Україна може відмовитися від долара: НБУ розглядає перехід на євро як базову валюту
Гривня більше не дивитиметься на долар? Україна готується змінити фінансову орбіту
Національний банк України розглядає можливість відмови від долара США як базової орієнтирної валюти для гривні та перехід до більш тісної привʼязки до євро. Про це в інтервʼю Reuters заявив очільник НБУ Андрій Пишний.
“Потенційне вступ до ЄС, посилення ролі Євросоюзу в обороні, волатильність світових ринків і фрагментація глобальної торгівлі — все це змушує нас переглянути, чи не варто вважати саме євро головною орієнтирною валютою”, — сказав Пишний.
Уперше таку можливість обговорювали ще в лютому 2024 року в раді з нагляду НБУ. Хоча долар і надалі домінує в міжнародній торгівлі, частка євро у валютних операціях України постійно зростає, хоч і “помірно”, за словами Пишного.
🇺🇸 vs 🇪🇺: економічна переорієнтація
Україна, яка з 1996 року орієнтувалася на долар, нині — на тлі переговорів про вступ до ЄС та ослаблення позицій США у світовій політиці — переосмислює свій валютний вектор. При цьому інші країни, зокрема Молдова, вже перейшли з долара на євро у 2024 році.
Очікується, що в 2025 році Україна отримає $55 млрд зовнішнього фінансування, значна частина якого вже формується в євро, а не в доларах.
Після повернення Дональда Трампа до Білого дому курс долара впав більш ніж на 9%, а військова допомога Україні була тимчасово зупинена, що ще більше підштовхує Київ до переорієнтації на Європу.
Що це означає для українців?
Прив’язка гривні до євро означає, що економіка й банківський сектор більше орієнтуватимуться на ЄС, а не на США. Це може позитивно вплинути на інвестиційну привабливість, торгові операції та макрофінансову стабільність у середньо- і довгостроковій перспективі.
Однак будь-яке рішення — не миттєве, попереду комплексна аналітика, макроекономічне моделювання та перевірка валютних ризиків.