Миколаївські слуги народу допомогли знищити незалежність НАБУ та САП
Шестеро нардепів від Миколаївщини проголосували за закон, що позбавляє НАБУ та САП незалежності
22 липня на сайті Верховної Ради з’явилися результати поіменного голосування за законопроєкт №12414, який суттєво обмежує автономність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Документ підтримали 263 народні депутати, серед яких — усі представники фракції “Слуга народу” від Миколаївської області:
Олександр Пасічний,
Артем Чорноморов,
Ігор Копитін,
Олександр Гайду (обраний мешканцями Корабельного та Інгульського районів м. Миколаєва),
Максим Дирдін,
Ігор Негулевський.
Також “за” проголосували Давид Арахамія та Олена Мошенець.
Законопроєкт передбачає:
надання Генеральному прокурору права видавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
доступ Генпрокурора до всіх справ НАБУ та можливість передавати їх іншим прокурорам;
право Генпрокурора закривати розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри високопосадовцям;
скасування заборони на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам;
позбавлення керівника САП можливості самостійно входити до групи прокурорів — це визначатиме Генеральний прокурор.
Обшуки у НАБУ та САП
Напередодні, 21 липня, СБУ та Офіс Генпрокурора провели обшуки у співробітників НАБУ у кількох регіонах країни, заявивши про “спецоперацію з нейтралізації російського впливу”. За офіційними даними, підозри стосуються державної зради, незаконної торгівлі з РФ та корупційних схем в інтересах олігархів.
СБУ затримала Руслана Магамедрасулова, керівника міжрегіонального управління детективів НАБУ, підозрюваного у бізнес-зв’язках із Росією. Водночас в НАБУ заявили, що обшуки проводилися без належних ухвал суду і можуть зашкодити розслідуванням. У САП підтвердили факт перевірки та підкреслили, що дії силовиків суперечать чинним законам.
НАБУ звинуватило СБУ в отриманні доступу до інформації про всі негласні та оперативні дії під час відсутності керівництва. У відповідь СБУ назвала ці заяви “безпідставними та маніпулятивними”.
22 липня парламентський комітет з питань правоохоронної діяльності підтримав зміни до КПК, які роблять НАБУ та САП залежними від рішень Генерального прокурора. Вже того ж дня законопроєкт отримав 263 голоси “за” на засіданні Верховної Ради.