Пригоди

КАБам — капець? У НАТО тестують «розумні» дрони та ШІ для їх перехоплення

У НАТО підтримали три проривні розробки для захисту від російських авіабомб

Цей материал також доступний

У НАТО визначили три проривні інновації, які можуть змінити правила гри у боротьбі з російськими плануючими авіабомбами (КАБами), що масово атакують українські міста.

Як повідомляє військовий портал Defence Express, завершився 15-й конкурс інновацій НАТО, який стартував ще у лютому 2025 року. Серед 40 поданих рішень до фіналу дійшли 13, а три з них визнали найперспективнішими. Вони отримали офіційну підтримку від інноваційної екосистеми Альянсу.

Перше місце посіла французька компанія Alta Ares, яка запропонувала адаптовану систему на базі штучного інтелекту, що раніше вже використовувалась під час розвідувальних місій в Україні.

Ключова ідея полягає в тому, щоб за допомогою ІІ:

  • виявляти КАБи ще на ранньому етапі польоту,
  • ідентифікувати тип бомби,
  • прогнозувати її траєкторію та можливий напрямок атаки.

Система обробляє як відео, так і аудіо сигнали, що дозволяє реалізувати превентивні дії, ще до того, як бомба встигне нанести удар.

Друге місце виборов німецький стартап Tytan Technology, який презентував інноваційний зенітний дрон Tytan. Його вже почали випробовувати в Україні у 2024 році.

Особливості Tytan:

  • дальність польоту — понад 15 км;
  • швидкість — більше 250 км/год;
  • здатність перехоплювати бомби у повітрі.

Третє місце дісталось ще одному французькому стартапу — Atreyd. Його ідея — рій автономних дронів-камікадзе, які в польоті перехоплюють ворожі бомби.

Особливість цієї розробки — використання ультразвукової системи виявлення та наведення, яка дозволяє точно виявляти та знищувати КАБи до моменту їх удару.

За словами голови Командування НАТО з питань трансформації П’єра Вандьє, саме ці технології обрані як найперспективніші у конкурсі 2025 року.

«Із 40 рішень у фінал пройшли 13, і саме ці три отримали найвищу оцінку та підтримку з боку НАТО», — заявив П. Вандьє.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button