З родинної хати до музею: унікальний димар з XIX століття доповнить експозицію в Миколаєві
Свого часу цей димар прикрашав дах будинку та був окрасою родинної хати
Колекція Миколаївського обласного краєзнавчого музею поповнилася унікальним експонатом — декоративним димарем, який датується кінцем XIX — початком XX століття. Цінний артефакт передала до музею мешканка Миколаєва Ольга Савченко.
Про це повідомили 3 січня 2025 року в Facebook на сторінці Миколаївського обласного краєзнавчого музею.
Димар було привезено до Миколаєва чоловіком Ольги, Валерієм Савченком, зі старої родинної хати у селі Кіровоградської області.
Свого часу цей димар прикрашав дах будинку та був частиною традиційного символу родинного вогнища.
Після смерті родичів Валерій забрав димар як дорогу родинну реліквію з наміром колись встановити його на власному будинку. Проте час вніс свої корективи, і після смерті чоловіка Ольга Савченко вирішила передати реліквію до музею.
Фахівці музею припускають, що димар виготовлено у селі Цвітне — відомому гончарному центрі XIX–XX століть. Там створювали високоякісний тонкостінний посуд та декоративні елементи, зокрема димарі, які користувалися популярністю на півдні України. Димар прикрашений рельєфними квітами, декоративними поясками та вкритий брунатно-жовтою поливою, що на сонці переливається яскравими відтінками.
“«Із своєї печі і дим не гіркий» – говорили в народі. Піч та все, що з нею пов’язано, глибоко шанувалося та вважалося символом рідної домівки. Нещодавно музей отримав чудові подарунки від мешканки міста Ольги Савченко. Серед них був один незвичайний та на сьогодні дуже рідкісний – димар. Раніше, коли опалення було переважно пічним, через димарі в небо підіймався дим, пов’язуючи хату із Всесвітом”, – зазначають в музеї.
Після реставрації відвідувачі Миколаївського обласного краєзнавчого музею зможуть побачити димар в експозиції
Також музейники подякували всім, хто дбайливо відноситься до історії, зберігає та передає до музеїв цікаві предмети.