Экономика

"Не треба няня, лише не заважайте інвесторам!": керівник «Термінал UPSS» Фалько розповів про тиск на галузь і свої "американські гірки" (ВІДЕО)

Керівники одних з найбільших в Україні портових комплексів по зберіганню та перевантаженню харчових вантажів у Чорному морі: Дмитро Фалько «Термінал UPSS» (м.Миколаїв) та Шота Хаджишвілі «Risoil. S.A» (м.Чорноморськ), а також представники Асоціації “Бізнес-Варта”: керівник Ольга Матвіїва та юрист Андрій Наход на пресконференції «Розвиток морської галузі України. Ризики для реалізації інвестиційних проєктів. Колізії в законодавстві, що перешкоджають будівництву нових портових комплексів в Україні», що відбулась 27 лютого у місті Одеса, демонструють спільні цілі та плани на шляху до розбудови успішно діючої морської галузі України.

Спікери пресконференції з власного багаторічного досвіду роботи у галузі, та вивчення усіх її можливих проблем, розповіли про існуючі перспективи розбудови, колізії у законодавстві та протиріччя у статтях, тиск з боку прокуратури та інших державних органів, які діють у межах галузі, та перешкоджають її розвитку, блокуючи багатомільйонні інвестиції, спрямовані в будівництво нових портових комплексів, — передає business-varta.

Представники діючого бізнесу переконані, що вирішення надважливого для держави питання «блокування розвитку морської галузі України» потрібно розпочинати з вирішення спірних питань в статтях законодавства, які розповсюджуються на галузь. Адже, законодавство повинне діяти виключно в інтересах інвесторів, що прагнуть законним способом зробити свій внесок у розвиток галузі. І якщо це не зробити у найближчий час, як вітчизняні так і іноземні інвестори просто втратять цікавість до України, та припинять інвестування у розбудову портової галузі країни.

Учасники пресконференції, на прикладах власних історій становлення морського бізнесу в Україні акцентували увагу на тому, що одним з головних критеріїв залучення інвестицій в портову інфраструктуру є створення стабільної та професійної законодавчої бази та внесення змін в профільне законодавство з чітким трактуванням норм, не допускаючи можливості маніпуляцій недобросовісних контролюючих органів.

Дмитро Фалько – керівник Миколаївського порту «Термінал UPSS», який діє з 1990 року, та станом на сьогодні інвестував у галузь більше 100 млн доларів США, зазначив, що проблеми у стабільно діючої компанії розпочались, коли було вирішено інвестувати гроші у подальшу розбудову та модернізацію портового комплексу.

Компанією з 2010 року було розпочато оформлення необхідних під будівництво земель. Постановою Кабінету Міністрів України побудова нового порту була внесена у «План розвитку Миколаївського порту» та «План розвитку морської галузі України на період до 2038 року». Інвестиції на реалізацію проєкту сягали понад 180 млн доларів США. Були отримані усі необхідні дозволи на будівництво, та прокуратура Миколаївської області оскаржила виділення земельної ділянки під будівництво, і проєкт було заморожено.

«С 2010 года мы оформляли земельные участки, необходимые нам под строительство. В том числе, это были земли под железнодорожную колею, земли под автомобильные подъездные дороги, земли для строительства непосредственно терминалов и складов накопления, а также земли водного фонда для подходного канала операционной акватории, собственных причалов, фронтов и тылов.

К 2016 году мы благополучно уже завершили сбор необходимых для этого земель, и наши инициативы были даже утверждены постановлением Кабинета министров Украины, были включены в план развития Николаевского порта, и все сулило нам огромные перспективы. Мы были готовы приступать к строительству наземной части. У нас даже были получены разрешения для начала работ, и буквально на следующий день мы готовы были приступать к строительству. Но, как бы иронично это не выглядело, день в день прокуратура Николаевской области оспорила предоставление нам в аренду одного из этих участков, и, соответственно, проект был заморожен…

У нас длилась с ними судебная эпопея. Она была как американские горки: то есть мы выиграли суд первой инстанции, потом апелляционную инстанцию, потом кассационная инстанция вернула обратно на первую инстанцию — мы опять ее выиграли, опять выиграли повторно апелляционную инстанцию, и уже в 2018 г. Высший суд вынес новое решение, отменив все предыдущие, отменив наш договор аренды и отменив распоряжение облгосадминистрации, которым нам этот участок предоставлялся в аренду.

Основная мотивация суда заключалась в том, что это, якобы, были не полномочия ОГА, которая предоставила нам эти участки земли, а полномочия Кабинета министров. Повинуясь решению суда, в мае 2018 года мы обратились в Кабинет министров Украины с запросом на предоставление данного земельного участка уже по другой процедуре.

Но даже на сегодняшний день, практически по истечению двух лет, никто так и не может сформировать четкой юридической позиции: их это полномочия или нет. Нам никто из компетентных органов не может сказать, что нужно сделать, чтобы не было вопросов, но говорят нам, что тот путь, по которому мы пошли изначально, не верен. Но, основное — это то, что на сегодняшний день проект заморожен. Он бы сегодня мог уже создавать рабочие места, приносить прибыль, мог давать налоги и отчисления в бюджеты всех уровней. Вместо этого, мы просто бегаем из кабинета в кабинет с бумажками, нас просто перекладывают, перетасовывают, и результата никакого невозможно добиться», — розповідає Дмитро Фалько.

Нагадаємо, ми писали:
Дмитрий Фалько обвинил прокуратуру в срыве инвестпроекта в Галицыново
и идет в Европейский суд

Вирішення ситуації, як вважає Дмитро Фалько, потребує змін у законодавстві, які на сьогодні є вивченими та розробленими спільно з юристами Асоціації та підприємцями.

«Разрешение этой ситуации требует законодательных изменений, которые нами уже были инициированы… В данный момент я уже не знаю, к кому апеллировать: к Президенту, к премьер-министру, Господу Богу…

Есть уже четкие наработки. Неужели так сложно сегодня взять их, изучить и имплементировать? Более того, парламентом прошлого созыва уже предпринимались шаги, и уже эти изменения к законодательству уже есть, и уже можно их быстро принять. Тем не менее, продолжаются эти проволочки, никто не хочет палец о палец ударить и не желает помочь отрасли», – каже керівник «Термінал UPSS».

У свою чергу, керівник «Risoil.S.A» Шота Хаджишвілі розповів, що його підприємство спіткала схожа ситуація. З нею портове підприємтво бореться з 2008 року. У їх випадку розбудову портового комплексу заблоковано «Адміністрацією морських портів України», яка через суд оскаржила отримання постановою міської ради землі під будівництво. За словами «АМПУ», лише вони мають право надавати таку землю. На сьогодні, «Risoil.S.A» отримали позитивне судове рішення про виділення землі, але зіштовхнулись з «формальними проблемами» Міністерства інфраструктури.

Шота Хаджишвілі зазначив, що сьогодні «АМПУ» отримує десятки мільйонів доларів, а причали продовжують знаходитись в жахливому стані. При цьому інвесторам не дають змоги вкладати кошти у розвиток галузі. Навіть після отримання схвалення судового рішення компанія не може бути впевнена на 100%, що завершить реалізацію проєкту у найближчі роки, так як станом на сьогодні в державі не існує розробленого алгоритму інвестування в портову інфраструктуру. Зміни в чинному законодавстві, що діють у межах галузі, єдине рішення, що стабілізує роботу інвесторів.

Директор Асоціації «Бізнес Варта» Ольга Матвіїва зазначила, що, незважаючи на існуючі умови, «Risoil.S.A» на сьогодні інвестував у галузь 200 млн доларів США.

За її словами, жодна запропонована Президентом України «інвест-няня» таким авторитетним та досвідченим компанія не потрібна. Їм потрібно лише не заважати, надати зрозумілі та прозорі права для інвестування.

У свою чергу, юрист Асоціації Андрій Наход розповів присутнім про аналіз та вивчення законодавчих колізій та неточностей, які блокують розвиток галузі та відлякують інвесторів. Він зазначив, що головні проблеми приховуються у Водному та Земельному кодексах Законодавства і створюють проблеми інвесторам, вже на початку веденння бізнесу, коли суперечним стає питання кому належить право виділення земельної ділянки під будівництво.

Асоціація «Бізнес Варта» бере під контроль дане питання та переконана, що його вирішення має відбуватись на найвищому державному рівні. Всі деталі обох інвестиційних проєктів будуть передані на розгляд Національної інвестиційної ради України при Президенті України – Володимирові Зеленському.

Читайте больше наших новостей в Telegram-канале @korabelov_info

Связанные статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button