Кремль готується не лише до тривалої війни проти України, а й до глобального протистояння з НАТО, яке може початися вже за кілька років. Російська Федерація стрімко збільшує обсяги виробництва ключових видів озброєння: бойових машин піхоти (БМП), дронів, авіаційної техніки та кораблів. Саме ці компоненти, згідно з оцінками Інституту вивчення війни (ISW), є пріоритетними для Кремля у випадку масштабного конфлікту з НАТО.
За даними Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування, який тісно пов’язаний із Міністерством оборони РФ, лише у період з квітня по травень 2025 року промислове виробництво в Росії зросло на 2,6% — здебільшого за рахунок продукції оборонного призначення.
Авіація та кораблебудування
У травні 2025 року місячний обсяг виробництва авіаційної техніки виріс на 16,9% порівняно з квітнем і у 1,6 рази перевищив аналогічні показники за 2024 рік. Загалом із лютого по травень РФ збільшила на 16% виробничі потужності у галузях авіа- та кораблебудування. “Ці дані центру свідчать про прагнення РФ розширити стратегічну промислову інфраструктуру в середньо- та довгостроковій перспективі. Вказані заходи можуть бути частиною процесу реорганізації та відновлення бойових спроможностей збройних сил Росії з огляду на можливість затяжного конфлікту з країнами НАТО”, — йдеться у звіті ISW.
Бронетехніка: акцент на БМП та танки
Супутникові знімки російських заводів підтверджують — РФ активно збільшує виробництво БМП, зокрема на базі “Кургнмашзаводу”, який є єдиним публічно відомим виробником БМП-3. Також повідомляється про модернізацію потужностей підприємств у Рубцовську (Алтайський край). Водночас на деяких ремонтних заводах вже вичерпані запаси старої техніки, що може свідчити про майбутні труднощі з ремонтом. Аналітичні матеріали також фіксують розширення виробництва танків Т-90М, що вказує на глибокі та довгострокові інвестиції у важку бронетехніку
“Наразі незрозуміло, чи ці заходи спрямовані на підготовку до нового масштабного наступу проти України в коротко- або середньостроковій перспективі, чи ж ідеться про відновлення потенціалу для можливого більш широкого протистояння з НАТО“, — зазначають у ISW.
Загроза війни з НАТО у 2028-2030 роках
Провідні західні лідери дедалі частіше попереджають про підготовку Кремля до масштабної війни проти НАТО. У ЄС та керівництві Альянсу обговорюють можливий сценарій, за якого конфлікт із Росією може початися вже у 2028-2030 роках.