Як мобілізація перетворює ринок праці на хаос
На деяких посадах в Україні критичний дефіцит працівників через мобілізацію
Кадровий дефіцит у сфері транспорту в Україні через війну став серйозною проблемою. Однією зі стратегій вирішення є наймання жінок, але навіть безкоштовне навчання та вищі зарплати не завжди спонукають їх до працевлаштування.
На кінець лютого 2024 року в Україні не вистачає 20 тисяч водіїв на внутрішньообласних маршрутах загального користування, що складає 32% від загальної потреби, повідомляє Міністерство інфраструктури. Видання Forbes дослідило ситуацію з кадрами у таких компаніях, як «Аврора», EVA, «Нова пошта» та Ferrexpo.
Співвласник та гендиректор «Аврори» Тарас Панасенко повідомив, що брак кадрів через мобілізацію існує протягом усієї війни. На даний момент логістику між магазинами забезпечують 90 водіїв та 130 експедиторів, дефіцит у штаті складає 8%.
“18 травня ситуація загострилась – на роботу не вийшли 80% водіїв «Аврори». Далі також були відмови виходити в рейс, тож ритейлер мав проблеми з доставками товарів до магазинів.”
Наразі компанія орієнтується на наймання жінок, але темпи заповнення дефіциту далекі від очікуваних. Станом на зараз, у мережі працює лише одна водійка вантажівок, і згодом має долучитися ще одна працівниця на таку посаду.
Наймати жінок для закриття дефіциту кадрів намагається і «Нова пошта». На липень 2024 року в компанії є лише три водійки великогабаритного транспорту. У червні компанія шукала кур’єрів, зокрема і жінок. Відгукнулися 460 осіб, з них 130 жінок. Проте працевлаштували лише двох, більшість відмовилась через очікування роботи пішими кур’єрками.
Дефіцит кадрів також торкнувся фармацевтичної компанії «Фармак». HR-директорка Вікторія Кондрашихіна повідомила, що не вистачає вантажників, електрогазозварювальників, слюсарів-ремонтників, водіїв вантажних авто та інженерів. Компанія намагається закрити брак кадрів, наймаючи жінок, але таких спеціалісток практично немає.
У Ferrexpo ситуація трохи краща: на «нетипових» посадах працює понад 100 жінок (водійки великовантажних автосамоскидів, електрогазозварниці, електромонтерки). Це стало можливим завдяки тому, що наймом жінок таких професій компанія займалася ще з 2020 року – тоді була запущена Школа жіночого лідерства Femunity.
Співвласник EVA та Varus Руслан Шостак зазначає, що навчання жінки для роботи водійкою фури може тривати приблизно рік, проте значних успіхів у цьому напрямі поки немає.
Чому жінки не хочуть працювати на «нетипових» посадах?
“Ми пропонуємо жінкам навчання та суттєво вищі заробітні плати, але вони не погоджуються,” – розповів анонімно топменеджер паливної компанії.
Не допоміг і проєкт Reskilling Ukraine, де жінки навчалися водити великогабаритний транспорт. Першими навчання мали пройти 24 жінки, з них жодна не сіла за кермо спецтранспорту.
Гендиректор «Логістік Юніон» Олександр Семенцов зазначив, що жінки могли б закрити лише 10% «чоловічих» посад – у більшої кількості просто немає такої потреби.
“Зараз у жінки в Україні немає проблеми знайти роботу. То навіщо їй обирати «важкі» спеціальності, якщо за ті ж гроші можна робити легшу роботу,” – пояснив Семенцов.
Компанія також намагається залучати більше жінок, але бажаного результату немає. Є навіть не зовсім справедливі варіанти, але вони можуть подіяти.
“Серйозно міркуємо, щоб зробити зарплати для жінок на тих самих посадах вищими, ніж у чоловіків. Не дуже справедливий, але вимушений крок,” – каже топменеджер.
Вова и зеленое шобло* загнали Украину в каменный век. Ура товарищи, это побЭда.