Георгій Савченко: "Від проспекту Любові до Новоросії"
Алгори́тм (латинізов. Algorithmi за араб. ім’ям узб. математика аль-Хорезмі) — набір інструкцій, які описують порядок дій виконавця, щоб досягти результату розв’язання задачі за скінченну кількість дій; система правил виконання дискретного процесу, яка досягає поставленої мети за скінченний час.
Для нашого міського голови це професійний термін. Просто треба звернути його увагу, який алгоритм заклала в свою роботу комісія з питань найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території м. Миколаєва:
- В положенні про «ПОЛОЖЕННІ про порядок найменування…» не сформульована мета – яким має бути образ Миколаєва в топонімах. Тому члени комісії поводяться з нею (метою) доволі вільно.
- В положенні про «ПОЛОЖЕННІ про порядок найменування…» відсутнє посилання на Закон України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті»
- Не маючи сформульованої мети, комісія не реагує на супутні нормативно-правові акти України, наприклад УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 — 2020 роки».
- Деякі правила внесені за домовленістю між членами комісії . Наприклад, не надавати об’єктам топоніміки іменних назв, не вважати обов’язковими для виконання рекомендації Українського інституту національної пам’яті. І такі домовленості переважають перелічені закони та укази.
Що ми маємо на старті:
— Місто , в якому об’єкти топоніміки історичного центру отримували назви імперської та радянсько-комуністичної доби;
— приєднане до Миколаєва місто Жовтневе у 1973 році позбулося всіх свої історичних назв (і історії) і були надані нові назви з підручника по історії КПРС;
— приєднані пізніше Варварівка, Матвіївка, Тернівка, Велика та Мала Корениха, Широка балка та інші населені пункти, які стали мікрорайонами міста, теж розділили долю Жовтневого;
Як діє «Комісія з перейменувань…»
— Вилучає назви, які підпадають під дію Закону «Про засудження комуністичного …» (але вибірково – наприклад, відмовилися перейменовувати вулиці Жукова та Ватутіна);
— Надає назви переважно ботанічно-сезонно-географічного спрямування, назвами професій та корабельної тематики;
— відхиляються запропоновані громадською організацією іменні назви діячів литовської доби, українських гетьманів і козацьких ватажків допотьомкінської доби. Ім’я родини Аркасів, яка зробила надзвичайний внесок в українізацію міста, а двоє з них воювали на боці української армії проти російської агресії 1918 року, намагаються обмежити назвою скверу. Теж саме з пропозиціями до періоду російсько-української війни 1918-23 років, підпільників ОУН, які загинули в гестапо; відхилено ім’я Вячеслава Чорновола.
Що, згідно алгоритму, отримаємо на виході:
— Місто, яке в топонімах матиме образ міста з російською історією від заснування інгульської верфі, без згадок про 600-літню історію поселень на півострові і навколо, без згадки українських діячів, без згадки про повстання в Матвіївці і Богоявленську проти комуністичних «продотрядов», проти розкуркулення, проти тих, хто готував грунт для Голодомору на території сучасного Миколаєва.
Тобто, матимемо місто, про яке мріяли і продовжують мріяти прихильники «Русского мира» — про Новоросію.
Те, що відбувалося на Майдані в Миколаєві у березні-квітні 2014 р., зараз відбувається у кабінетах, де працює Комісія з перейменувань.
Пане голова комісії Шевченко Євген Валерійович! Я після перших засідань попереджав Вас про таку ситуацію. Ви запевняли, що не допустите такого – прізвище Вам не дозволяє. Але на жодне робоче засідання Ви не прийшли і більшість членів комісії робили, що вважали за потрібне. Ще й ображалися, коли їм говорили неприємні для них речі. А як можна реагувати на фразу, що неодноразово повторювалася деякими членами комісії, «Придут другие победители, и что? Опять переименовывать?» (Тоді ще невідомі були результати місцевих виборів)
Пане міський голова! Олександре Федоровичу! Не піддавайтеся на улесливі пропозиції про благозвучні і компромісні назви! Зламайте алгоритм. Миколаїв має бути УКРАЇНСЬКИМ МІСТОМ З БАГАТОВІКОВОЮ ІСТОРІЄЮ. Громадяни мають знати діячів науки, культури, науковців, військових, заслуги яких визнані скрізь, крім Миколаєва. Такі пропозиції. Їх готували фахівці (історики, краєзнавці, архівісти, автори монографій і популярних видань). На відміну від домінуючої більшості ці люди є прихильниками України як незалежної держави в усіх розуміннях.
Хто не хоче вивчати свою історію буде вивчати чужу.
Савченко Георгій, голова ГО «Символи Миколаєва»