Крейсер-пенсіонер: росіяни не можуть довести до ладу корабель з миколаївським корінням
Ремонт "Адмірала Кузнєцова" призупинено: що відбувається з єдиним російським авіаносцем, побудованим у Миколаєві
Роботи з модернізації і ремонту важкого авіаносного крейсера “Адмірал Кузнєцов”, які тривають ще з 2017 року, нещодавно знову були призупинені. Про це повідомило 11 липня 2025 року видання The Insider.
Опитані журналістами експерти висловили діаметрально протилежні думки щодо доцільності подальшої експлуатації цього корабля.
С. Авакянц, який командував Тихоокеанським флотом з 2012 по 2023 рік, вважає, що крейсер вже належить минулому:
“Це дуже дороге і неефективне морське озброєння. Майбутнє — за носіями роботизованих комплексів і безпілотною авіацією”, — підкреслив він.
Втім, капітан 1 рангу В. Дандикін переконаний, що такі кораблі все ще необхідні, посилаючись на досвід Індії та Китаю, які продовжують будівництво авіаносців.
Свою точку зору висловив і І. Крамник, співробітник Центру вивчення стратегічного планування ІМЕМО РАН. За його словами, російському флоту необхідні авіаносні крейсери:
“Коли кораблі йдуть в океан на тисячі миль, отримати підтримку з берега або дуже складно, або практично неможливо. Флоту потрібен аеродром із собою, і це — авіаносець”, — заявив експерт.
Водночас Крамник визнав, що думка про недоцільність ремонту “Адмірала Кузнєцова” є поширеною серед військових, адже корабель був спущений на воду майже 40 років тому — у 1985 році.
Нагадаємо, важкий авіаносний крейсер “Адмірал Кузнєцов” у період з листопада 2016 по січень 2017 року брав участь у війні в Сирії, після чого був відправлений на ремонт. Корабель запам’ятався громадськості густими клубами диму, які супроводжували його переміщення.
У жовтні 2018 року, під час виходу з плавучого доку на 82-му судноремонтному заводі в Мурманську, док затонув, а на борт крейсера впав баштовий кран. Після інциденту “Адмірал Кузнєцов” відбуксирували на 35-й судноремонтний завод у Сєвєроморську.
У грудні 2019 року на борту корабля сталася пожежа, внаслідок якої загинули двоє людей. Ще одна пожежа спалахнула у грудні 2022 року, але цього разу обійшлося без жертв.
Варто зазначити, що “Адмірал Кузнєцов”, який спочатку носив назви “Рига” та “Тбілісі”, був побудований в Миколаєві на Чорноморському суднобудівному заводі. Це єдина подоба авіаносця в складі вмф рф, адже “Адмірал Кузнєцов” — це не класичний авіаносець, а важкий авіаносний крейсер.
Інший корабель, побудований за тим самим проектом, — авіаносний крейсер “Варяг” — у 1998 році був проданий Китаю в недобудованому стані. Там його добудували й увели до складу ВМС під назвою “Ляонін”.
Верните его в Нико,Мы как и крейсер Украина доведем до логического ума