60 років - Угорській революції (проти комуністичної системи), яка через 12 днів була пригнічена радянською армією (Відео)


23 жовтня виповнюється 60 років з початку виступу угорського народу проти комуністичної системи, через 12 днів пригніченого радянською армією.

Угорську революцію 1956 року називають "революцією, що майже перемогла". Адже саме так події жовтня та листопада увійшли до пам'яті мільйонів угорців.

Народні виступи, які були покликані скинути комуністів та повернути країні незалежність від впливу Радянського союзу, завершилися нищівною поразкою та розгромом повстанців. А Угорщина на довгі десятиліття опинилася в радянській окупації.

Угорщина зразка 1956 року була однією з найбідніших та найвідсталіших країн Європи. Поразка у 2 Світовій війні, виплата багатомільярдних контрибуцій та комуністичний терор не давали країні розвиватися. Населення постійно боялося, що їх може запроторити у в'язницю служба безпеки. З 9,5 мільйонів людей (населення Угорщини) – 1,5 мільйони перебували під слідством.

Єдиною ознакою покращення стало призначення главою уряду популярного політика Імре Надя, який запустив масштабну програму реформ та почав поволі, але впевнено віддалятися від СРСР. Але внутрішньопартійна опозиція та Москва не могли цього допустити. Тому відставка Надя і стала першим кроком до революційних виступів.

Вдень 23 жовтня в центрі Будапешта почалася демонстрація, на вулиці вийшли більше 200 тисяч угорців. Вони вимагали відновлення реформ та повернення до влади Надя. По демонстрантах відкрили вогонь сили безпеки, але перші вбиті та поранені лише розізлили народ. Угорці стали громити поліцейські відділки та арсенали, захопили завод, що виробляв зброю та почали вуличні бої з правоохоронцями.

Армія, якій керівництво країни наказало стріляти в повсталих, відмовилася це робити.

В ситуацію втрутилися радянські війська. які базувалися в Угорщині. Проти повстанців кинули танки та артилерію. Але завдяки сильному опору заколотників та поверненню до влади Імре Надя, радянська армія була змушена припинити бойові дії.

Але СРСР не міг втратити велетенський плацдарм в центральній Эвропі. Хрущов, виступаючи на екстреному засіданні політбюро заявив, -

"Якщо ми підемо з Угорщини, Захід побачить, що ми слабкі, і диктуватиме нам свою волю".

Тому в СРСР було в екстреному порядку сформовано маріонетковий уряд на чолі з Яношем Кадором. Цей уряд формально попросив Москву про введення військ та відновлення конституційного ладу.

До справи взявся легендарний маршал Жуков. За 24 години було розроблено план "Вихор".

4 листопада радянські війська знову увійшли до Угорщини. Почалися вуличні бої в Бухаресті. Проти повстанців використали танки, вогнемети та реактивні снаряди. 8 листопада було знищено останніх захисників угорської незалежності.

Жертвами революції стали більше 26 тис угорців та близько 700 радянських солдатів. Майже 25 тис людей отримали поранення.

Упродовж кількох наступних років було винесено сотні смертних вироків повстанцям, сотні тисяч людей потрапили за грати. Імре Надя та його найближчих соратників стратили, а Угорщина до 1989 року залишалася під владою комуністів.