Суспільство

Ціни на газ і світло злетять у 3 рази — це вже вирішено з МВФ

Ціни на газ і світло злетять у 3 рази — це вже вирішено з МВФ

Цей матеріал також доступний:

Україна зобов’язалася перед Міжнародним валютним фондом (МВФ) поступово скасувати пільгові тарифи на газ і електроенергію та довести ціни до економічно обґрунтованого рівня після завершення війни.

Про це повідомляє видання “Фокус” з посиланням на оновлений Меморандум між урядом України та МВФ.

У документі прописано обов’язок української влади протягом шістьох місяців після завершення воєнного стану затвердити дорожню карту тарифної реформи. Уряд має остаточно відмовитись від механізму ПСО (публічні спеціальні зобов’язання) і відкрити ринки газу та електроенергії для конкуренції.

У меморандумі вказано:

  • нинішні тарифи на газ для населення покривають лише приблизно 50% його ринкової вартості;

  • вартість електроенергії для домогосподарств удвічі нижча, ніж для малого бізнесу;

  • виробники — “Нафтогаз”, “Енергоатом”, “Укргідроенерго” — втрачають кошти, які могли б піти на розвиток інфраструктури та відновлення після російських атак.

Експерт компанії “Драгон Капітал” Денис Саква звертає увагу на диспропорцію: нині населення платить 7 960 грн за 1000 кубометрів газу, тоді як промисловість — близько 25 000 грн. Схожа ситуація і з тарифами на електроенергію: 4,32 грн/кВт·год для населення проти 8–10 грн для бізнесу.

Директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович вважає, що реформа буде поступовою і триватиме кілька років. Мета — створення повноцінного конкурентного ринку, де споживач сам обиратиме постачальника, а постачальники — конкуруватимуть за клієнта.

Також планується перегляд системи субсидій. Вони стануть більш адресними — допомогу отримуватимуть тільки дійсно вразливі категорії громадян.

Як наголошує Ніцович, економічно обґрунтований тариф повинен враховувати:

  • собівартість видобутку або генерації,

  • інвестиції в розвиток,

  • податкове навантаження,

  • логістичні витрати на доставку,

  • мінімальну комерційну націнку.

Усе це, на думку експертів, дозволить поступово вивести енергетичний сектор з дотаційної залежності, зробити його фінансово стійким, не руйнуючи при цьому систему соціального захисту.

Читайте новини першими

Связанные статьи

6 комментариев

  1. Нужно повысить только тем, кто так стремится в НАТО и Евросоюз. Пусть почувствуют все прелести европейской жизни.

    1. Dmitriy Teleservis так тарифы они такие и сделают как в ЕС а зарплата и пенсии останутся прежними, как в малоразвитых африканских странах .

  2. А причем мвф до тарифів які в часних руках і до бюджету країни ніякім краєм це ненажерливі олігархи за наш разунок хотять ремонтувати єнергоресурсні системи но... ми тут ни до чого ваша собственность самі і викручівайтесь нахопали так не пищить це повинно бути в госсістемі.зарплати міліонні от і працюйте пацюки а народ не чипайте бо терпець лопне і тоді вам.......

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button