Суспільство

Глобальне потепління без жартів: «Льодовик Судного дня» може дістати навіть до півдня України

Планета під водою: вчені попереджають про небезпеку з Антарктиди

Цей матеріал також доступний:

В Антарктиді зафіксовано прискорений рух льодовика Туейтса, відомого як «Льодовик Судного дня», що розташований у Західній Антарктиді. Науковці попереджають: його дестабілізація може мати катастрофічні наслідки для прибережних регіонів усього світу.

За даними досліджень, теплі підводні океанічні течії активно розмивають льодовик знизу, через що в його основі утворюються порожнини та тріщини. Це значно підвищує ризик обвалу великої маси криги. У разі руйнування льодовик може почати дрейфувати у північному напрямку — до тепліших вод, що ще більше прискорить танення.

Науковці оцінюють, що повне руйнування льодовика Туейтса здатне підвищити рівень Світового океану приблизно на 60 сантиметрів. У найгіршому сценарії, якщо цей процес спричинить ланцюгову реакцію в Західній Антарктиді, зростання рівня води може сягнути 2–3 метрів, а за окремими прогнозами — до 5 метрів.

У разі підвищення рівня океану на 60 сантиметрів під загрозою опиняться великі прибережні міста світу, зокрема Нью-Йорк, Маямі, Новий Орлеан, Амстердам, Венеція та Басра в Іраку.

В Україні наслідки також можуть бути відчутними. Часткове підтоплення прогнозують у Херсоні та Миколаєві. В Одесі вода може дістатися району Пересипу, Лузанівки, Одеського морського порту, а також прибережних пляжів.

Раніше міжнародна наукова спільнота розпочала масштабну місію з вивчення льодовика Туейтса. Як повідомляє CNN з посиланням на дослідження, опубліковане в журналі Nature Geosciences, вчені виявили раніше невідоме явище — підводні океанічні вири, які значно прискорюють руйнування льодовиків Туейтса та Пайн-Айленд. Ці субмезомасштабні вири діють як гігантський «міксер», підганяючи теплу воду з глибин океану безпосередньо до крижаної основи льодовиків.

“Уявіть собі маленькі, але дуже швидкі водяні вихори, які крутяться так, ніби ви розмішуєте воду в чашці”, – зазначив Маттіа Пойнеллі, науковець Каліфорнійського університету в Ірвайні та співавтор дослідження, пояснюючи механізм.

Науковці наголошують, що процеси під антарктичними льодовиками можуть бути значно швидшими й небезпечнішими, ніж вважалося раніше, а їхні наслідки матимуть глобальний характер.

Кorabelov.info перевірили саме найгірший сценарій — підняття рівня води на 5 метрів за допомогою інтерактивної карти затоплень.

Наслідки для Миколаївщини виглядають критично: під водою опиняється Кінбурнська коса, підтоплюється територія МГЗ, порти Ольвія та Ніка-Тера, завод “Океан”, Богоявленський парк у Корабельному районі Миколаєва, а також частково мікрорайон Намив.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Один комментарий

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button