Миколаївські медики — без зарплат: через «мертвих душ» у деклараціях фінансування впало на 17 мільйонів гривень
Невідвідувані пацієнти позбавили ЦПМСД десятків мільйонів — лікарів відправляють у відпустки за власний рахунок
У Миколаєві у 2025 році різко скоротилося фінансування всіх центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) — загальна сума недоотриманих коштів перевищила 17 мільйонів гривень у порівнянні з минулим роком. Це призвело до вимушених заходів: деяких співробітників уже відправляють у відпустки без збереження заробітної плати.
Про це стало відомо під час засідання постійної депутатської комісії Миколаївської міськради з прав людини, законності та питань сім’ї.
Причина катастрофічного падіння фінансування — «неактивні пацієнти», які не зверталися до своїх сімейних лікарів понад три роки. У таких випадках Національна служба здоров’я України (НСЗУ) не оплачує надані послуги, тож за них медзаклади не отримують жодної копійки.
Найскладніша ситуація, за словами начальниці управління охорони здоров’я І. Шамрай, — у ЦПМСД №4, де 37% пацієнтів не зверталися до лікаря три роки поспіль. Центр недоотримав 5,47 млн грн. У ЦПМСД №6 таких «мертвих душ» — 31%, що також завдало значних фінансових втрат.
– Що стосується підписаних декларацій, на сьогоднішній день у наших центрах 306 тисяч 223 пацієнти, враховуючи тих пацієнтів, за яких не заплатило НСЗУ, а за фактом ми отримали за 262 тисячі 884 пацієнтів. Пацієнти розподіляються на 263 доктора загальної практики сімейної медицини – педіатрів та терапевтів, які працюють. Якщо ми це поділимо, то у нас вийде 999 декларацій у середньому на одного лікаря, – повідомила І. Шамрай.
За словами чиновниці, у деяких центрах медиків уже почали відправляти у відпустки за свій рахунок. Водночас І. Шамрай заявила, що цього не можна робити стосовно терапевтів, педіатрів та медсестер, оскільки саме вони фактично «заробляють гроші» для медзакладу.
– Ми збиралися неодноразово і я попередила керівників, щоб ні лікарів, ні медсестер у відпустку без збереження не відправляли, оскільки це той контингент, який заробляє сьогодні гроші, – наголосила керівниця міського управління охорони здоров’я.
Натомість дозволено відправляти у такі відпустки адміністративно-господарський персонал, утримання якого обходиться у 24 млн грн на рік.
– Всі ці розрахунки надавалися на робочу групу. Якщо об’єднання центрів у липні 2024 року призвело до економії 18 мільйонів, які ми на початку року втратили, то на сьогоднішній день утримання адміністративно-господарського персоналу в центрах призведе до того, що в листопаді та грудні фактично при таких оплатах не буде грошей виплатити зарплату у центрах у повному обсязі, – зазначила І. Шамрай.
Вона запевнила, що оптимізація адмінперсоналу не вплине на пацієнтів – амбулаторії та лікарі продовжать працювати.