Житло для молоді у Миколаєві: є все, крім молоді
Іпотека зависла: у Миколаєві підняли вік “молодої родини” до 40 років, бо більшість учасників — або на фронті, або за кордоном
Програма молодіжної іпотеки в Миколаєві фактично застопорилась через війну: міська влада була змушена підняти віковий поріг для учасників до 40 років, аби врятувати реалізацію кредитування.
Про це стало відомо під час засідання депутатської комісії з питань бюджету, яке відбулось 24 квітня 2025 року.
За словами начальника Миколаївського регіонального управління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву Федорончука Василя, у 2024 році в рамках програми забезпечення молоді житлом було видано лише 8 пільгових кредитів на суму понад 17 мільйонів гривень. На ці кошти придбали 587 квадратних метрів житла у новобудові мікрорайону Північний.
Він пояснив, що із запланованих 14,7 млн грн з загального фонду та 9,7 млн грн зі спецфонду було фактично освоєно 17 мільйонів. Проте 1,1 мільйона гривень, передбачених обласним бюджетом, не вдалося реалізувати: кандидати не змогли знайти житло, що відповідало б вимогам програми.
Ключова проблема — масове зменшення кількості заявників.
Федорончук Василь пояснив:
— Проблема полягала в тому, що багато молодих родин виїхали за кордон, чоловіки на фронті, а для того, щоб отримати кредит, повинні бути присутніми чоловік і дружина, які мають підписати кредитні договори та відповідні документи. Тому ми подали до міської ради пропозицію про підвищення вікового цензу молодої сім’ї до 40 років, тому що багато молодих родин, які перебували на черзі, за період війни втратили за віковим цензом право скористатися цією програмою. Ця пропозиція була підтримана і зараз ми маємо таку можливість — реєструються сім’ї до 40 років. Сподіваємося, що цього року вони вже зможуть долучитись до програми та отримати пільговий кредит.
Держава гроші дає — але не на Миколаїв.
На додачу до внутрішніх проблем, 5,4 мільйона гривень із державного бюджету, передбачені на 2024 рік, не можуть бути використані у Миколаєві. Причина — офіційний статус міста як зони потенційних бойових дій.
У зв’язку з цим, учасників програми перенаправили в Одесу, Київ та Львів. Аналогічно вчинили і з 5 із 34 сімей, відібраних у рамках німецького гранту.
Будинок майже добудований, але люди не заїжджають.
У мікрорайоні Північний завершується будівництво багатоповерхівки. Станом на квітень готовність становить 91%, завершення очікується в ІІІ кварталі 2024 року.
З 72 квартир, які передбачені у будинку, вже 57 придбано. Їх новими власниками стали учасники бойових дій, військовослужбовці, правоохоронці, педагоги, медики та інші соціально важливі категорії.
Проблеми з поверненням кредитів ставлять під сумнів майбутнє програми.
На 2025 рік міською владою заплановано 7,7 мільйона гривень у спеціальному фонді на реалізацію програми. Проте вже зараз є серйозні ризики:
- частина позичальників втратила роботу,
- інші — перебувають за кордоном,
- деякі — на фронті,
- двоє загинули в бойових діях.
Це ускладнює не лише повернення вже виданих коштів, а й робить неможливим видачу нових кредитів у рамках програми.