Морози та обстріли: як Україна готується до зими? Прогнози радника Шмигаля
Юрій Бойко спрогнозував, як може вимикатися світло взимку
Юрій Бойко, радник прем’єр-міністра України, детально розповів про ризики відключень електроенергії цієї зими. На його думку, сценарій залежить від погодних умов та безпеки енергетичної інфраструктури.
Про це в інтерв’ю Апострофу розповів радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.
Що станеться, якщо зима буде теплою?
Якщо середньостатистична зима повториться з температурами близько 0°C, енергосистема зможе працювати стабільно. У такому випадку можливі лише мінімальні обмеження у постачанні електроенергії, або й узагалі їх не буде. Юрій Бойко зазначив, що середні температури не створюють надмірного навантаження на енергосистему, і це дає шанс уникнути масштабних відключень.
“Якщо температура буде коливатися близько нуля, то обмеження матимуть мінімальний характер, а в деякі дні їх взагалі може не бути”.
Що загрожує при сильних морозах?
Набагато складніший сценарій очікує на країну, якщо температура опуститься до -10…-15°C. При таких умовах споживання електроенергії різко зростає, і це створює критичне навантаження на енергосистему. У разі тривалих морозів (більше ніж дві-три доби) Юрій Бойко прогнозує, що будуть застосовані обмеження на рівні двох-трьох черг відключень. Це означає до 9 годин на добу без електропостачання.
“Якщо температура протримається мінус 10-15 градусів декілька днів, ефект кумулятивного споживання призведе до необхідності вводити обмеження на рівні двох-трьох черг”.
Додаткові загрози — обстріли
Окрім морозів, не менш небезпечною загрозою залишаються російські обстріли енергетичної інфраструктури. Бойко нагадав про масовану атаку 26-27 серпня, коли ворог випустив близько 260 ракет та дронів. Росія використовувала ракети з касетними бойовими частинами, націленими на максимальне пошкодження об’єктів НЕК “Укренерго”. Незважаючи на це, завдяки швидкій роботі енергетиків, більшість регіонів повернулися до нормального графіка постачання електрики вже через тиждень, а через 10 днів по всій країні скасували графіки обмеження.
“Після атаки 260 ракет і дронів через 10 днів країна перестала відчувати наслідки цієї атаки”.
Чому автотрансформатори – у зоні ризику?
Ключовою частиною енергосистеми є автотрансформатори. Якщо їх пошкодити, відновлення може затягнутися на тижні. Військові атаки націлені саме на них, але завдяки збудованим захисним спорудам вдалося уникнути серйозних пошкоджень.
“Якби ворог пошкодив автотрансформатори, швидкість відновлення була б набагато нижчою. Термін заміни такого обладнання у разі пошкодження може досягати 3-5 тижнів навіть при наявності запасів”.
Утім, незважаючи на всі ризики, запасні автотрансформатори в Україні є, що дозволяє швидше відновлювати пошкоджені ділянки енергосистеми.
Висновок
На тлі війни та нестабільності ситуація з постачанням електроенергії в Україні цієї зими залишається під загрозою. Відносно тепла зима може пом’якшити ситуацію, але тривалі морози або нові обстріли критичної інфраструктури можуть призвести до суттєвих відключень світла на тривалі проміжки часу. Однак, енергетики продовжують вдосконалювати захист об’єктів і готові оперативно ліквідовувати наслідки атак.