Як знизити рівень цукру в крові?

Підтримка нормального рівня цукру в крові надзвичайно важлива для здоровʼя нашого організму. Позаяк тривале нехтування цим може спричинити проблеми та захворювання. Саме з цієї причини далі ми розповімо, як запобігти їм, які замовити ліки та якої дієти дотримуватись, Та для початку розберімось, що ж це таке — норма цукру в крові.

Що таке рівень цукру в крові

Рівень цукру в крові (також глюкоза в крові, глікемія) — один із ключових показників здоровʼя. Попри користь та необхідність глюкози, її надлишок щонайменше може стати причиною дискомфорту, а щонайбільше — викликати серйозні захворювання та ускладнення. Зокрема, цукровий діабет — найпоширеніша хвороба, яка повʼязана з порушенням норми цукру в крові. До списку наслідків можна віднести й захворювання серця, нирок, погіршення зору тощо.

Зазвичай надлишок глюкози виникає через порушення у виробництві організмом інсуліну. Цей гормон виробляється в підшлунковій залозі та відповідає за те, щоб цукор, який потрапляє у кров, перетворювався на енергію. Якщо ж організм виробляє недостатньо інсуліну, норма глюкози в крові підвищується, що і стає підґрунтям до проблем. Це можна порівняти з пробоїною в кораблі, в яку потрапляє такий обсяг води, що насоси нездатні впоратись з її відкачуванням. Тому так важливо відстежувати цей показник і вчасно знижувати його рівень, замовивши ліки.

Яка норма цукру в крові

Норма цукру в крові для дорослої людини натщесерце може коливатись від 70 до 100 міліграмів на децилітр крові. В перерахунку на ммоль/літр — це від 3,9 до 5,6. Що стосується того, яка норма цукру в крові після їжі, то через 2 години після споживання норма становить 140 мг/дл (тобто понад 7,8 ммоль/л).

Один із ключових факторів, який впливає на норму глюкози в крові — вік. Для дітей показники норми трохи вищі — він може досягати 6,4 ммоль/л. А у людей похилого віку може коливатись від 3,3 до ​​6,5 ммоль/л. Однак слід враховувати, що норма глюкози в крові є індивідуальною та може відрізнятись від загальноприйнятої за рахунок генетики, стану здоровʼя та інших особливостей. Визначається вона лікарем.

При якому показнику цукру в крові потрібно приймати таблетки? У таких питаннях все індивідуально й рішення приймаються після консультації з лікарем. Лікарські засоби призначаються, коли тривалий час рівень цукру натщесерце коливається в межах 4,4-7,2 ммоль/л, а через 120 хвилин після їжі досягає позначки “10 ммоль/л”. Це є нормою цукру в крові при діабеті 2 типу.

Чим знизити рівень цукру в крові

Щоб знизити рівень цукру в крові, застосовуються різні ліки. Якщо вони не впораються з поставленими завданнями, призначається інсулін. Звісно, призначення та вживання таких препаратів має відбуватись під контролем лікаря. Лише це гарантує ефективне лікування. Самолікування в такому разі шкідливе.

Передусім мова про такі засоби, як:

  • метформін (зменшує виробництво глюкози),
  • глібенкламід (стимулює виробництво інсуліну),
  • ситагліптин (підвищує виробництво інсуліну та знижує рівень глюкози),
  • піоглітазон (поліпшує чутливість тканин до інсуліну),
  • емпагліфлозин (сприяє виведенню глюкози через нирки) та ін.

Ключову роль у зниженні глюкози в крові відіграє дієта. Що їсти, щоб знизити цукор в крові? Насамперед овочі (броколі, шпинат), нежирні білки (яйця, курятина без шкіри, риба, тофу), цільнозернові (коричневий рис, гречка, вівсянка), ягоди (полуниця, чорниця), здорові жири (горіхи, гарбузове насіння), приправи/замінники цукру (куркума, кориця) тощо.

Та головне — слід піклуватись про своє здоровʼя. Частіше гуляйте, збалансовано харчуйтесь та регулярно перевіряйте його стан!

Читайте новини першими
Back to top button