Відновлюючи – будуй краще: мер Сєнкевич хоче розглядати війну не лише як трагедію
Зараз в Миколаєві не йдеться про відновлення...
Під час онлайн-вебінару «Відновлення міст, зруйнованих війною: досвід, виклики та можливості» мер Миколаєва Олександр Сєнкевич поділився досвідом громади.
Про це повідомляють в Мережі захисту національних інтересів «АНТС».
“Ми зробили оцінку зруйнованих об’єктів. 1070 приватних будинків, які постраждали. Близько 100 будинків зруйновано зовсім. Зараз в Миколаєві не йдеться про відновлення. Сьогодні займаємося питаннями підтримки і виживання”, – повідомив Сєнкевич.
Миколаїв і водопостачання
З 12 квітня 2022-го місто року живе без центрального водопостачання. Дві труби діаметром 1.4 м які ведуть з річки Дніпро до міста, підірвали росіяни. Це і залишило Миколаїв без води.
“Як ви розумієте можна жити без магазину, школи чи садка, але без води жити не можна. Тому я дав розпорядження робити свердловини на всіх об’єктах соціальної сфери і, власне, це допомогло нам в перший місяць. Після цього ми провели дві труби з річки Південний Буг, але та вода солона і руйнує наші труби. Проте ми маємо її для побутових потреб: купатися, наприклад, але не для пиття чи вживання в їжу. Сьогодні ми думаємо над тим, як зробити альтернативний спосіб постачання води у місто”, – каже мер.
Завдяки роботі з іноземними партнерами ми отримали системи очищення води. На сьогодні працюють точки видачі очищеної води містянам. Через відсутність води актуальні й проблеми із опаленням: так, солону воду не могли пустити в систему централізованого опалення.
“Майже 130 000 жителів у нас користується послугами централізованого теплопостачання. Тому нам потрібно було окремо створити можливості очистки води для поповнення систем теплопостачання і цей опалювальний сезон ми пройшли без проблем і великих втрат”.
У місті будували котельні в процесі опалювального сезону. Також тримали мобільні котельні від іноземних партнерів, що дозволяють ремонтувати мережі центрального опалення.
Відновлюючи – будуй краще
Наразі у Миколаєві не можуть проводити капітальні ремонти через постійні обстріли ворогом. Проте вже зараз у громаді думають, як відновлювати місто після війни.
“Ми вирішили думати про те, що можемо зробити з нашим містом після війни, базуючись на принципі: відновлюючи – будуй краще. Потрібно розглядати війну не лише як трагедію, яка сталася в нашій країні, а й як можливість переосмислити свої громади, як вони будуть далі розвиватися після війни, як ми їх будемо відновлювати”, – каже Сенкевич.
Варто зазначити, що Миколаїв та Херсон – два міста, які стали пілотними проєктами створення нового Генерального плану. Це проєкти UNEC.
“Це не просто документ, містобудівна документація, яку ми звикли в Україні використовувати. Це буде стратегічний документ, який буде впливати на розвиток міста, його стратегію і план відновлення. Він стане базою або візуалізацією того, яким має стати місто”.
У обговорення даного плану узяло участь 20 000 містян. У даному майстер-плані піднімають ключові питання питання.
Для партнерів, які допомагатимуть з відновленням обрали 5 проєктів:
- будівництво нового мікрорайону
- індустріальна зона
- інновації та технічні стартапи
- зелені зони
- культурна спадщина
Нині у роботі бачать три фази:
- забезпечення базових потреб
- швидке відновлення
- 20-30 років після
Для роботи зі спонсорами Олександр Сенкевич радить громадам підготувати чек-лист з деталізацією.
“Ми маємо таблицю по напрямках. Коли приходять партнери, маємо готовий список того, що потрібно. З першого дня війни, кажу, що не потрібні гроші. Передаємо документацію – партнери самі купують та контролюють. Важливо, бо полегшує життя місцевого самоврядування. Забезпечує прозорість та підзвітність. Важливо відновити репутацію. Допомога – не про гроші, а про блага, які отримує громада”.
За його словами, щоб не тільки повернути, а і утримати в місті людей важливо відновити інфраструктуру.
“Важливо створити програму та економічні важелі для розвитку економіки на деокупованих територіях та найбільш постраждалих від російської агресії. Донорів закликаємо інвестувати саме в ці регіони”.