Острів Зміїний: Україна шокувала кремль першим штурмом, який змінив хід війни
Як спецпризначенці України переграли росіян на їхньому ж полі
Три роки тому, 7 травня 2022 року, відбулась одна з найсміливіших і найбільш резонансних операцій українських сил під час широкомасштабної війни — спецпризначенці ГУР МО України у взаємодії з бійцями Центру спеціальних операцій «А» СБУ та за підтримки Військово-морських сил України здійснили зухвалу висадку десанту на тимчасово окупований острів Зміїний.
Острів Зміїний, розташований у північно-західній частині Чорного моря, був ключовою стратегічною точкою. Його захоплення ворогом означало контроль над регіоном, створювало реальну загрозу десанту на узбережжя України, ускладнювало діяльність українських портів та фактично паралізувало морське судноплавство.
Для відбиття острова українська воєнна розвідка разом із СБУ розробила раптову і сміливу операцію, в якій використали катери та армійську авіацію, зокрема вертольоти. Атака стала несподіванкою для росіян — незважаючи на очікування штурму, момент та масштаб удару повністю вибили окупантів із рівноваги.
“Противник розумів, що ми хочемо це зробити, але сама висадка й атака стала для нього потрясінням. Вони цього не очікували, а ми ще й добряче їх там навбивали”, — заявив «Шаман», командир спецпідрозділу ГУР, який особисто керував діями на острові.
Бої тривали майже весь день. Окупанти намагались втримати позиції, стягнули авіацію і резерви, але українським силам вдалося завдати серйозних втрат ворогу. Після виконання завдання десант повернувся на базу. Цей перший штурм довів: Зміїний – вразливий, і його можна звільнити.
Після операції українські сили отримали не лише бойовий досвід, а й доступ до трофейної техніки, яку окупанти залишили під час втечі.
“Ми дуже сильно збагатили свій досвід, особливо діями на цьому острові. Як під час його захоплення, так і після звільнення, коли довелося опановувати трофейну техніку, яку росіяни там лишили”, — наголосив начальник ГУР МО України К. Буданов.
Звільнення Зміїного стало ключовим чинником у боротьбі за Чорне море. Саме після повернення контролю над островом з’явилась можливість відновити критично важливі морські шляхи для експорту, що вплинуло на стабільність української економіки та світову продовольчу безпеку.
“Там до останнього знаходився загін спецпризначення російської армії, який робив все, щоб блокувати судноплавство в регіоні. Тепер цього не буде”, — підкреслив К. Буданов.
Саме завдяки контролю над Зміїним стало можливим функціонування зернового коридору, що дозволив експортувати українське збіжжя попри спроби росії перекрити морські шляхи.
Ця десантна операція стала лише початком масштабнішої кампанії України за контроль над Чорним морем. Вона засвідчила готовність ЗСУ діяти рішуче, сміливо і на випередження, навіть у найбільш складних умовах.