"Ми можемо зберегти бізнес, тільки якщо будемо чути одне одного", - українські пивовари звернулися до Порошенка
Компанія «САН ІнБев Україна» (Миколаївська філія розташована у Корабельному районі — це колишній пивзавод «Янтарь») звернулася до українців:
«Шановні друзі! Просимо Вас підтримати це звернення та допомогти нам захистити українську пивоварну галузь, а також величезну частину економіки та десятки тисяч робочих місць нашої країни!»
А ось і саме звернення, яке компанія просить підтримати — це ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ПИВОВАРІВ ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ:
«Шановний пане Президенте, Петро Порошенко!
Пивовари України вимушені звернутися до Вас у такий незвичний спосіб, позаяк жодних інших інструментів для захисту наших законних прав та економічних інтересів держави у нас не залишилося.
Днями Кабінет міністрів України зареєстрував проект Закону України «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні».
На жаль, всупереч назві, для пивоварів цей Законопроект не передбачає ані конкурентних умов в оподаткуванні, ані тим більше стимулювання економічної діяльності. Передбачене Законопроектом 100% зростання ставки акцизу на пиво ставить галузь на межу повного колапсу.
Одразу хочемо зазначити, що ми щиро прагнемо сплачувати до Державного бюджету чесні і гідні податки, але не руйнуючи власний бізнес, а розвиваючи його. Як показує приклад інших цивілізованих країн, пивоварна галузь може бути важливим рушієм економіки, особливо коли її потенціал використовують ефективно, в довготерміновій перспективі, а не сприймають пивоварів як таку собі «дійну корову» для вирішення нагальних фінансових проблем.
Ми добре розуміємо, які виклики зараз стоять перед країною і чому необхідно забезпечити беззастережну співпрацю з МВФ. Але таку співпрацю можна забезпечити різними шляхами. На жаль, Уряд обрав не найкращий шлях, як для нашої галузі, так і для держави загалом, попри всі наші зусилля показати альтернативи.
Найбільший подив викликає байдужість Уряду до катастрофічного стану галузі та до вкрай негативних наслідків такого «економічного стимулювання». Ми не можемо зрозуміти, з якою метою це робиться, і не хочемо вірити, що це робиться свідомо.
Те, що колосальне збільшення фіскального тиску суперечить цілям цього Законопроекту, оскільки вкрай негативно вплине не лише на галузь, але й на економіку країни в цілому, можна тимчасово залишити поза увагою.
Не будемо ми наголошувати й на тому, що вкотре цинічно порушуються вимоги закону щодо податкової стабільності і прогнозованості.
Пропозиція Уряду є просто нелогічною і не ґрунтується на реальних розрахунках. Збільшення надходжень до бюджету внаслідок запропонованого різкого збільшення ставки акцизу відбудеться лише на папері. Адже так уже траплялося: зокрема, після підвищення у 2014 році пивного акцизу на 43%, за 10 місяців 2015 року до бюджету зібрано пивного акцизу на 15,8% менше, аніж за аналогічній період 2014 року.
При підвищенні акцизу ще на 100%, падіння обсягів ринку за попередніми розрахунками складатиме до 25-30%, відтак реальні акцизні надходження до бюджету можуть збільшитися лише на 40-50%. Водночас, зменшення – внаслідок падіння ринку — надходжень від інших податків, як от ПДВ, податку на прибуток, ЄСВ, ПДФО як у пивоварній, так і в усіх суміжних галузях, а також утримання державою скорочених працівників всіх цих галузей може не лише звести нанівець ці 40% додаткових надходжень від акцизу, але й цілком імовірно призведе до від’ємного результату. Тобто, навіть у короткотерміновій перспективі державний бюджет втратить у надходженнях, не говорячи вже про катастрофічний результат у довготерміновій перспективі.
Натомість, збільшення ставки акцизу на 40% (а не на 100%) дасть збільшення акцизних зборів приблизно на ті ж самі 40%, а надходження від інших податків зростуть як по нашій, так і по всіх суміжних галузях. Тобто, це забезпечить значно кращий результат для держави.
Окремо слід зазначити, що впродовж тривалого часу декларується прагнення до детінізації економіки. Але такі «реформи» на алкогольному ринку лише збільшать його перехід у тінь. На сьогодні Україна є єдиною країною Європи, в якій за даними ВООЗ обіг незареєстрованого алкоголю становить 36% ринку, а також є рекордсменом із абсолютного обсягу вживаного тіньового алкоголю: 5 літрів чистого спирту на душу населення на рік! Скорочення цього показника всього на 20% — тобто, виведення з тіні лише одного з тих п’яти літрів тіньового спирту — дасть у державний бюджет стільки ж додаткових акцизних надходжень, скільки сьогодні дає ціла пивоварна галузь.
Сьогодні не складає жодних проблем знайти нелегальний алкоголь, просто набравши у Гуглі щось на кшталт «купить водку дешево киев». Спробуйте, і Ви здивуєтесь, скільки алкоголю вільно продається за цінами, значно нижчими за мінімальні. А якщо завтра вартість легального алкоголю різко зросте, відразу ж зросте і попит на дешевий тіньовий алкоголь.
Тому ми просимо ще раз звернути увагу на наші аргументи та розрахунки, і переглянути рішення Уряду щодо відсотку підвищення ставок акцизного збору на пиво на 2016 рік. Ми можемо зберегти бізнес та сталі надходження до бюджету держави тільки якщо будемо чути одне одного.
З повагою,
Українські пивовари»
Нагадаємо, ми писали:
«Экономно экономьте сэкономленное», — сотрудники николаевского пивзавода