СуспільствоТема дня

Три роки без води — рятує лише водогін за 6 мільярдів: розкриті технічні деталі й фото будівництва

67 км труб, буріння під річками і насосні станції в укриттях

Цей материал також доступний

Сьогодні виповнюється рівно три роки з моменту, як мешканці міста Миколаїв залишилися без централізованого питного водопостачання.

Після підриву магістрального водогону російськими військами, до міста почала надходити солона вода з Бузького лиману, яка технічно вважається непридатною для споживання. Ця ситуація перетворила Миколаїв на місто на межі гуманітарної катастрофи.

У березні 2025 року компанія Autostrada розпочала масштабне будівництво нового водогону, який має забір води з річки Південний Буг у районі Нової Одеси. До проєкту залучено понад 1000 працівників і сотні одиниць техніки. Роботи тривають цілодобово.

Autostrada планує завершити будівництво за 5 місяців — це рекордні темпи для інфраструктурного об’єкта такого масштабу. Компанія діє за принципом DESIGN&BUILD, що забезпечує повну синхронізацію між проектувальниками та будівельниками. Проєкт реалізується без жодного субпідрядника, виключно внутрішніми силами. Це дозволяє зберігати контроль, дотримуватись графіку та ефективно використовувати бюджетні кошти.

На об’єкті працюють власні бетонний та асфальтобетонний заводи, лабораторні комплекси, що функціонують у режимі 24/7. Контроль якості здійснюється на кожному етапі.

У березні стартувала активна фаза будівництва на першій ділянці водогону. У квітні — на другій та третій. Усі етапи виконує Autostrada без сторонніх виконавців.

Загальна вартість проєкту склала 6,227 млрд грн, що на 2,5 млрд грн менше початкової оцінки в 8,8 млрд грн. Економія стала можливою завдяки оптимізації технічних рішень, ефективному плануванню та раціональному використанню ресурсів.

Протяжність водогону — 67,8 км:

  • Перша ділянка – 18,4 км,
  • Друга – 22,9 км,
  • Третя – 26,5 км.

Передбачено 3 насосні станції з агрегатами потужністю від 640 до 800 кВт.

Як працюватиме система:

  • Забір води з річки здійснюватиметься 4 самопливними трубами (діаметром 1000 мм, довжиною понад 700 м кожна);
  • Обладнано механічну фільтрацію та ультразвуковий захист для недопущення потрапляння біоресурсів;
  • Подача здійснюватиметься насосною станцією першого підйому на висоту 104 м, далі — на станції другого та третього підйому;
  • Потім вода направлятиметься до водоочисних споруд Миколаєва, де проходитиме всі етапи очищення.

Проєктна потужність дозволить транспортувати до 120 000 м³/добу для Миколаєва і ще 50 000 м³/добу для меліорації в Новій Одесі та Миколаївському районі.

Траса проходить поза населеними пунктами або по околицях, щоб уникнути втручання в щільну комунікаційну інфраструктуру.

Незважаючи на складність (водогін проходить через поля, річки, дороги, залізничні колії, газо- та нафтопроводи), роботи виконуються методом горизонтального направленого буріння, що зберігає поверхневі об’єкти.

Труби великого діаметру (800-900 мм) витримують тиск до 16 атмосфер, стійкі до високих температур та хімії — що гарантує довговічність і безпечну експлуатацію.

Будується основна та резервна електролінія, трансформаторні підстанції, резервні джерела живлення. Усі об’єкти — в захищених приміщеннях, пристосованих до можливих обстрілів.

Мета – забезпечити Миколаїв якісною питною водою вже у серпні 2025 року.

Нагадаємо ми писали:

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button