Європейський Союз може вже за кілька тижнів запровадити значно вищі мита на український імпорт, фактично згортаючи безмитний режим, який діяв з 2022 року.
Про це повідомили джерела видання Financial Times, на яке посилається «Європейська правда».
Відомо, що рішення пов’язане з завершенням дії тимчасового безмитного режиму, запровадженого після повномасштабного вторгнення рф. Його дія закінчується 6 червня 2025 року, після чого ЄС має намір запровадити так звані перехідні заходи — обмежені безмитні квоти.
Водночас інформовані дипломати повідомили, що ця пропозиція буде суттєво скорочена, особливо у сфері сільськогосподарської продукції, яка є критично важливою для українського експорту та доходів держбюджету.
Рішення ухвалили під тиском Польщі, яка, за словами джерел, захищає інтереси своїх фермерів напередодні президентських виборів. Варшава попросила Єврокомісію відкласти переговори з Києвом, аби не посилювати позиції проукраїнських сил і не дати перевагу опозиційному кандидату К. Навроцькому.
Хоча Угода про асоціацію між ЄС та Україною і передбачає вільну торгівлю, після 2022 року діяв додатковий режим скасування мит, який тепер не буде продовжено.
За словами представника Єврокомісії, зараз триває робота над переглядом торговельної угоди з Україною. Якщо переговори не завершаться до 6 червня 2025 року, застосують тимчасові квоти, поділені на 12 місячних частин, аби обмежити потік продукції.
Найбільше постраждають:
- Кукурудза: квота скоротиться з 4,7 млн тонн до 650 тис. тонн
- Птиця: з 57,1 тис. тонн до 40 тис. тонн
- Цукор: зі 109 тис. тонн до 40,7 тис. тонн
- Мед також потрапив під скорочення
Голова комітету з торгівлі Європарламенту Б. Ланге назвав це рішення “справді дуже поганим сигналом для України”.
На фоні війни та економічного тиску такий крок з боку ЄС може стати серйозним ударом по українській аграрній галузі та загрожує втратою значних доходів для державного бюджету.