Спалений і начинений вибухівкою: екологічна катастрофа Галицинівського лісу
Війна знищила 160 гектарів лісового урочища. Розмінування триває
З початку повномасштабної війни Галицинівське лісове урочище на Миколаївщині систематично обстрілювали російські війська, що призвело до масштабних руйнувань. На 31 жовтня 2024 року, з 675 гектарів території 37 гектарів залишаються небезпечними через невивезену вибухівку.
Журналісти Суспільного звернулись до головного лісничого філії Південного лісового офісу Василя Дорошука з проханням детальніше розповісти про ситуацію.
Лісничий пояснив, що постійні обстріли у 2022 році спричинили масові пожежі, через які вигоріло понад 160 гектарів лісу. Всі спроби ліквідувати наслідки обстрілів були неможливі через наявність небезпечних предметів, доступ до урочища був закритий, але з червня 2024 року територію поступово очищують від вибухонебезпечних предметів.
Слова Василя Дорошука:
“Ми бачимо, що дуже багато дерев уже відгнило і попадало. Їх використовуватимуть на дрова або на будівництво бліндажів. Інші ділянки плануємо засадити новими деревами, аби відновити ліс.
Завдяки розмінуванню тепер доступні і молоді посадки, засаджені у 2019–2020 роках, які не могли обслуговуватись через обстріли. За планом, восени 2024 року проведуть інвентаризацію для подальшого озеленення”.
Ситуація з розмінуванням
За словами Євгенія Канцева, керівника групи “Асоціації саперів України“, доступ до третини лісу вже відкрито для людей. Ділянки поділили на 30 секцій для ретельного огляду, очищення здійснюється за допомогою візуального огляду та дронів. Основна мета обстеження – надати можливість лісівникам повернутися до господарської діяльності.
Екологічні наслідки пожеж
За словами екологині Інни Тимченко, масштабні пожежі призвели до значного зменшення лісових насаджень в Україні. Через втрату лісів порушується баланс екосистем, що забезпечують розподіл вологи та захист підземних вод. Пожежі завдають шкоди якості повітря, вивільняючи в атмосферу вуглекислий газ та інші шкідливі речовини.
Станом на 31 жовтня 2024 року, на Миколаївщині понад 29 тисяч гектарів лісів потребують обстеження та розмінування.
Прийдуть бабусі з грабельками, розмінують навесні.