“І так нам говорять: “Покидайте гори”… – мешканці Вітовщини згадують про свою депортацію (ВІДЕО)

селяне поют

Вітовське Українське Товариство вже довгий час збирає відеоматеріали про історію нашого краю.

“Пропонуємо вашій увазі відеозапис народної пісні про виселення Українців з їхніх етнічних земель у 1947 та 1951 рр (Нижньоустріцький район, тепер Польща)”, – написав представник Вітовського Українського Товариства, мешканець Корабельного району міста Миколаєва Віктор Мних у соцмережі facebook.

Як значиться в повідомленні, запис зроблений у 2014 році у селі Михайло-Ларине Вітовського району Миколаївської області, на храмовому святі. Саме до цього села було переселено Українців з Польщі. Пісня виконується очевидцями тих трагічних подій:

Вітовське Українське Товариство вже довгий час збирає відеоматеріали про історію нашого краю . Пропонуємо вашій увазі відеозапис народної пісні про виселення Українців з їхніх етнічних земель у 1947 та 1951 рр ( Нижньоустріцький район , тепер Польща ) . Запис зроблений у 2014 році у селі Михайло – Ларине Вітовського району, на храмовому святі . Саме до цього села було переселено Українців з Польщі . Пісня виконується очевидцями тих трагічних подій .Ірен Аброскіна додала матеріал з Вікіпедії про виселення Українців з їхньої Рідної землі :Одразу після закінчення ІІ світової війни у 1945 році було утворено українсько-польське представництво по відселенню мешканців сіл, які підлягали міждержавному обміну. Район діяльності представництва по відселенню визначався державним кордоном між УРСР і Польщею — від річки Солокії на півночі, до річки Сян в селі Соліні Нижньо-Устрицького району Дрогобицької області на півдні. З української сторони, окрім раніше виселених жителів Львівської області виселенню підлягали мешканці ряду сіл Дрогобицької області. Зокрема у Нижньо-Устрицькому районі у місячний термін слід було виселити мешканців Соліні, Лобизва, Устянове і Воля-Мацькова. В 1948 р. жителі частини сіл Устянова та Лобізва Нижньо-Устріцького району тодішньої Дрогобицької області (а це 9 125 українців) в ході виселення людей з прикордонної смуги вимушені були в місячний термін покинути рідні домівки. Тоді їх виселили в ближні села, тобто залишили на території Дрогобицької обл. Та 1951 року цих людей виселили вдруге, цього разу вглиб УРСР, згідно з договором «про обмін територіями» задля «вирівнювання кордонів».Ділянка, що перейшла до Польщі в 1951В 1951 р. внаслідок домовленостей про Радянсько-польський обмін ділянками територій (1951) до Польщі відійшла ділянка етнічних українських теренів площею близько 480 кв. км — 41 село західної Бойківщини та місто Нижні Устріки. Їхніх жителів — 32 066 осіб — вигнали з рідних домівок і вивезли на схід та південь України. З Нижньо-Устріцького району на Одещину депортували жителів сіл Видрине, Дашівка, Дверничок, Поляна, Рівня, Росохате, Росолин, Середнє Мале, Скородне, Лобізва, Телешниця Ошварова, Устянова, Хміль; на Миколаївщину — сіл Вільховець, Панищів, Соколе, Соколова Воля, Стервяжик, Хревт, Ялове, Ясінь; на Донеччину — сіл Бандрів, Гошів, Гошівчик, Задвір'я, Жолобок, Рябе, Мочари, Чорна; на Херсонщину — сіл Береги Долішні, Журавин, Кривка, Шевченкове (Літовищі), Лодина, Смільник. Депортовані стали жителями чотирьох українських областей: Донецької (25 сіл), Одеської (20), Миколаївської (10) та Херсонської ( 5 ). Отже, в 60 селах південно-східної України компактно проживають українці, депортовані із західної Бойківщини. Робітників і службовців з Нижніх Устрік (згідно з документами, 105 сімей) розселили у Дрогобицькій області .https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%B6%D0%BD%D1%8C%D0%BE-%D0%A3%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD

Posted by Віктор Мних on Dienstag, 27. Februar 2018

“…
І так нам говорять: “Покидайте гори”.
Покидайте гори… …
Бо вашую землю заберуть поляки.

Рушив поїзд, рушив в далеку догогу, 
Я ще раз подивлюсь на високі гори.
На високі гори, на ріднії ріки,
Вже я там не буду, не буду навіки.

У неділю рано, ще й сонце не сходить,
український народ по чужині ходить…” – можна розібрати з тої частини пісні, яку пам’ятають ці жінки.

[do_widget id=text-16]

 

ДОВІДКА:

Депортація українців в СРСР – примусове виселення цивільного населення Західної України вглиб території СРСР, головним завданням якого було ослаблення і ліквідація українського національно-визвольного руху на Західній Україні (ОУН, УПА). Найбільшою операцією з депортації і примусового виселення українців була Операція «Захід», яка була проведена радянськими органами державної влади в жовтні 1947 року.