100 мільярдів для України — але після 2028. А поки що тримаймося самі
ЄС планує створити фінансову підтримку для України на тлі затяжного конфлікту з Росією
ЄС готує фонд на 100 мільярдів євро для України — гроші можуть почати надходити з 2028 року
Європейський Союз розглядає створення фонду на 100 млрд євро для довгострокової підтримки України, яка вже понад два роки протистоїть повномасштабному вторгненню РФ.
Про це з посиланням на обізнані джерела повідомляє Bloomberg.
Новий фонд можуть включити в проект наступного семирічного бюджету ЄС, який планують представити наприкінці липня 2025 року.
Якщо країни-члени підтримають цю пропозицію, виплати можуть розпочатися з 2028 року, забезпечивши стабільне фінансування країни, що перебуває в стані війни.
План передбачає надання коштів у формі грантів і пільгових кредитів, за аналогією з чинною моделлю допомоги, яку реалізує Єврокомісія.
Поки що фінальне рішення не ухвалене. Ідея обговорюється разом з іншими можливими варіантами фінансування — подробиці можуть бути оприлюднені після 16 липня, коли очікується публікація проекту багаторічного фінансового плану (MFF), однак частина елементів може з’явитися пізніше.
Раніше, у червні, Єврокомісія доповіла міністрам фінансів ЄС, що потреби України у фінансуванні мають бути закриті до початку 2027 року. Зокрема, цьогорічне збільшення оборонних витрат на 8,4 млрд доларів США, як очікується, буде покрито з внутрішніх джерел.
Водночас ЄК попередила, що через затяжну війну, зменшення обсягів зовнішньої допомоги та уповільнення економіки може знову виникнути бюджетний дефіцит.
Комісар ЄС з економіки Валдіс Домбровскіс підтвердив, що зараз у Брюсселі працюють над різними варіантами забезпечення фінансування України:
“Зараз ми дійсно оцінюємо і працюємо над різними варіантами”, — зазначив Домбровскіс, додавши, що ЄС “готовий надавати всю необхідну підтримку Україні так довго, як це буде необхідно”.
Також він повідомив, що Єврокомісія вивчає можливість збільшення допомоги як через бюджет ЄС, так і за рахунок використання доходів від заморожених російських суверенних активів, після оцінки МВФ щодо можливого фінансового дефіциту України.