Пригоди

Bellingcat розслідував, звідки окупанти запускали ракети по Миколаєву навесні

На початку квітня минулого року

Цей материал також доступний

Розслідувачі Bellingcat з’ясували, звідки армія РФ запускала ракети по Миколаєву на початку квітня минулого року.

Зокрема, вони відстежили траєкторію польотів касетних снарядів, якими росіяни обстріляли Інгульський район 4 квітня в районі ринку та зупинки громадського транспорту. Тоді загинули дев’ятеро людей, понад 40 були поранені.

Також росіяни потрапили за територіями дитячої та онкологічної лікарень. Залишки від снарядів, які фотографували і знімали очевидці, відповідали 300-міліметровій касетній ракеті типу 9M55K, яку Bellingcat виявила як одну з найбільш часто використовуваних в Україні після вторгнення Росії. Ці ракети запускаються з 300-мм пускових установок, таких як реактивна система залпового вогню БМ-30 “Смерч”.

Зображення з уламками, що з’явилися в мережі одразу після вибухів, було геолоковано і нанесено на карту Google, де показано розташування постраждалих районів і концентрацію вогню в центрі Миколаєва.

Ці місця зіткнення вишикувалися вздовж осі з північного заходу на південний схід, поки вантажна капсула і частина ракети не впали на землю.

Таким чином, журналістам вдалося звузити можливу траєкторію польоту снарядів (червоні лінії на карті). На зображенні лінії перетинаються там, де знаходилася вантажна частина ракети.

Оскільки росіяни били зі Смерча, розслідувачі намалювали коло навколо центру міста діаметром 70 і 90 кілометрів, що, згідно з сайтом російського експортера оборонної продукції “Рособоронекспорт”, є максимальною дальністю стрільби 300-міліметрових касетних ракет.

Таким чином, ракети, що вдарили по Миколаєву того дня, найімовірніше, вилетіли звідкись із заштрихованого червоного трикутника на карті нижче.

Далі досліджували відео з телеграм-каналів, на яких були зняті запуски та прольоти ракет з території Херсонської області. Зокрема, на одному з відео, знятого неподалік від узбережжя річки Інгулець, показали дві будівлі внизу із сонячною панеллю на передньому плані. Здавалося, оператор стояв на дорозі в селі, що згодом визначили за супутниковими знімками. На задньому плані, на вершині пагорба з іншого боку долини від камери, було видно ракетну установку. Її силует нагадує звичайну радянську РСЗВ (реактивну систему залпового вогню) типу БМ-30 “Смерч”.

Однак, за словами розслідувачів, це міг бути інший запуск. Тому вони продовжили шукати в межах зони можливого запуску. У дальньому кінці 70-кілометрової зони пошуку вони виявили збіг об’єктів, які видно на відео. Візерунки і колір дахів, розташування димоходів, сонячні панелі і сад на передньому плані дали змогу в цьому переконатися.

Використовуючи різні інструменти, журналісти зробили візуалізацію, на якій вказали висоту сонця й азимут, щоб переконатися, що запуск на відео був приблизно в той час, коли обстріляли Миколаїв.

Результатом стала майже ідентична тінь, відкинута на дах будинку. У момент зйомки відео ця локація неподалік від річки Інгулець перебувала під оперативним контролем російських військових.

“Це робить малоймовірним, що українські сили відповідальні за запуск. Російська армія не була виведена з цього району до початку контрнаступу з повернення Херсонської області на початку вересня 2022 року. На цій підставі Bellingcat продовжує намагатися ідентифікувати російські військові підрозділи, оснащені реактивною артилерією, які могли діяти навколо цього стартового майданчика до атаки”, – зазначили журналісти.

Читайте новини першими

Связанные статьи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button