Заробляєш на Glovo, таксі чи OnlyFans? Готуйся платити податки
Кого торкнеться новий закон та скільки доведеться віддати державі
На сайті Міністерства фінансів України ще на початку березня 2025 року з’явився текст законопроєкту, який передбачає впровадження міжнародного автоматичного обміну податковою інформацією про доходи громадян, отримані через цифрові платформи.
Про те, кого можуть почати оподатковувати та за якими ставками, – в огляді РБК-Україна.
Йдеться про нову статтю у Податковому кодексі України, що зобов’яже операторів платформ — таких як OnlyFans, Glovo, Uklon, Booking — декларувати доходи користувачів: кур’єрів, таксистів, орендодавців, контент-мейкерів та інших осіб, які надають послуги або продають товари.
Що зміниться для тих, хто заробляє онлайн
Новий законопроєкт, запропонований Кабінетом Міністрів, впроваджує спеціальну систему оподаткування для самозайнятих осіб, які отримують дохід від діяльності через онлайн-платформи. Документ має спростити Державній податковій службі доступ до банківських рахунків таких осіб.
За словами адвоката Богдана Янківа, це частина міжнародного зобов’язання України у рамках євроінтеграції:
“Така процедура є вже європейським стандартом, який називається DAC7. Тому, дійсно, прийняття цього законопроєкту є частиною виконання євроінтеграційного пакета… Наприклад, якщо ви здаєте в Європі своє житло комусь на Booking, то з вірогідністю у 99% Податкова буде знати про типи виплат, які ви отримали через маркетплейс з оренди житла”, – наголошує Б. Янків.
Законопроєкт відповідає вимогам багатосторонньої угоди DPI (Digital Platforms Initiative) — міжнародної ініціативи, спрямованої на протидію ухиленню від оподаткування через цифрові сервіси. Угода передбачає автоматичний обмін інформацією про доходи між податковими органами різних країн.
“Цей стандарт має значення не лише з погляду України — він насамперед міжнародний. Це означає, що міжнародні маркетплейси також зможуть передавати відповідну інформацію до України. Таким чином, якщо громадянин України отримує доходи за кордоном через такі платформи, існує високий потенціал того, що податкові органи дізнаються про ці доходи”, — пояснив адвокат.
Які країни вже в обміні
Станом на сьогодні, угоду про автоматичний обмін інформацією підписали 29 країн, серед них — Німеччина, Польща, Іспанія, Нідерланди, Канада, Аргентина, Колумбія, Коста-Рика.
США поки не є учасником угоди, тому заробітки українців на американських платформах — тимчасово поза увагою української податкової.
Водночас, більшість онлайн-сервісів, якими користуються українці, зареєстровані саме у країнах-підписантах:
- Bolt – Естонія
- Glovo – Іспанія
- Booking – Нідерланди
- OnlyFans – Велика Британія
Скільки доведеться платити
Згідно з проєктом закону, особа, яка використовує онлайн-платформу як джерело доходу, має сплачувати:
- 5% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО)
- 5% військового збору
Загалом — 10% від отриманого доходу.
Наприклад, якщо кур’єр Glovo заробив 20 000 гривень на місяць — сплатити доведеться 2 000 гривень податків.
Б. Янків зазначив, що для цього не потрібно реєструватись як ФОП. Адже у ФОПів ставка податку вища — 6% + обов’язковий щомісячний платіж ЄСВ у 1760 грн.
Однак, якщо річний дохід перевищить 5 мільйонів гривень, тоді застосовуватиметься повна ставка ПДФО — 18%. У такому випадку вигідніше буде зареєструватися ФОПом.
Що саме буде оподатковуватись:
- Оренда житлової та нежитлової нерухомості
- Оренда паркомісць
- Оренда автомобілів або інших транспортних засобів
- Надання особистих послуг (консультації, навчання, ремонт)
- Продаж товарів через онлайн-платформи
У випадку, якщо людина є офіційним працівником платформи, її діяльність не підпадає під цю норму.
Хто і як платитиме податки
Наразі розглядається дві моделі реалізації:
- Платформа – податковий агент: наприклад, Glovo сама сплачує податки за своїх кур’єрів.
- Самозайнята особа сама звітує в податкову та сплачує податки в кінці року.
“Ймовірно, Glovo буде сплачувати податок за людину, і їй не потрібно буде слідкувати за цим – вона просто отримає свою виплату і виконуватиме свою роботу”, – пояснив Янків.
Що буде за несплату
Якщо податки не будуть сплачені — накладається штраф у розмірі 25% від суми доходу за перше порушення.
Б. Янків також наголосив, що уникнути сплати буде складно:
“Компанія-платформа як податковий агент не буде ризикувати своєю репутацією. Крім того, формується спеціальний податковий відділ, який відповідатиме за нові частини кодексу”.
“Україна буде використовувати європейську модель, адаптуючи її до своїх реалій. Ймовірно, будуть випадки, коли хтось не зверне увагу на порушення, але це буде рідкість. Загалом, 80% людей, які працюють у цій сфері, після прийняття закону зіткнуться з питаннями оподаткування доходів”, — підкреслив юрист.
Пенсія – за бажанням
Такі категорії громадян не сплачують автоматичних внесків до пенсійного фонду, як це роблять офіційно працевлаштовані. Втім, вони можуть добровільно укласти договір про соціальне страхування.
Мінімальний щомісячний внесок у ЄСВ наразі складає 1760 грн (це 22% від мінімальної зарплати), але може змінюватися в залежності від умов договору.
Якщо законопроєкт буде ухвалений у 2025 році, то вже найближчим часом тисячі самозайнятих українців можуть зіштовхнутися з новими податковими зобов’язаннями — і не матимуть вибору, окрім як офіційно сплачувати частину своїх заробітків.