Дистанційне навчання в українських школах буде скасовано
Хоча і скандальний наказ МОН - також
Михайло Федоров, якого розглядають на посаду першого віцепрем’єр-міністра України, заявив про скасування наказу Міністерства освіти і науки №1112 вже в п’ятницю, 18 липня. За його словами, цей документ викликав обурення не лише в суспільстві, а й серед народних депутатів.
У своїй заяві Федоров наголосив, що влада спільно з парламентом працюватиме над тим, як повернути дітей до офлайн-навчання у безпечних школах та надолужити втрати в освіті, спричинені COVID-19 та повномасштабною війною.
“У п’ятницю буде скасований, наприклад, наказ №1112, до якого є багато питань у громади депутатів. І разом з депутатами ми будемо шукати шлях, як досягати цілей і виводити дітей в офлайн, у безпечні школи. Як наздогнати всі знання, які були втрачені за останні кілька років — за Covid, повномасштабну війну — будемо шукати цей шлях”, — сказав урядовець.
У чому була суть питань до наказу МОН №1112?
1. Обмеження свободи вибору школи для ВПО
Відповідно до документа, з 1 вересня 2025 року всі внутрішньо переміщені учні мали навчатися очно лише в школі за місцем фактичного проживання. Це могло стати додатковим джерелом стресу для дітей, які вже зазнали психологічної травми через війну та переселення.
2. Нові вимоги до дистанційних класів
Наказ встановлював, що дистанційні класи мають налічувати не менше ніж 20 учнів, хоча чинний Закон України “Про повну загальну середню освіту” визначає мінімум 5 учнів. Це позбавляло багато шкіл можливості надавати дистанційну освіту, особливо у сільських або небезпечних регіонах.
3. Ризики для дітей із тимчасово окупованих територій
Учні з ТОТ могли навчатися дистанційно лише через систему педагогічного патронажу. Але для цього батьки мали надати персональні дані та письмову згоду, що в умовах окупації могло поставити під загрозу безпеку всієї родини.
4. Загроза для дітей у прифронтових зонах
МОН наполягало на офлайн-навчанні в закладах із укриттями. Проте на практиці багато шкіл у прифронтових районах не мають жодних умов безпеки, а дорога до школи — реальний ризик для життя. Навіть дистанційна форма вимагала додаткових умов, що обмежувало її застосування.
Михайло Федоров:
"Дистанційне навчання не скасовують — пояснення про ліквідацію Наказу № 1112
Учора анонсував ліквідацію Наказу Міносвіти № 1112 та розповів, що разом з депутатами шукатимемо шляхи, як повернути дітей до безпечного офлайн-навчання та подолати освітні втрати, спричинені COVID-19 і повномасштабною війною.
Дистанційне навчання не скасовуватимуть. Безпека дітей — наш ключовий пріоритет. Ми живемо в умовах війни, тому дистанційне навчання залишиться елементом освітнього процесу. Якість дистанційки — пріоритет. Навчання в офлайн-форматі можливе лише за гарантій, що життю дітей нічого не загрожує.
Щодо скасування Наказу № 1112:
Громади, депутати протестують проти ймовірності закриття шкіл у прифронтових територіях, де в класах навчається дітей менше, ніж передбачено Наказом.
Саме через ці положення Наказ № 1112 буде скасовано.
Ми будуємо підземні школи та сучасні укриття, щоб діти могли навчатися офлайн безпечно за будь-яких умов.
Продовжимо досягати нашої мети, враховуючи потреби й запити школярів, батьків та освітян." (С)