Суспільство

Природа не витримує: Україну чекають десятки років еко-апокаліпсису через війну

Сотні видів зникнуть назавжди: що залишиться після війни?

Цей материал також доступний

Через російську агресію в Україні постраждали понад 3 млн гектарів лісу. Заміновано майже 20% територій, переважно сільськогосподарських. Відновлення природи займе десятиліття, а оцінити збитки складно — багато регіонів недоступні.

Яків Дідух, академік НАН, еколог та геоботанік, каже у інтерв’ю РБК-Україна, що руйнації природи можна трактувати як екоцид: знищені ліси, забруднені ґрунти, виснажені екосистеми. Він працює над методиками оцінки збитків, які мають визнаватися міжнародними судами.

Після підриву дамби Каховського водосховища, на його місці почала стрімко рости верба — вона проросла завдяки насінню, що потрапило в родючі мули. Уже восени 2024 року дерева сягали 5 метрів. Через 20 років може сформуватися найбільший у Європі вербовий ліс. Такі ліси дуже цінні, бо за даними зоологів, у них живе до 60 видів птахів – це найбільший показник. А ще до 450 видів комах, серед них і дуже рідкісні.

Але ці лісові масиви під загрозою — їх можуть знищити при новому затопленні території. Крім того, ситуацію ускладнюють інвазійні види, які витісняють природні. Серед них – ясен пенсільванський, клен американський, дуб червоний.

Унікальні ліси Донбасу — Серебрянський ліс та соснові бори біля Сіверського Дінця — знищені або сильно пошкоджені. Їхнє відновлення неможливе в попередньому вигляді через зміну клімату. Для лісу треба не менше 70 років, трав’яній екосистемі – 10-50 років, але якщо зруйнували ґрунт чи скелю розкололи, то вони ніколи не відновляться. Тому різні компоненти екосистем вимагають різного часу для відновлення.

Війна також призвела до появи чужорідних агресивних рослин, які змінюють природний біобаланс. Зміни клімату також вже відчутні: в Україні швидко всихають ялинники, сосни, ясени. Підвищення середньорічної температури на 2-2,5 градуси – це катастрофа для рослинного світу України. В основному вважають, що це може статися уже після 2050 року. Тоді близько 30% природних угруповань зазнають змін або втратять свою структуру. Частина їх може “зміститися” у більш вологі місця, а тим, яким нема куди переміщатись, наприклад у високогір’ї Карпат чи болотах, зникнуть. Південні види просуваються на північ, а північні – не витримують.

Понад 600 видів рослин внесено до Червоної книги України. Багато з них вже зникли або перебувають на межі зникнення. У Червоній книзі є види, для яких потрібно спеціальні заходи для збереження, але є й такі, яким не дуже щось загрожує, деякі навіть були виключені із цих списків. От водяний горіх при підвищеній температурі води почав добре рости, його стало більше і його було виключено. Червона книга – це не догмат, де всі види оцінюються “під гребінку”, а гнучкий інструмент, який потребує серйозного удосконалення.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button