Президент США Дональд Трамп після розмови з володимиром путіним 19 травня заявив президенту України Володимиру Зеленському та лідерам країн Європейського Союзу, що Київ і Москва мають самі знайти вихід із війни. Про це повідомляє видання New York Times з посиланням на шість обізнаних джерел.
За інформацією журналістів NYT, Трамп також відмовився від будь-яких власних ініціатив чи погроз щодо запровадження нових санкцій США проти російської федерації. Таким чином, він фактично дав зрозуміти, що США не братимуть участі в подальшому економічному тиску на Москву.
Європейські посадовці, які спілкувалися з журналістами, зазначили, що Вашингтон більше не демонструє готовності запроваджувати додаткові обмеження проти росії, і цього не слід очікувати найближчим часом. У NYT наголошують: така зміна риторики є сигналом про не лише послаблення американського впливу на агресора, а й про потенційний розкол всередині НАТО. І саме цього, як підкреслює видання, довгий час домагався Володимир Путін.
На думку дипломатів, така зміна в позиції Дональда Трампа, який ще нещодавно обіцяв, що зможе завершити війну «за 24 години», є цілком логічною та прогнозованою. Як зазначають, напередодні розмови з Путіним Трамп кілька разів заявляв, що виключно він здатен знайти рішення щодо військового конфлікту в Україні.
Колишня посол США в Україні Бріджит Брінк у коментарі до ситуації зазначила:
«Політика адміністрації Трампа від самого початку полягала в тому, щоб впливати на жертву — Україну, а не на агресора — Росію».
Своєю чергою, один із високопосадовців країн ЄС в розмові з журналістами NYT висловив переконання, що Трамп ніколи не мав наміру долучатися до санкційного тиску на Москву навіть у разі відмови росії від перемир’я. За його словами, численні заяви Трампа про можливість нових обмежень були не більше ніж «показними».
Ця інформація викликала хвилю обговорень у політичних колах та серед міжнародних аналітиків, які зазначають: позиція США щодо війни в Україні в разі повернення Трампа до влади може змінитися радикально, що поставить під загрозу єдність західної коаліції у протистоянні російській агресії.