Мачмала! Кому мачмала? Кому мачмала, а кому і дорога…

What is worth doing is worth doing

Хочешь зробити щось — візьми та й зроби…

Нам потрібна була нормальна пішоходна дорога до відділення поліклініки. Ми довго просили, вимагали, благали. А потім просто взяли й зробили. Довели, що це можливо. Спочатку, звичайно ж було болото — болотяний полон охоплює велику частину мікрорайону Широка Балка із настанням дощової погоди.

Уявіть собі, як же це противно — жити у болоті! А головне — без надії та можливості це змінити. Про це вже давно пише та викладає відео на youtube місцевий житель Максим Олейніков. І таких прикладів — багато. Та й районів таких — не один в Миколаєві.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=pEixL88pR4Y[/embedyt]

 

Зрозуміло, що грошей в бюджеті побороти ці проблеми не вистачає. Але навіть тимчасові рішення могли б суттєво покращити життя людей. Наприклад — укласти покриття дороги із асфальтової крихти, знятої при ремонті магістральних вулиць. Ідея ця вигадана не нами та реалізовується багатьма компаніями за готівкові гроші. За готівку, бо раніше це вважалось сміттям та обліку не підлягало. Але з 2015 року питання про використання цього матеріалу було неодноразово піднято миколаївськими активістами. Що призвело до видання міськвиконкомом 12 серпня 2016 рішення №730 «Про впорядкування механізму реалізації асфальтобетонної крихти». Ось фотокопія рішення:

14800659_868809476552291_1513720632_n

Але то була лише декларація про наміри. Механізми реалізації цього рішення №730 були ще не розроблені. Але хтось мав стати першопрохідцем — «піонером» безкоштовного використання б/в асфальтової крихти — мачмали, як ми її називаєм. І після неофіційної наради із головою Корабельної Районної Адміністрації Цукановим О.М., ми пішли у наступ (цей список також може стати алгоритмом дій для наших наступників):

 1. Написали звернення до райадміністрації щодо надання асфальтової крихти у безкоштовне використання в кількості {ваша кількість крихти, від 50 до 150 кг/м2} для використання на вулицях {перелік вулиць, провулків, дворів, тощо} Дуже важливо знайти спільну мову із райадміністрацією. Тому що потім відповідальність за таке рішення може несподівано «звалитись» на них у вигляді невдоволених місцевих жителів.
 2. Отримали листа із запитом відповідної кількості крихти від адміністрації до ЕЛУ автодоріг Миколаїв. Ми свідомо контролювали всі рухи паперів, але тепер все має робитись автоматично без додаткового втручання.
 3. Домовились із ЕЛУ щодо погрузки крихти для наших вулиць. Діючий директор ЕЛУ, Горбенко Н.О., всебічно сприяє в цьому процесі.
 4. Домовились із підрядником що знімає неподалік асфальтову крихту, везти її  на склад ЕЛУ, а потім — на наші вулиці. В нашому випадку — це компанія Дорлідер. Взагалі може бути будь-хто.
 5. Знайшли техніку що розрівняла ґрунтову дорогу та допомогла розгорнути привезену крихту на дорозі (в нашому випадку — допомога надійшла для провулків Шосейних безкоштовно від Миколаївавтодор).
 6. Провели збори жителів на вулиці (самий відповідальний момент!!!), на яких необхідно пояснити громадянам, що це можливість вибратись із болота вже зараз, а не чекати примарного можливого асфальтування кілька років…чи кілька десятків років. Серед мешканців необхідно знайшли ініціативних городян, що розчищали б люки, обрізали гілки, збирали каміння, тощо — всебічно допомагали б техніці. А також вказували куди висипати крихту, як заїжджати на провулки, вели б облік крихти. Потім ще прибирали узбічча. Тут неможливо переоцінити роботу яку провів Караченцев А.М.
 7. ДОЧЕКАЛИСЬ КРИХТИ та розпочали роботи. В деяких місцях жителям довелось вручну укладати дорогу. Але вони зробили це для себе. І досить непогано зробили.
 8. Створили сторінку для максимального розповсюдження інформації про таке рішення болотної проблеми на facebook.
 9. Розповіли іншим жителям. Написали нову заявку на додаткові об’єми крихти. Наскільки нам відомо, вже пішли аналогічні заявки в Інгульському районі та попередньо вони погоджені головою райадміністрації Березою О.
 10. Запросили знімальну групу телеканалу «Миколаїв». Відеосюжет дивіться в неділю 30 жовтня о 19-00 у телепередачі «Крапки над і»

Фото процесу створення «дороги»:

Спочатку робимо планіровку місцевості — вирівнюємо все в один рівень, щоб отримати таку картинку:

підготовка дороги

потім вигружаємо крихту кількома (по 5 тон) купками та розподіляємо рівномірним шаром по дорозі:

ukladkaрозподілення крихти рівномірним шаром

В окремих випадках доводилось жителям власноруч докласти зусиль:

укладка вручну
укладка вручну

Орієнтовний кошторис такої «дороги» з крихти, якщо необхідно було б закуповувати матеріали та оплачувати техніку — приблизно 180..200 тисяч грн. Це за три провулки довжиною 600 метрів. Це по 300..330 грн за 1 метр такої дороги шириною 3..3,5 метри. Сподіваємось наш приклад надихне інших заручників болотяного полону до дій. Особливо хотілося б побажати впровадження цієї «технології» в селах. Оскільки там зазвичай асфальтованою є лише центральна вулиця. Сподіваємось на увагу нового губернатора Савченко Олексія.

Не буду приховувати, я також користуюсь інколи тими провулками, які ми вже зробили (це дорога до кабінету сімейного лікаря та педіатра). І один з наступних провулків, який ми теж «заасфальтуємо» — буде проходити біля мого будинку, сподіваюсь.

Для тих, хто зацікавився, зауважу, що існують і обмеження при укладці асфальтової крихти б/в:

 1. Потрібна відносно рівна поверхня . Оскільки потоки води просто змиють крихке покриття.
 2. Бажано укладати крихту влітку при максимальній температурі повітря. Тоді крихта знову стає цілісним шаром асфальту. В нашому випадку вибирати не було можливості — можливість з’явилась лише зараз, тому укладали при температурі +8..+15С.
 3. Необхідна попередня підготовка основи дороги. Розрівняти грейдером. А ще краще — засипати шар щєбню. Але це додаткові витрати.

Будуть питання — вивчайте матеріали на сторінці «Мачмала, ти моя мачмала» та пишіть нашим активістам, яких ви там знайдете. Будемо й надалі писати про інші приклади застосування цього матеріалу.

[embedyt] https://www.youtube.com/channel/UCECON3m2fMQeupYLXN54B4Q/featured[/embedyt]

 

Back to top button
Close