Щогодини 10 українців помирають від раку. Чи є шанси на одужання і чи варто вести боротьбу із хворобою?
Рак — недалеко від нас і може уразити будь-кого і у будь-яку хвилину. Ця недуга прописалася чи не у кожній родині. Щогодини в Україні реєструються понад 20 нових випадків онкозахворювання, а 10 українців помирають від раку. Щодня 450 людей уперше чують про свій страшний діагноз, а 250 – гинуть від нього. Кожного року цю хворобу виявляють у понад 160 тисяч українців, більш як 80 тисяч людей помирають від неї щорічно. Злоякісні новоутворення можуть вразити в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку.
Про це повідомляють у Миколаївській міській лікарні № 5 (колишній Вітовській ЦРЛ) з посиланням на Тижневик «Номер один».
Чи є шанси на одужання і чи варто вести боротьбу з раком? Про це — розмова із завідувачем онкогінекологічного відділення Тернопільського обласного клінічного онкологічного диспансеру, кандидатом медичних наук, асистентом кафедри гінекології Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, членом правління асоціації онкогінекологів України Дмитром Богдановичем Кривокульським:
– Довгий час діагноз «онкологічна патологія» сприймався як вирок, але сьогодні рівень розвитку онкологічної науки дозволяє стверджувати: рак – не вирок, це виліковна хвороба.
У минулому році в складі делегацій асоціації онкогінекологів України мав можливість брати участь у багатьох міжнародних і всеукраїнських наукових форумах, які проходили у Кракові, Любліні, Відні, Мінську, а також в Одесі, Хмельницькому, Львові, Києві. На основі отриманих даних, напрацьованих на цих конференціях, можу сказати, що, попри технологічне відставання і деякі відмінності лікувальних протоколів, надання спеціалізованої онкогінекологічної допомоги в Україні іде у правильному руслі, про що свідчать дані аналізу виживання з основних нозологій за минулий рік.
Вважаю, що найбільш дієвим чинником покращення результатів онкогінекологічного лікування є онкопрофілактика. Так на І-ому Всеукраїнському науково-практичному форумі з міжнародною участю професором Н. А. Володько була висловлена думка (яка має вагомі підстави) про те, що теоретично рак шийки матки у світі може бути практично подолано. Адже віруси папіломи людини, які викликають цю хворобу, виділено тільки у людини і не виявлено у жодної іншої істоти на планеті, на відміну від вірусів грипу (пташиний), віспи (коров’яча), чуми (свиняча) тощо. Тобто вірус папіломи є для людини ендемічний і не має перехресного інфікування від інших видів. Отож можна виділити групи ризику із проведенням вакцинації відповідного контингенту хворих. На сьогодні й у світі, і в Україні успішно проводиться вакцинація дво- і тривалентними вакцинами, на часі – вихід п’ятивалентної вакцини.
А взагалі усім треба бути онконастороженими, і якщо є хоча б невеличка підозра, – звертатися до лікарів і не боятися встановленого діагнозу, а боятися потрапити до неспеціалістів. Адже для онкологів це хвороба, яка піддається лікуванню. Головне – вчасно її діагностувати, бо недуга на І-ІІ стадіях виліковується повністю.
Слід знати, що для лікування онкохворого на І-ій стадії раку (за розрахунками білорусів, а вони підходять і до нас) потрібно 1 тисячу доларів, на ІІ-ій – до 10 тисяч, а на пізніх стадіях – 30 тисяч доларів.
Хвилює низька санітарна культура наших земляків. До прикладу, рак порожнини рота, рак шкіри чи молочної залози можна визначити візуально, рак шийки матки – з появою перших симптомів. Тож не потрібно гаяти часу, а звертатися до фахівців і ні в якому разі не ігнорувати традиційну медицину.
Виходячи з цього, слід зазначити, що напрямок профілактичної медицини є одним із пріоритетів при проведенні медичної реформи, адже фінансові затрати на проведення профілактики набагато менші і дають кращий кінцевий результат.
Кожна людина хоча б раз на рік повинна відвідати лікарів усіх профілів, щоби виключити розвиток пухлини на початкових стадіях. Для жінок є обов’язковими огляд лікаря-мамолога та мамографія, для пацієнток старших 50 років — УЗД молочних залоз, огляд у гінеколога, рентгенографія легенів, загальноклінічні і біохімічні аналізи крові та сечі. Для чоловіків — обов’язкове обстеження передміхурової залози. Вважаю, що онкопрофогляди потрібно проходити навіть тоді, коли немає ніяких скарг. Для цього треба полюбити себе, виявити особисту зацікавленість і увагу до свого здоров’я. І пам’ятати, що шанс є завжди. Навіть у найважчих випадках потрібно лікуватися!
Пропонуємо увазі читачів також поради від лікарів-онкологів (підготовлено організаційно-методичним кабінетом Миколаївського облонкодиспансеру):
Вчені б’ють на сполох: щороку довкілля все більше забруднюється. Ми можемо нарікати на великі підприємства, що викидають відходи в атмосферу та водойми, на компанії, що вирубують ліси та вбивають тварин, на організації, що безжально видобувають невідновні природні копалини тощо. А можемо почати з себе і зробити маленький крок до покращення стану навколишнього середовища, та зменшити загрозу розвитку захворювань, у тому числі онкологічних.
7 екологічних порад на кожен день
1. Оптимальна кількість води
Економимо воду та електроенергію на її кип’ятіння. Якщо ми хочемо заварити одне горнятко чаю чи кави і набираємо для цього половину, а то й цілий чайник води, то отримаємо натомість подвійну втрату: 1) час, протягом якого нагріватиметься зайва вода; 2) електроенергія (читай: гроші), що потрібні для нагрівання надлишкової кількості води.
Під час приготування їжі також використовуйте стільки води, скільки насправді потрібно. Щоб зварити декілька картоплин, не потрібно набирати цілу каструлю води. А якщо накривати сковорідку і каструлю кришкою відповідного діаметру, то процес приготування їжі триватиме ще швидше, і ви знову ж таки зекономите електроенергію.
2. Оптимальне освітлення
Максимально використовуйте ресурси природного світла. Краще підсунути робочий стіл ближче до вікна, аніж вмикати на цілий день лампу. Якщо це неможливо, то надавайте перевагу місцевому освітленню. Наприклад, для читання книги краще підійде настільна лампа, аніж центральна багатолампова люстра. Це не тільки економно, а й комфортно.
Вмикайте освітлення лише там, де є люди і де це справді необхідно. Немає потреби, щоб на кухні всю ніч горіло світло, якщо ви завітаєте туди лиш один раз. Виробіть у собі «принцип холодильника»: вмикайте світло, коли відчиняєте двері і вимикайте його, коли зачиняєте їх.
3. Маленькі втрати – також втрати
Вчені підрахували, що якщо з крана капає 10 капель за хвилину, то за місяць з нього даремно витікає 170 літрів води, а в рік – понад 2000 літрів. Не ігноруйте такі, здавалося б, дрібні поломки. Вчасно полагоджений кран може покращити екологічний стан всієї планети.
4. Використовуйте залишкове тепло
Після того, як ми вимкнемо праску з розетки, вона ще деякий час зберігає тепло. Навчіться його використовувати. Такі дрібні речі як носова хустинка можна без проблем прасувати вже вимкненою праскою. Будьте уважні до температурних режимів: прасування одягу при температурі, вищій за рекомендовану, не тільки псує саму річ, а також завдає шкоди довкіллю.
Надлишкове тепло можна використовувати також при готуванні їжі.
5. Забудьте про одноразовість
Якщо протягом тижня ви всього двічі купуєте в супермаркеті чи на ринку одноразовий поліетиленовий пакет для продуктів, то щороку ви приносите додому 100 таких пакетів, більшість з яких викидаєте на сміття з побутовими відходами. Кожного року в світі на смітник потрапляє мільярд (!) пластикових пакетів, що не розкладаються.
Придбайте одну екологічну торбину для своїх покупок, і ви покращите цю сумну статистику. Не користуйтеся одноразовим пластиковим посудом та не купуйте одноразових пластмасових речей. Ніщо не вічне, але вони ще й негарні та шкідливі. Поламані чи старі якісні речі (дерев’яні, скляні, металеві тощо) завжди можна або відремонтувати, або відреставрувати, або віддати потребуючим. Добре подумайте перед тим, як викидати що-небудь на смітник. Часто речам можна подарувати другий шанс на життя.
6. Вмикайте техніку для роботи
Виробіть для себе правило: будь-яке обладнання має бути ввімкнутим тоді, коли на ньому працюють. Немає потреби одразу, як тільки приходите на робоче місце, вмикати комп’ютер, принтер, сканер, ксерокс чи ще щось. Техніка в режимі очікування також споживає електроенергію. Тому вмикайте її лише тоді, коли вона справді потрібна.
7. Обирайте найбільш екологічний транспорт
Тут не потрібно великих знань з математики, кожен може порахувати, що автобус, трамвай чи тролейбус, який перевозить 30 людей, витратить менше пального, ніж 30 окремих автомобілів для кожного з цих людей. Тому на щодень краще надавати перевагу саме громадському транспорту.
Але є ще дещо краще за нього – велосипеди. Вони не тільки не потребують палива, а й покращать ваш фізичний стан. З ними можна їздити по будь-якому маршруту та забути про корки на дорогах. Для пересування в межах міста двоколісний друг підходить, мабуть, найкраще.
Хоча не варто забувати про ще один «транспортний» засіб – ваші власні ноги. Не лінуйтеся ходити пішки, якщо потрібно подолати порівняно невелику відстань. На вулиці — скоро весна, незабаром зацвітуть дерева, і піші прогулянки перетворяться на справжнє джерело радості та натхнення.
Ключевая фраза " У разі підозри звертатися до лікарів"
И никто не говорит как у нас "лечат" онкобольных? Почему во всех странах мира принят ОДИН протокол лечения онкологии? Фармацевтическая промышленность по доходам на третьем месте после торговли наркотиками и оружием. ЛЮБОГО, кто предложит миру действенное средство УБЮТ. Поэтому профилактика и лечение должно сводится к употреблению продуктов с высоким содержанием витамина В17, исключением из рациона колбас, мясо выращенное в промышленных масштабах с помощью стимуляторов роста-анаболиков, майонезов, конфет, печенья, "сметаны",сгущенки и всех других продуктов содержащих химические вещества ( Эмульгаторы, стабилизаторы, красители, усилители вкуса и запаха, ароматизаторы, и.т.д. ) которые угнетают имунную систему человека и провоцируют рост новообразований.
Возможно, уже и изобрели лекарство от рака, но никто никогда об этом не узнает.
Комментов нет. Будто-бы мы живем в экологически безопасной среде, и нет под боком ядовитых "НГЗ" и "Ника-теры". Никто не боится за здоровье своих детей. Очень странно,что рост онкологи в нашем городе не интересует завсегдатаев Корабелов.инфо. А ведь эта страшная тема может коснуться (не дай Бог) любого из нас.