Росію попередили: або припинення вогню з 12 травня, або нищівні санкції — ультиматум Заходу
Зеленський, Макрон, Туск, Мерц і Стармер провели переговори з Трампом — дали Росії ультиматум на припинення вогню з 12 травня
Президент України Володимир Зеленський, разом з лідерами Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії, а також у координації зі Сполученими Штатами Америки, звернувся до Росії з ультиматумом — погодитися на повне і безумовне припинення вогню на 30 днів, починаючи з понеділка, 12 травня.
Про це офіційно повідомив заступник міністра закордонних справ України Андрій Сибіга та підтвердив сам Зеленський за результатами Саміту «Коаліції охочих», що відбувся в Києві 10 травня.
Основні акценти:
— Після зустрічі в Києві, президенти України, Франції, канцлер Німеччини, прем’єр-міністри Польщі та Великої Британії провели спільну телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом, у ході якої узгодили позицію:
“Повне припинення вогню — без умов, на суші, в повітрі і на морі, з 12 травня, щонайменше на 30 днів.”
Сибіга наголосив, що у випадку згоди РФ, режим тиші стане першим кроком до переговорів.
Зеленський у своїй заяві підкреслив:
“Сьогодні в Києві дуже важлива зустріч і дуже важливий сигнал. Лідери Франції, Британії, Німеччини та Польщі — дійсно об’єднана Європа і Україна. Ми разом вимагаємо від Росії повного і безумовного припинення вогню з понеділка.”
“Це припинення вогню має бути всеосяжним: у повітрі, на морі і на суші. І бути саме безумовним. Спроби висувати умови — це спроби зірвати мирні зусилля.”
“Впродовж цих 30 днів ми маємо створити реальний шанс для дипломатії. Йдеться про безпекові, політичні та гуманітарні основи миру.”
Контроль за дотриманням перемир’я забезпечуватиметься в координації зі США. Зеленський підкреслив, що ініціативу безумовного припинення вогню Сполучені Штати запропонували ще 11 березня під час зустрічі в Саудівській Аравії.
Також, за його словами, домовлено:
- Посилити санкції проти енергетичного і банківського сектору РФ, якщо Росія відмовиться від перемир’я;
- Підготувати 17-й пакет санкцій ЄС — у координації з санкціями Великобританії, США, Норвегії та Канади;
- Розробити механізм ефективного використання заморожених активів РФ — про це йтиметься на найближчому саміті G7;
- Обговорити створення контингенту підтримки як безпекової гарантії для України.
Зеленський також повідомив, що Україна має “дуже продуктивний діалог із Трампом” та зв’язок з його командою. У спільній заяві лідери наголосили, що мета перемир’я — “створити простір для переговорів про справедливий і тривалий мир”.