120 мільярдів на пенсії. Хто їх одержить?
Мільярди на спецпенсії і підозрілі інвалідності: на що витрачає кошти держава?
Держава планує витратити 120 мільярдів гривень з бюджету 2024 року на спеціальні пенсії для окремих категорій, таких як судді та прокурори. За 9 місяців 2024 року на такі виплати вже пішло майже 88 мільярдів гривень. Цю інформацію підтверджує “Економічна правда”.
6867 прокурорів-пенсіонерів продовжують отримувати пенсії, перебуваючи на своїх посадах. До категорії спецпенсіонерів також належать судді, колишні держслужбовці, правоохоронці, військові та особи, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Спеціальні умови виходу на пенсію мають і ті, хто працював на шкідливих виробництвах.
На початку 2023 року середній розмір пенсії прокурора в Україні становив 21,5 тисячі гривень – це у 4,5 рази більше за середню пенсію по країні, яка на той час була 4623 гривні. Судді отримують пенсію у 21 раз більше за середній показник — 96 тисяч гривень.
Пенсійні скандали: інвалідності прокурорів під прицілом перевірок
Резонанс спричинили випадки призначення пенсій прокурорам, що масово отримували статус інвалідів. Зокрема, в Хмельницькій області виявили, що майже 50 прокурорів отримали інвалідність та значні пенсії. Після цих фактів місцевий прокурор подав у відставку. Подібні випадки знайшли і в інших областях — на Миколаївщині зафіксували 12 прокурорів з інвалідністю, з них 5 обіймають керівні посади. У зв’язку з цим Офіс Генпрокурора розпочав перевірку, а Генеральний прокурор Андрій Костін подав заяву про відставку 22 жовтня 2024 року.
Нагадаємо, аналогічні проблеми з “інвалідністю” виникли й серед топ-посадовців Державної податкової служби, де звільнилися 16 керівників, що також викликало запитання щодо обґрунтованості пенсій. Шість керівників прокуратур по Україні також пішли у відставку через “підвищені” пенсії.