ОСЦПВ: як і від чого захищає
Практика страхування майна в Україні поки що не дуже поширена, хоч компанії й пропонують різноманітні поліси на вибір. Та серед них є обов’язкові, наявність яких регламентується законом. Саме таким є ОСЦПВ, або автоцивілка, яку повинен оформити кожен власник мотоцикла, легкового автомобіля чи вантажівки. Її купують зазвичай на один рік, потім, коли цей термін спливає, потрібно поновлювати, тобто сплачувати знову.
Не кожен водій розуміє, для чого саме потрібен поліс обов’язкового страхування. Часто його купують просто для того, щоб не сплачувати штраф за відсутність документа в разі зустрічі з патрульними. Проте призначення цієї послуги дещо інше, насправді вона дуже корисна для усіх, хто нею користується. Придумали її не просто так – це зручний і вигідний механізм врегулювання фінансових спорів між сторонами в разі ДТП.
Як це працює
ОСЦПВ передбачає страхування не самого автомобіля, а відповідальності того, хто ним володіє. Винайшли такий спосіб захисту водіїв ще в минулому столітті, спочатку в США, а далі практика оформляти поліси поширилась по всьому світу. Причина появи такої послуги дуже проста: тоді теж траплялися аварії, але людина, яку визнавали винуватцем, не завжди мала можливість відшкодувати збитки потерпілій стороні. Виявилось, що набагато надійніше довірити цю задачу страховій.
Автоцивілка, купити яку пропонує VUSO, необхідна насамперед для захисту автовласника від зайвих збитків. Вона працює за дуже простою схемою. Якщо застрахована особа потрапляє в ДТП і її визнають винною, тоді потерпіла сторона отримує компенсацію на ремонт свого автомобіля та лікування (коли в цьому є потреба). Винуватцеві страхова не виплачує нічого, проте йому не доводиться відшкодовувати суму збитків повністю зі власної кишені.
Автоцивілка вигідна й для потерпілого, адже не завжди вдається отримати гроші відразу від винної сторони. Часто доводиться чекати, доки та особа зможе дістати необхідну суму, це особливо неприємно, коли потрібне лікування. Проте, якщо вчасно звернутися до страхової та надати всі документи: поліс, рішення суду, довідки про медичні обстеження тощо – компенсацію буде призначено. Ця практика багаторазово відпрацьована й добре налагоджена в Україні.
Як швидко оформити автоцивілку
Зараз немає потреби їхати в офіс страхової компанії – отримати поліс дуже зручно онлайн за кілька хвилин, не виходячи з дому. Алгоритм дій дуже простий:
- вибрати тип транспортного засобу – це може бути як мотоцикл, легкове авто, вантажівка, так і автобус чи електромобіль;
- місто реєстрації – мається на увазі той населений пункт, який вказаний у технічному паспорті машини;
- франшиза – це частина збитку, яку винуватець відшкодовує власним коштом без страхової компанії. Вона може бути нульовою, тоді вартість поліса збільшиться;
- вказати дані машини – номер державної реєстрації, кузова, рік випуску, марка, модель;
- прописати інформацію про автовласника – ПІБ, ІПН, адреса, електронна пошта, номер телефону.
Далі потрібно оплатити поліс, це дуже зручно зробити з картки будь-якого банку, наприклад через систему Portmone. Після успішної транзакції електронний поліс приходить на пошту. Його можна роздрукувати, щоб завжди тримати в салоні авто разом з іншими документами, чи просто зберегти у своєму смартфоні. Електронна страховка має таку ж юридичну силу, як і паперова.
Що робити, якщо настав страховий випадок
Якщо застрахована особа потрапляє в ДТП, варто робити все відповідно до інструкції, щоб отримати компенсацію. Насамперед варто зателефонувати до поліції та страхової компанії, повідомити про аварію. Якщо є постраждалі люди, необхідно відразу викликати карету швидкої допомоги й дочекатися, доки вона приїде на місце. До візиту патрульних заборонено пересувати транспортні засоби на дорозі – все має лишитися так, як було на момент пригоди.
Якщо є можливість, бажано знайти свідків, щоб вони могли розповісти про обставини події та підтвердити. Іншому водієві треба повідомити номер свого поліса, також варто простежити, щоб поліцейський на місці правильно заповнив протокол. Не слід платити якісь гроші безпосередньо під час оформлення дорожньо-транспортної пригоди, потрібно дочекатися рішення про суму компенсації від страхової компанії.