6 січня - 112 років з дня народження легендарного богатиря з Корабельного району


Шостого січня спливає 112 років від народження нашого легендарного земляка, уродженця міста Миколаєва, котрий майже все своє свідоме життя прожив у Богоявленському і похований на місцевому цвинтарі. Борець, важкоатлет, цирковий артист, ексчемпіон СРСР з гирьового спорту, багаторазовий призер обласних та республіканських змагань з важкої атлетики, підпільник часів Другої Світової війни - Іван Семенович Круц. Про це повідомляє Віктор Мних на сторінці "Вітовка. Українське товариство" у соцмережі facebook.

Богатир Іван Круц - незаслуженно забутий унікальної сили атлет із Корабельного району

Іван Круц боровся з Іваном Піддубним, виступав на гастролях спільно з богатирем Василем Дзюбою (1899—1945 рр).

Круц легко крутив пальцями із цвяхів «спіраль», в'язав із сталевих прутів «краватки». У «силовий атракціон» входили такі трюки: атлет підкидав над собою 45-кілограмову кулю і ловив її на шию. Скріплював пальці рук у «замок», а з обох боків під лікті йому чіпляли міцні посторонки, в які запрягали по коняці. Хоч як не старалися коні, проте розірвати рук богатиря не могли.

До речі, цей номер вимагав неабиякої фізичної сили, і його могли демонструвати лише кілька атлетів у Європі, серед яких був і Іван Круц.

Як згадують старожили, на сцену викликали шістьох хлопців, їх зв'язували рушниками, і атлет піднімав усіх собі на плечі і крутив «вітряка». Цвях 150 мм забивав у підлогу рукою, замотаною у хусточку, по саму головку, після чого витягував його зубами.

Людина безмежно закохана у спорт, Іван Семенович з великою любов'ю ставився до людей, жив для них. Разом зі своїми вихованцями сприяв популяризації важкоатлетичних занять серед молоді.

Борцівський клуб, де І. С. Круц займався з молоддю, містився в будівлі Жовтневого районного будинку культури на розі колишніх вулиць Бугської та Млинної. Завідувачем БК довгий час був Іван Круц.

СПОВІДЬ З-ЗА ҐРАТ. Матеріали кримінальної справи
нашого знаменитого земляка, знайденої в архіві СБУ

Згадаємо ж сьогодні цю непересічну особистість, котра прославила наш район і місто, людину, котра всю себе віддала людям.

"Влітку минулого року Вітовське Українське Товариство організувало для патріотичної молоді міста поїздку на могилу Івана Семеновича. На цвинтарі, після лекції про життєвий шлях атлета, молоді спортсмени взялися до упорядкування могили. Навесні ми знову плануємо поїздку на старий цвинтар Корабельного району, щоб доглянути могилу нашого знаменитого земляка", - написав Віктор Мних.

Повернення із забуття легендарних імен, подій минулих
днів: фільм про нашого видатного земляка (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, члени громадської організації «Символи Миколаєва», згідно Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Закону «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті», вносили свої пропозиції щодо перейменування вулиць та провулків міста Миколаєва.

Серед тих пропозицій була й така: перейменувати вулицю Литовченка (члена миколаївського комітету РСДРП) у Корабельному районі на вулицю Богатиря Круца.

Проте у лютому 2016 року міський голова Олександр Сєнкевич оприлюднив своє розпорядження про перейменування топонімів у рамках декомунізації. Не перейменованими в Корабельному районі (всупереч побажанням істориків, громадських діячів) залишилися тоді вулиці Генерала Попеля, Ленінградська, Ватутіна, Зої Космодем'янської, Командарма Смирнова, Литовченка, Маршала Жукова, Терешкової, Островського (вулиця і провулок), провулки Дунайської флотилії, Піонерський.

[do_widget id=text-16]