартиросова такий результат не влаштовував. Він наполягав на тому, щоб комісія проголосувала за рекомендацію прийняти рішення про перепрофілювання шкіл в рамках реформи в особі і гімназії, але прибрав з назв шкіл No 4 і No 14 власні назви — прізвища Молчанова і Пшеніцина відповідно. Анна Личко заявила, що відомство готове прибрати назви з назв шкіл, але відповідно до законодавчих актів. В результаті Анна Норд вирішила поставити пропозицію Мартиросова на голосування, що обурило депутата Олександра Медведєва.
— Куди ми йдемо? Як ми можемо прийняти рішення, якщо ми не бачили цих листівок, які ця людина виставляла? Можливо, були заклики до вільної України", — сказав нардеп, але пропозицію Мартиросова поставили на голосування.
Однак голосів за його прийняття не вистачило. В результаті в рамках реформи Комісія рекомендувала перейменувати школи в ліцеї та гімназії, як спочатку просив Департамент освіти. При цьому їх імена поки не чіпали. Однак на наступній комісії депутати заслухають інформацію про назви шкіл, які мають власні назви.