Німецькі слідчі встановили, що серія вибухів підводних газопроводів “Північний потік” і “Північний потік-2” з Росії до Європи нібито була саботажем. За словами чиновників, знайомих зі слідством, це збігається з попередніми висновками Швеції.
Про це повідомляє The Wall Street Journal.
Німецькі слідчі не змогли остаточно зіставити передбачуване бомбардування з якимось одним учасником, але німецькі чиновники кажуть, що працюють і впевнені, що за бомбардуваннями стоїть Росія.
Вибухи спричинили витоки, які торкнулися трьох з чотирьох труб, які є частиною газопроводів “Північний потік” і “Північний потік-2”, прокладених під Балтійським морем для транспортування природного газу з Росії до Європи.
Москва заперечує відповідальність і заявляє, що бомбардування були терактом проти російських інтересів. Попереднє шведське розслідування на початку цього місяця дійшло висновку, що вибухи наприкінці вересня, ймовірно, були викликані диверсіями, але не назвало винуватця. НАТО заявило незабаром після нападів, що витоки були результатом диверсій, але не надало доказів і не назвало імена винних.
Німецькі офіційні особи кажуть, що малоймовірно, що диверсія здійснювалася військовим підводним човном, посилаючись на відносно невелику глибину води і зазвичай пильний моніторинг підводних човнів, що ведеться військово-морськими силами НАТО в цьому районі. Одна з теорій атаки полягає в тому, що вибухові пристрої були випущені з корабля, а потім дистанційно здетонували, заявили німецькі чиновники.
Єдиним трубопроводом, не пошкодженим вибухами, стала одна з двох ниток “Північного потоку-2”. Німеччина відмовилася сертифікувати “Північний потік-2” після нападу Росії на Україну. Президент Володимир Путін минулого тижня звинуватив Захід у зриві поставок енергоносіїв і заявив, що «досить просто відкрити кран», щоб відновити постачання газу до Німеччини неушкодженою трубою, відомою як «Північний потік-2».
Деякі німецькі чиновники кажуть, що, залишаючи одну нитку незайманою після нападу, Росія намагається посилити тиск на німецьких політиків, щоб вони відступили і відкрили “Північний потік-2”. Представник німецького уряду заявив, що не планує запускати газопровід “Північний потік-2”.
Трубопроводи «Північний потік» і «Північний потік-2» проходять через води Німеччини, Швеції та Данії. Всі три країни розслідують інцидент. Шведська та данська влада поки не оприлюднили подробиць своїх розслідувань. Федеральна прокуратура ФРН порушила кримінальну справу за фактом терактів, запідозривши диверсії.
У Швеції розслідування веде служба контррозвідки країни. У Данії та Німеччині до розслідування залучені поліція і військово-морські сили цих країн. З адміністративних причин, що регулюють міжвідомчий обмін розвідданими, Швеція не проводить спільного розслідування зі своїми двома сусідами, але офіційні особи кажуть, що три країни тісно співпрацюють як з іншими, так і з партнерами по НАТО.
Глибина моря в районі, де сталися вибухи, становить близько 70 метрів. За словами офіційних осіб, через глибину та погодні умови, включаючи підводні течії, німецькі слідчі не змогли використовувати водолазів. Вони спиралися на морські підводні дрони і кораблі на поверхні, в тому числі на міношукачі.
Підводні дрони і кораблі оснащені гідролокатором і відеокамерами, які сканують ділянки труби, пошкоджені вибухами. За словами німецьких чиновників, знімки з місць вибухів показують, що вибухівка мала ємність близько 500 кг в тротиловому еквіваленті.
Зондування включало вивчення підводного відео, даних гідролокатора та супутникових знімків. Офіційні особи заявили, що ретельно вивчили електронні засоби зв’язку і судноплавні журнали суден, які перебували в цьому районі на момент інциденту.