Суспільство

Замість ЄСВ – накопичувальний фонд! Що зміниться для роботодавців і працівників?

Мінсоцполітики пропонує новий обов'язковий пенсійний податок для роботодавців і працівників: як це змінить вашу зарплату

Цей материал також доступний

Мінсоцполітики України розробило законопроєкт, який передбачає обов’язковий накопичувальний пенсійний внесок. Тепер, як працівники, так і роботодавці зобов’язані відраховувати кошти до державних або недержавних пенсійних фондів.

Про це свідчить проєкт, оприлюднений для обговорення на сайті ФПУ.

Законопроєкт «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення» пропонує суттєві зміни до системи пенсійного страхування і має на меті зменшити навантаження на солідарну систему. Накопичувальні внески не лише формуватимуть пенсії українців у майбутньому, а й дозволять стабілізувати соціальні відрахування в короткостроковій перспективі.

Як саме зміниться Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)?

Законопроєкт передбачає поступове зниження ставки ЄСВ. На першому році з моменту запуску реформи ЄСВ знизиться з 22% до 17%, на другий рік — до 16%, а з третього року і в подальшому — до 15%.

Таке зменшення ЄСВ має на меті компенсувати введення накопичувальних внесків, щоб загальне навантаження на зарплатні фонди не зросло одномоментно.

Які внески обов’язкові для працівників?

1. Обов’язковий накопичувальний внесок:

  • 1% бази нарахування (від зарплати) у перший рік;
  • 2% у другий рік;
  • 3% у третій рік і всі наступні.

2. Додатковий накопичувальний внесок (опціональний, тобто працівник може від нього відмовитися):

  • також 1%, 2%, і 3% на перший, другий і третій рік відповідно.

Працівники мають право відмовитися від сплати додаткового внеску шляхом подання заяви роботодавцю. Однак, за бажанням, можуть поновити сплату у будь-який час.

Які внески зобов’язані сплачувати роботодавці?

Для роботодавців запроваджується аналогічний обов’язковий накопичувальний внесок, з такими ж ставками: 1% бази нарахування у перший рік, 2% у другий рік і 3% у третій рік та наступні.

Особливість: якщо працівник відмовляється від додаткового накопичувального внеску, роботодавець не виділяє частину ЄСВ на накопичувальні відрахування.

Обов’язковий внесок для самозайнятих осіб

Для осіб, які працюють на себе і сплачують внесок самостійно, передбачається накопичувальний внесок у розмірі 1% від бази нарахування у перший рік, 2% у другий рік і 3% у третій рік і далі.

Самозайняті особи також зобов’язані звітувати про сплату цих внесків до податкових органів разом зі звітністю з ЄСВ.

Куди надходитимуть внески?

Громадяни зможуть самостійно обрати установу для накопичувального пенсійного забезпечення. До дати першого внеску працівник повинен визначитися з пенсійним фондом і укласти з ним договір. Для тих, хто не обрав установу, або свідомо вирішив накопичувати в державному фонді, буде створений Державний накопичувальний пенсійний фонд.

Державний фонд виконуватиме роль гарантованого накопичувального фонду для тих, хто не бажає ризикувати з недержавними фондами або не зробив вибір.

Відповідальність за несплату внесків

Відповідно до законопроєкту, за несвоєчасну сплату або несплату ЄСВ чи накопичувальних внесків накладатиметься штраф — 20% від несплаченої суми. Це має запобігти недобросовісному виконанню обов’язків з боку роботодавців та самозайнятих осіб.

Як це вплине на заробітні плати та пенсійні накопичення?

  • Зменшення ЄСВ може трохи знизити навантаження на фонд заробітної плати. Проте введення обов’язкових накопичувальних внесків збільшить вирахування із зарплат, адже частину заробленого працівник буде зобов’язаний відраховувати на особистий накопичувальний рахунок.
  • Накопичувальні пенсії дозволять працівникам створювати додатковий резерв на пенсію, але вимагатимуть постійних внесків як від працівників, так і від роботодавців.

Пенсії в Україні сьогодні: реалії

На сьогодні майже 50% українських пенсіонерів отримують пенсії менше $100. В середньому пенсія в Миколаївській області становить близько $140. Запровадження накопичувальної системи покликане покращити пенсійне забезпечення в майбутньому, але критики вказують на те, що нові внески можуть стати ще одним фінансовим тягарем для працівників і роботодавців у короткостроковій перспективі.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button