15 років тюрми для колишнього президента: зрада, дезертирство і втеча через кордон
Зрадив і втік: Янукович тепер - офіційний злочинець двічі
Подільський районний суд м. Києва визнав винними четвертого Президента України та колишнього заступника начальника Управління державної охорони України — начальника Служби безпеки Президента України — у скоєнні тяжких злочинів проти державності.
Покарання за вироком суду:
- Колишньому Президенту України — 15 років позбавлення волі за організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України та підбурювання до дезертирства (ч.2 ст.332, ч.4 ст.27, ч.2 ст.408 КК України).
- Ексзаступнику начальника УДО України — 10 років позбавлення волі за аналогічні злочини (ч.2 ст.332, ч.2 ст.408 КК України).
Офіс Генерального прокурора повідомив 28 квітня 2025 року на своєму Телеграм-каналі, що цей вирок є черговим кроком у процесі притягнення до відповідальності колишніх високопосадовців, які сприяли російській агресії проти України.
Прокурори Департаменту у справах Майдану домагалися саме такого суворого покарання. Суд визнав обвинувачення обґрунтованим та повністю доведеним.
Розслідування встановило, що 23 лютого 2014 року експрезидент, діючи в змові з колишнім начальником Служби безпеки Президента та представниками рф, організував незаконне перетинання держкордону. Він разом із близьким оточенням та військовослужбовцями УДО вилетів трьома російськими військовими гвинтокрилами з околиці села Урзуф Мангушського району Донецької області до військового аеродрому в місті Єйськ (рф).
Після перебування в Єйську група перемістилася в Анапу, а потім на військово-транспортному літаку відправилась на аеродром “Гвардійське” в тимчасово окупованому Криму.
Подальші дії:
- Перебуваючи на території військової частини чорноморського флоту рф у районі Козачої бухти м. Севастополя, експрезидент підбурив військовослужбовців УДО до дезертирства.
- Частина охоронців залишила Україну морським шляхом разом із експрезидентом.
- Увесь маршрут пересування повністю контролювався службами рф та узгоджувався безпосередньо з президентом Росії.
Справа розглядалася за процедурою спеціального судового провадження in absentia (за відсутності обвинувачених), оскільки останні переховуються від правосуддя.
Спеціальне досудове розслідування здійснювало Державне бюро розслідувань.
Нагадаємо, це вже другий вирок колишньому Президенту. У січні 2019 року його засудили до 13 років позбавлення волі за державну зраду та пособництво у веденні агресивної війни (ч.1 ст.111, ч.5 ст.27, ч.2 ст.437 КК України).
Окрім цього, повідомлено про підозру 15 колишнім працівникам Служби безпеки Президента України Управління державної охорони за фактом дезертирства (ч.2 ст.408 КК України).